SHERADIN BERISHA: RRUGËTIMI I SHQIPËRISË DERI TE SHPALLJA E PAVARËSISË NË KUVENDIN E VLORËS – MË 28.XI.1912

Pashtriku.org, 27. 11. 2017 – (Në 105 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në kufijtë etnik) – Zhvillimet e luftës së parë Ballkanike, të shpallur në tetor 1912 nga shtetet ortodokse të “Aleancës ballkanike” e që kishin për qëllim copëtimin e tokave shqiptare, përshpejtuan aktivitetin diplomatik të Ismail Qemalit. Kështu, më 3 nëntor 1912 Ismail Qemali i shoqëruar nga Luigj Gurakuqi etj., arriti në Bukuresht të Rumanisë, për t´u takuar fillimisht me komunitetin shqiptar që vepronte atje. Në Bukuresht gjetën një situatë krejt të ndryshme nga ajo që sundonte në Stamboll. Kryeqyteti rumun ishte përfshirë nga euforia dhe të gjitha organizatat shqiptare që vepronin atje, qenë të vendosura për pavarësinë e Shqipërisë (shkëputjen e plotë të saj nga Turqia).
(***)
Përmbajtja e lëndës
1. Synimet e “Aleancës ballkanike” për copëtimin e tokave shqiptare;
2. Në Kuvendin e Shkupit u vunë gurëthemelet e Pavarësisë së Shqipërisë;
3. Rrugëtimi i delegacionit të Shkupit – përgatitja e Kuvendit gjithëkombëtar;
4. Rrugëtimi diplomatik i Ismail Qemalit nga Stambolli deri te zbarkimi i tij në Durrës:
5. Rrugëtimi i karvanit të Ismail Qemalit nga Durrësi për në Vlorë;
6. Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë në Kuvendin e Vlorës më 28.XI.1912;
7. Kush e përfaqësoi Kosovën në Kuvendin e Vlorës?
8. Kush e nënshkroi aktin e pavarësisë së Shqipërisë në Vlorë?
9. Kush e përbënte Qeverinë e parë të shtetit shqiptar?
10. Çka i shkruan Kryetari i qeverisë shqiptare Ismail Qemali – në një Letër shteteve të Fuqive të Mëdha?
* * *
Më poshtë mund ta lexoni të plotë këtë studim:
SHERADIN BERISHA: RRUGËTIMI I SHQIPËRISË DERI TE SHPALLJA E PAVARËSISË NË VLORË – MË 28.XI.1912
https://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=1026

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura