SHTATORET E GJERGJ KASTRIOTIT SKËNDERBEUT

SHTATORET E GJERGJ KASTRIOTIT SKËNDERBEUT

Nga Sheradin Berisha

Kryeheroi ynë kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu (1405 – 1468) ka katër shtatore madhështore në gjeografinë shqiptarë:

1. Shtatorja e parë e Gjergj Kastriotit – Skënderbeut u ngritë në qendër të qytetit të Krujës. Është vepër e skulptorit të mirënjohur Janaq Paço. U përurua më 28 nëntor 1959. Është shtatorja e parë e këtij lloji e ngritur në Shqipëri.

2. Shtatorja e dytë është ngritur në qendër të Tiranës më 1968, me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar. Është vepër e punuar nga skulptori ynë i shquar, Odhise Paskali, në bashkëpunim me skulptorët, Andrea Manon dhe Janaq Paçon.

3. Shtatorja e tretë është ngritur në qendër të Prishtinë në vitin 2001. E ka punuar skulptori, Janaq Paço.

4. Shtatorja e katërt është ngritur në Shkup më 28 nëntor 2006. E ka punuar skulptori Thoma Thomai.

Qoftë i përjetshëm kujtimi dhe lavdia për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura