SOT TE ZGJIMI PËR DIJE ËSHTË SHPËTIMI

SOT TE ZGJIMI PËR DIJE ËSHTË SHPËTIMI

Nga Sheradin Berisha

“Ka krime më të këqija se djegia e librave. Një prej tyre është të mos i lexosh ato”, thotë shkrimtari dhe  poeti ruso-amerikan dhe fitues i çmimit Nobel për letërsinë, Joseph Brodsky (1940 – 1996)

Ndërkaq filozofi, shkrimtari dhe përkthyesi i shquar italian, Umberto Eco (1932 – 2016) ka një thënie epokale: “Ne jetojmë për librat” ka thënë ai.

Kur kemi parasysh këtë rezultat të mos leximit, shtrohet pyetja: Pse jetojnë shqiptarët, nëse këtë vit rreth 75% e tyre, nuk e kanë lexuar asnjë libër?!

“Dituri e vërtetë është të dish shkallën e injorancës së tjetrit”, ka thënë filozofi dhe politikani kinez i antikitetit, Konfuci (551- 479 para erës sonë).

Shqipe, sot te zgjimi për dije është shpëtimi!🫶

Total
0
Shares
2 comments
 1. Shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Luginës së Preshevës edhe Malit të Zi janë gjithsej 12,8 milionë bashkë me emigrantët shqiptarë në BE, Britani, Zvicër, SHBA, Kanada e Australi.

  Shqiptarët janë numerikisht më shumë se sa të gjithë popujt e tjerë të rajonit tonë:

  grekët: 10 milionë
  (por grekët janë popull artificial i përbërë nga shqiptarë, arumunë edhe sllavë)
  serbët: 5.9 milionë
  kroatët: 5 milionë
  sllovenët: 1.8 milionë
  boshnjakët: 2 milionë
  bullgarët: 7 milionë
  sllavo-maqedonasit: 0.85 milionë
  malazezët: 0.25 milionë

  Popujt e tjerë në Europë që janë numerikisht më pak se sa Shqiptarët:

  hungarezët: 11 milionë
  suedezët: 8.5 milionë
  norvegjezët: 4.5 milionë
  finlandezët: 5 milionë
  danezët: 4.5 milionë
  islandezët: 0,3 milionë
  estonezët: 1 milion
  letonezët: 1.4 milionë
  lituanezët: 3 milionë
  bjellorusët: 8 milionë
  çekët: 10 milionë
  sllovakët: 5 milionë
  austriakët: 3.5 milionë
  zviceranët: 3 milionë
  hollandezët: 3.4 milionë
  belgët: 3.5 milionë
  luksemburgasit: 0.25 milionë
  irlandezët: 5 milionë
  skocezët në Britani: 7 milionë
  valisët në Britani (Wales): 3 milionë
  katalanët në Spanjë: 10 milionë
  galicët në Spanjë: 2.8 milionë
  baskët në Spanjë e Francë: 2.7 milionë
  portugezët: 10 milionë

  Këta janë 8 popuj në rajonin e Gadishullit Ilirik edhe 24 popuj të tjerë në Europë. Pra gjithsej në kontinentin europian janë 32 popuj që janë numerikisht më pak se sa Shqiptarët.

 2. Vaksinimi eshte nje rrezik per gjithe shqiptaret! Vaksinimi eshte nje program e elites globale prandaj nuk duhen bere vaksinat e demshem!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura