TRE NGA ATA QË KLUBIN FUTBOLLISTIK LLAPI TË PODUJEVËS E BËJNË TË NJOHUR EDHE JASHTË KOSOVËS

TRE NGA ATA QË KLUBIN FUTBOLLISTIK LLAPI TË PODUJEVËS E BËJNË TË NJOHUR EDHE JASHTË KOSOVËS

Nga Arif Ejupi, Gjenevë 30.06.2022

Klubi Futbollistik Llapi i Podujevës që i ka kaluar nëntë dekada të ekzistimit të tij çdoherë ka qenë fidanishte e talenteve të shumtë.

Nga kjo skuadër kanë dalë edhe ikonat e pavdekshme Fadil Vokrri, Esat Mehmeti, Favzi Rama, Shukri Shabani, Shukri Paçarada, Avi Stubulla etj, që kanë lënë gjurmë të përjetshme në futbollin e Kosovës dhe në atë të ish-Jugosllavisë.

Po ashtu shtylla të skuadrave si: FC Vëllaznimi i Gjakovës, FC. Lira e Prizrenit, FC Besa e Pejes, FC Drita e Gjilanit, FC.KNI Ramiz Sadiku i Prishtinës, FC Kastrioti i Kastriotit, anëtarë të Ligës së Dytë Federative të ish-Jugosllavisë, grupi i lindjes kanë qenë futbollistët: Selatin Vokrri, Mirko Kecojeviq, Fidaim Konushevci, Sabri Miftari, Rasim Ymeri, Fadil Kodraliu, Rrustem Sabri Podvorica, Isak Ibrahimi, Fehmi Podvorica, Xhavit Havolli, etj.

Futbollistët llapjanë si: Bedrudin Havolli, Shefqet Osmani, Islam Ajeti, Luan Salihu, Islam Visoka, Adil Vokrri, Isa Blakçori, Naser Hyseni, Ragip Stubulla, Bekim Muliqi e të tjerë kanë shkëlqyer me skuadrat si: Flamurtari i Prishtinës; Kosova e Vushtrrisë, Minatori i Hajvalisë, Ballkani i Therandës e Prishtina.

Asokohe klubet e sipërpërmendura kanë zhvilluar gara në Ligën e Parë Futbollistike të Kosovës.

Skuadra e Llapit ka pasur edhe futbollistë të tjerë të shquar si: Muhamet Vokrri, vëllezërit Shaban e Rifat Hajdari, Emin Simnica, Basri Muçolli, Agim Llugaliu, Bajram Zeqiri, Yzeir Mustafa, Muharrem Behrami, Emrush Ejupi, Tafil Ajvazi, Bejtush Bejta, Ismet Haliti etj, që fare lehtë kanë mundur të luajë me mjaft sukses edhe në rang më të lartë garash.

Por, ata i kanë ngelur besnik përherë Klubit Futbollistik Llapi,në të cilin edhe i kanë nisur hapat e parë.

Gjatë viteve nën okupim dhe pas  përfundimet të luftës FC. Llapi, është ballafaquar me kriza nga më të ndryshmet.

Kjo skuadër e lënë në harresë një kohë zhvillon gara në Ligën e Dytë Futbollistike të Kosovës.

Në fillim të viteve 2000 në Podujevë pa analizën e ndonjë projekti afatgjatë krijohen dy klube të reja të futbollit si: FC “Hysi” dhe FC “Besiana”

Me gjithë suksesin e shënuar në Super Ligën e Kosovës, këto dy skuadra në mungesë mjetesh shumë shpejt falimentojnë.

Dihet që mbajtja e një Klubi futbollistik në garë me më të mirët kërkon përkushtim të jashtëzakonshëm dhe mjete të shumta.

Skuadrat zvicerane të futbollit FC. Lugano, FC.Neuchâtel, FC Servette, FC Lausanne etj, edhe pse veprojnë në një shtet me ekonomi mjaft stabile ka ngjarë që në mes të Kampionatit e kanë braktisur të ashtuquajturën Super Lague në mungesë të fondeve.

Ky shembull le të vlejë për gojëkëqijtë që nga zilia po mundohem me minimizua kontributin dhe suksesin e vëllezërve Tahir, Beqir dhe Bejtushsh Batatina.

Ata drejtimin e skuadrës llapjane e morën në kohën kur gjithçka ishte rrënuar. Fusha ku Llapi zhvillonte gara ishte tmerr për t’u parë e lëre më për të zhvilluar ndeshje në te.

Deri me ardhjen e vëllezërve Batatina nuk kishte as topa të mjaftueshëm, e për gjëra të tjera as që bëhej fjalë.

Tahir Batatina një entuziast i madh dhe këmbëngulës në realizimin e synimeve të veta do ta lë detyrën e inspektorit të lartë në Forcën e Sigurisë së Republikës së Kosovës, për t’ia kthyer krenarinë e dikurshme Llapit dhe llapjanëve.

Përkundër pengesave dhe skenave prapa shpine ai së bashku me vëllezërit e tij s’do të kursejë asgjë, vetëm e vetëm që të realizohen objektivat e parashtruara.

Edhe pse pandemia mori jetë të shumta njerëzish dhe pezulloi zhvillimin e garave vëllezërit Batatina ishin të vetmit në Republikën e Kosovës, që futbollistëve të Llapit, me kohë u ndanë të ardhurat.

Z.Tahir Batatina i diplomuar në Fakultetin e Edukimit dhe të Sportit në Universitetin e Kosovës,niveli Master, tash sa vjet me shumë sukses në FC Llapi, e bën edhe punën e kryetrajnerit.

Ai del shumë më i suksesshëm se paraardhësit e tij, të cilët veten e konsideronin të përkryer në zejen e trajnerit.

Ata edhe pse kishin fond solid të lojtarëve në Llap,dhe ishin mirë të paguar në kushtet e Kosovës, çuditërisht nuk shënuan ndonjë sukses, që ia vlen të shënohet në analet e kësaj skuadre.

Vëllezërit, Tahir, Beqir dhe Bejtush Batatina nuk i dëshpëron e as nuk i zmbraps për asnjë çast mossuksesi i trajnerëve të mëhershëm.

Ata me besim të plotë në vetvete i qasen punës me seriozitetin më të madh duke e bërë LLapin“arrë të fortë” për ekipet si: Prishtina, Drita, Ballkani, Drenica, Gjilani, Dukagjini etj.

Llapi i Batatinajve jo vetëm si nikoqir por edhe si mysafirë disa herë i mposht skuadrat liderë dhe Kampione të Republikës së Kosovës.

Gjithashtu, Kupa e Republikës së Kosovës në Futboll dyherë radhas shkon në vitrinat e Llapit, në Podujevë.

Këto ditë kulmin e sukseseve Llapi e arrin me kalimin e sulmuesit 22 vjeç Valmir Veliu, në skuadrën FC.Gaziantep të Turqisë.

Djaloshi nga fshati kodrinoro-malor Dyz i Podujevës,përjetësisht u është mirënjohës vëllezërve Batatina,të cilët pakursyer asgjë e mbështetën në këtë udhëtim jo edhe aq të lehtë.

Trajneri llapjan Tahir Batatina duke i njohur cilësitë e Veliut,para 5-6 muajve e pati paralajmëruar kalimin e tij të sigurt në ndonjë Klub të njohur të Turqisë, apo të vendeve të Evropës Perëndimore.

Vëllezërit, Batatina çdo Kampionat investojnë mbi 1milion euro, me dëshirën që edhe Llapi,i të madhit Fadil Vokrri, ta demonstrojë lojën e vet në përballje me skuadrat pjesëmarrëse të Ligës së Evropës.

Derisa të gjithë po i shijojmë dhe po u gëzohemi sukseseve të F.C. Llapi, do të ishte mirë që edhe ne, të ndihmojmë sadopak.

Në anën tjetër po ndodhi ndonjë e papritur s’duhet të zemërohemi fare, ngase një barrë me kaq shumë shpenzime një ditë mund t’i lodhë edhe vëllezërit Batatina.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura