VRASJA ME GJAKFTOHTËSI E FËMIJËVE PALESTINEZË (VIDEO)

Zgjohu ndërgjegje njerëzore!

VRASJA ME GJAKFTOHTËSI E FËMIJËVE PALESTINEZË!

Fëmijët nënkuptojnë një moshë të pafajësisë, pastërtisë natyrore dhe një brezi të ardhshëm premtues. Kjo është pikëpamja popullore. Përkufizimi i pranuar ndërkombëtarisht përshkruan një fëmijë si çdo person nën moshën 18 vjeç. Megjithatë, në territoret e pushtuara palestineze, Izraeli i konsideron fëmijët palestinezë si kriminelë që duhet të sulmohen, mbyllen ose vriten, së bashku me familjet e tyre. Fëmijët palestinezë po privohen nga fëmijëria e tyre nga pushtimi brutal ushtarak i Izraelit. Shteti i aparteidit ende po i vret.

Vendimi për të vrarë fëmijët palestinezë nuk është një gjë nxitëse e momentit dhe nuk filloi me vrasjen gjakftohtë të 12-vjeçarit Muhammad Al-Durra në Rripin e Gazës më 30 dhjetor 2000, ndërsa ai ishte në jetën e tij. krahët e babait dhe para gjithë botës. As nuk do të përfundojë me vrasjen e javës së kaluar të 14-vjeçarit Muhammad Rizk Shehadeh në Al-Khader, në jug të Betlehemit. Izraeli dhe pushtimi i tij kanë një histori të gjatë të vrasjes së fëmijëve palestinezë. Është një dosje kriminale për të cilën duhet të turpërohet.

“Kur të vijë paqja,” supozohet se ka thënë ish-kryeministrja izraelite Golda Meir, “ne ndoshta me kalimin e kohës do të jemi në gjendje t’i falim arabët për vrasjen e djemve tanë, por do të jetë më e vështirë për ne t’i falim ata që na detyruan të vrasin djemtë e tyre.” Pavarësisht nëse ajo e tha në të vërtetë këtë apo jo, ajo përmbledh rëndësinë e dhënë nga Izraeli në shënjestrimin e fëmijëve palestinezë, qoftë për arrestim apo vdekje. Burgjet e Izraelit kanë mbajtur gjithmonë dhjetëra fëmijë palestinezë të moshës 17 vjeç e poshtë.

Izraeli ka vrarë të paktën 2200 fëmijë palestinezë që nga viti 2000. Ndonjëherë ata qëllohen; ndonjëherë ata plagosen dhe lihen të rrjedhin gjak deri në vdekje; ndonjëherë ata janë në shënjestër të bombave dhe raketave. Vetëm vitin e kaluar Izraeli vrau 61 fëmijë në Rripin e Gazës të rrethuar dhe 17 në Bregun Perëndimor të pushtuar. Asnjë prej tyre me sa duket nuk përbënte ndonjë kërcënim për autoritetet pushtuese, përveç nëse e qeshura e tyre e pafajshme zemëronte Izraelin dhe e bënte atë të frikësohej për të ardhmen me një brez në zhvillim që beson në kauzën e çlirimit dhe në fundin e pushtimit.

Vrasja e Muhamed Shehadeh ishte një krim që zbuloi shkallën e brutalitetit sionist. Sipas dëshmitarëve okularë, ushtarët izraelitë përdorën municion të vërtetë dhe qëlluan drejtpërdrejt mbi fëmijën; ata e plagosën atë dhe penguan një ambulancë dhe ndihmës mjekësor që të arrinin tek ai. Më pas e çuan në një destinacion të panjohur përpara se të njoftonin se kishte vdekur.

Ajo që bie në sy për këtë krim është se ekziston një video në të cilën shihet një oficer izraelit që kërcënon me vrasje djalin: “Dua të të likuidoj”, tha ushtari teksa i kujtonte dy palestinezët e vrarë nga një oficer tjetër së fundmi dhe tregoi se fati i tij do të jetë i njëjtë.

Kjo pasqyron përbuzjen e Izraelit për ligjet dhe konventat ndërkombëtare. Vetëm natyra e pashpirt e krimit është e mjaftueshme për të garantuar ndjekjen penale nga autoritetet e okupimit. Ne e dimë se kjo nuk do të ndodhë kurrë, megjithatë, për shkak të mungesës së plotë të ndonjë vullneti politik ndërkombëtar, i cili në fakt inkurajon Izraelin të kryejë krime më të tmerrshme.

Vrasja e Shehadeh u dënua nga të gjitha fraksionet palestineze dhe institucionet e të drejtave të njeriut. Janë bërë thirrje për një hetim ndërkombëtar të krimeve izraelite kundër fëmijëve palestinezë. Kishte gjithashtu kërkesa që Autoriteti Palestinez të dyfishonte përpjekjet e tij për të ndjekur penalisht liderët izraelitë.

Është një sjelljeje e tillë që Izraeli dëshiron të terrorizojë brezin e ri të palestinezëve dhe t’i bëjë ata të tremben për t’i rezistuar pushtimit. Ajo dëshiron të krijojë një brez të dobët që nuk beson në çështjen palestineze dhe nuk do të bëjë sakrifica për të çliruar tokën nga pushtimi izraelit.

Megjithatë, Izraeli po e vlerëson gabim situatën.

Ky brez do të jetë më i fortë dhe akoma më i përkushtuar ndaj tokës së tij, të drejtave legjitime dhe dashurisë për Palestinën. Ata janë dëshmitarë të krimeve, arrogancës dhe brutalitetit të tij, dhe shumica kanë vuajtur drejtpërdrejt nga duart e Izraelit. Ata nuk do të pushojnë derisa toka e tyre të jetë e lirë.

Ky artikull u shfaq për herë të parë në arabisht në Arabi21, më 27 shkurt 2022

______

Burimi: Israel is still killing Palestinian children

https://www.middleeastmonitor.com/20220301-israel-is-still-killing-palestinian-children/

***

Video: Vrasja gjakftohtë e 12-vjeçarit Muhammad Al-Durra në Rripin e Gazës më 30 dhjetor 2000

_______

Ilustrimi: Në foto me shumë pamje Vrasja gjakftohtë e 12-vjeçarit Muhammad Al-Durra në Rripin e Gazës më 30 dhjetor 2000, dhe funerali i të riut Mohammed Shehadeh i vrarë në Al-Khader pranë Betlehemit në Bregun Perëndimor më 23 shkurt 2022

/ Përgatiti: Sheradin Berisha /

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura