OPINIONE
e shtunë, 24 gusht 2019

DR.ABDULLA MEHMETI: ENDE NUK KA KUSHTE DHE RRETHANA PËR REGJISTRIM REAL TË POPULLSISË NË MAQEDONINË VERIORE

Tetovë, 31 Korrik 2019: Pavarësisht nga "garancat ndërkombëtare" dhe vullneti i mirë i disa forcave politike progresive në pushtetin aktual në Maqedoninë Veriore, regjistrim real dhe të saktë të popullsisë në k&eu...

me shumë

BEQIR ELSHANI: PRETENDUESIT E HELENËS SË BUKUR

Suedi, 29 Korrik 2019: Sipas Homerit shkaktare e Luftë së Trojës është bërë Helena, të cilën Paridi e kishte rrëmbyer prej mbretit spartan, Menelaut, dashurinë e të cilëve ua kishte lidhur hyjnesha Afroditë. Duket qart...

me shumë

FAHRI DAHRI: REALIEII YNË(Të ndalet e keqja, pjellë e tranzicionit)

Tiranë, 29 Korrik 2019: Vendi ynë, i ndodhur në këtë pozicion gjeografik që të parët tanë na e kanë zgjedhur, ka si trashëgimi edhe disa veçori dalluese ndaj popujve të tjerë. Kështu bie fjala, ne shquhemi &ldq...

me shumë

YLLI POLOVINA: INTERVISTË E FATOS NANOS PËR KOSOVËN NË 'CORRIERA DELLA SERA', 1 GUSHT 1998 (26)

Tiranë, 29 Korrik 2019: Shkrimi i njëzetë e gjashtë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria” dhe portalin "Pashtriku.org", kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës Ylli Pol...

me shumë

XHAFER DURMISHI - SKENDERI: VAJTIMI PËR ZOTSHPILLAKUN! (6)

Pashtriku, 28 Korrik 2019: 22.Nuk më mbetet tjetër pos të ulërit Ibrahim Kelmendi: "– Nuk më paske kuptuar, – reagoi Jusufi pa pritur nëse Mirani do të vazhdonte të fliste,– kur të thashë se më zure shah&nda...

me shumë

LEOTRIM GASHI: KONTESTI GJYQËSOR NË MES FAMILJES BICAJ DHE KS 'KOSOVA E RE'!

Prishtinë, 27 Korrik 2019: Hulumtimi i “Betimi për Drejtësi” ndikon që për herë të dytë të caktohet seanca në kontestin mes familjes Bicaj dhe kompanisë “Kosova e Re” Raportimi i vazhdueshë...

me shumë

ELIFE PODVORICA: RRUGËS SË KOMBIT DUKE

Prishtinë, 27 Korrik 2019: ...Sunrise it, s over me and you...ishte zëri skofiar i një këngëtari të huaj, që më përcillte dje rrugës së gjërë të kombit! Tingujt e bukur dhe vokali i ëmbël i tij, rrinin k&eu...

me shumë

SEJDI GEGA: NË NJË MUJORIN E NDARJES NGA JETA TË ATDHETARIT E LUFTËTARIT TË UÇK së, RILIND BYTYҪI

Winterthur, 27 korrik 2019: Rilind Bytyçi (1939- 2019), idealist i papërmirësueshëm, i paepur, stoik si gjithmonë për Çlirim dhe Bashkim Kombëtar. … Në ditët përcëlluese të korrikut 1963, nën pushtimin e Ju...

me shumë

AGIM SYLEJMANI: TË GJITHË DUAN ZGJEDHJE TË PARAKOHSHME! A DO MBAHEN ZGJEDHJET QË PO I KËRKOJNË?!

Luzern, 27 Korrik 2019: Ka gati një vit që liderët partiakë dhe militantë të partive kanë ngritur zërin për zgjedhje të reja të parakohshme. Këto zëra janë shtuar sidomos pas dorëheqjes së kryeministrit t&eum...

me shumë

DILAVER GOXHAJ: ISHTE APO JO DEMAҪI PËR PJESËMARRJE NË KONFERENCËN NDËRKOMBËTARE TË RAMBUJESË?

Tiranë, 26 Korrik 2019: (Me rasin e një vjetorit të largimit nga jeta të Adem Demaçit) - Organizimin e një konference ndërkombëtare për Kosovën Adem Demaçi e shihte të pashmangshme, por jo në ato momente kohore kur U&Cc...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks