MË 7 TETOR 2023 USHTRIA SIONISTE IZRAELITE I VRAU NJERËZIT E TYRE NË FESTIVALIN MUZIKOR NË KIBBUTZ BE’ERI! (VIDEO + FOTO DËSHMI)

E pabesueshme por e vërtetë!

MË 7 TETOR 2023 USHTRIA SIONISTE IZRAELITE I VRAU NJERËZIT E TYRE NË FESTIVALIN MUZIKOR NË KIBBUTZ BE’ERI! (VIDEO + FOTO DËSHMI)

Më 7 tetor 2023, raportet fillestare sugjeruan se Hamasi kishte vrarë 1.400 izraelitë, kishte kryer përdhunime dhe tortura masive, madje kishte prerë edhe koka të foshnjave. Këto pretendime u cituan si justifikim për bombardimin vdekjeprurës të Gazës nga Izraeli. Shumë herët, u raportua gjerësisht se deri në 40 foshnja u ishin prerë koka nga “Hamasi”. Ky pretendim tanimë është rrëzuar! Edhe presidenti i SHBA Joe Biden dhe liderë të tjerë perëndimorë ranë pre e këtij mashtrimi. Gazeta Izraelite “Haaretz” raporton se një hetim zyrtar izraelit arriti në përfundimin se një helikopter ushtarak izraelit vrau argëtues në Nova rave më 7 tetor [2023] dhe se luftëtarët e Hamasit nuk dinin për mbajtjen e festivalit…

Në vijim ju ftojë të lexoni dëshmitë:

DIREKTIVA HANNIBAL: RRITJA E PROVAVE ATY KU SIONISTËT VRANË TË VETËT

Më 25 Nëntor 2023, Gjeopolitika 101 

Po shfaqen prova që vërtetojnë faktin se forcat sioniste vranë njerëzit e tyre më 7 tetor [2023]. Propaganda sioniste (e njohur edhe si Hasbara) ka sugjeruar se forcat e rezistencës palestineze ishin përgjegjëse për vdekjet e tyre, por tregimi [i sionistëve] nuk përputhet.

Që nga nisja e operacionit Al-Aksa Storm (Përmbytja Al-Aksa) pesë javë më parë, entiteti sionist dhe agjentët, asetet dhe mbështetësit e tij globalë kanë pohuar se fraksionet e rezistencës palestineze – të cilat i përmbledhin në mënyrë të pasaktë në emrin “Hamas” – janë angazhuar në shënjestrimin e drejtpërdrejtë të civilëve, përfshirë fëmijët dhe foshnjat.

Shumë herët, u raportua gjerësisht se deri në 40 foshnja u ishin prerë koka nga “Hamasi”. Edhe presidenti i SHBA Joe Biden dhe liderë të tjerë perëndimorë ranë pre e këtij mashtrimi.

Pretendimi tani është rrëzuar. Ai nuk u mbështet nga asnjë provë dhe e kishte burimin nga koloni dhe rezervisti ushtarak okupues David Ben Zion, i cili më parë ka nxitur trazira të dhunshme kundër palestinezëve dhe ka bërë thirrje që qyteti i pushtuar i Bregut Perëndimor të Huwara të zhduket.

Detaje që dalin nga 7 tetori 2023

Në javët që pasuan, u shfaqën një mori detajesh duke vënë në pikëpyetje elementë të tjerë të narrativës zyrtare sioniste.

Këto detaje erdhën nga një kombinim i kamerës së trupit dhe pamjeve të telefonit celular të pjesëmarrësve, dëshmitarëve okularë, robërve të liruar nga rezistenca dhe raportimeve të mediave dhe video materialeve.

Detajet përfshijnë:

– Së pari, në përmbledhjen e vdekjeve të botuar dhe përditësuar vazhdimisht nga Haaretz, një gazetë “liberale” sioniste, vetëm një fëmijë nën moshën 4 vjeç u rendit si i vdekur. Të dhënat zbulojnë gjithashtu se 16 fëmijë midis 4 dhe 17 vjeç ishin në mesin e viktimave. Kjo tregon qartë se historia për prerjen e kokës së 40 foshnjave ishte e rreme. Të dhënat nuk zbulojnë asgjë rreth foshnjave apo fëmijëve të vrarë.

– Së dyti, të dhënat e përpiluara nga Haaretz deri më 7 nëntor treguan se 374 nga 1145, ose 33 për qind, ishin personel ushtarak izraelit, duke përfshirë një numër të vogël të personelit të sigurisë së Kibbutz-it, por pa përfshirë shërbimet e zjarrit dhe të shpëtimit.

– Së treti, u shfaqën pamjet e forcave pushtuese që angazhonin luftëtarë të rezistencës nga brenda turmave të pjesëmarrësve të festivalit. Ai sugjeroi se shumë vdiqën në shkëmbim zjarri.

– I katërti, në të vërtetë një shtetas britanik, i cili ishte në festival, dhe gjithashtu një pjesëtar i forcave pushtuese, thuhet se vdiq pasi hodhi granata (me sa thuhet mbrapa) kundër luftëtarëve të rezistencës. Ai, si shumë hebrenj të tjerë të rinj britanikë, me sa duket ishte radikalizuar nga lëvizja sioniste deri në atë masë sa ishte i gatshëm të bëhej anëtar i forcave pushtuese.

– Së pesti, u raportua nga brenda Gazës se rreth 50 të burgosur kishin vdekur nga bombardimet pa dallim sionist ndërsa mbaheshin nga forcat e rezistencës.

Detajet më tronditëse, megjithatë, ishin raportet e përgjegjësisë sioniste për vdekjen e një numri të konsiderueshëm të të burgosurve civilë dhe pjesëmarrësve të festivalit.

Misteri i festivalit muzikor

Së pari, doli se skena e makinave të djegura dhe të qëlluara jashtë festivalit muzikor nuk ishte rezultat i veprimeve të “Hamasit”, por i të shtënave me armë nga forcat pushtuese në tokë ose nga helikopterët sulmues Apache në ajër.

Pamjet e pjesëmarrësve të festivalit që vrapojnë nga vendi i ngjarjes në këmbë duket se vërtetojnë prova se ishte e pamundur të evakuohej me makinë pasi policia sioniste kishte bllokuar të vetmen rrugë dhe, të paktën në disa raste, kishte qëlluar mbi ata që po afroheshin.

Danielle Rachiel përshkroi gati se u vra pasi u arratis nga festivali muzikor Nova: “Ndërsa arritëm te rrethrrotullimi [në një kibuc], pamë forcat izraelite të sigurisë!” kujtoi ai.

“Ne mbajtëm kokën ulur [sepse] e dinim automatikisht se ata do të dyshonin për ne, në një makinë të vogël të rrahur… nga i njëjti drejtim nga vinin terroristët. Forcat tona filluan të qëllojnë kundër nesh! … na u thyen xhamat”.

Ishte vetëm kur ata bërtitën në hebraisht, “Ne jemi izraelitë!” se të shtënat u ndalën.

Siç rrëfeu një pilot i helikopterit: “Kishte vështirësi të jashtëzakonshme për të dalluar brenda postave dhe vendbanimeve të pushtuara se kush ishte terrorist dhe kush ishte ushtar apo civil”.

Në total, thuhet se ka pasur “28 helikopterë luftarakë” që kanë qëlluar “gjatë” ditës. Ata thuhet se zbrazën “të gjithë municionin në barkun e tyre”, pastaj riarmatosën në mënyrë të përsëritur duke gjuajtur në fund “qindra predha topash 30 mm … si dhe raketat Hellfire”.

Sipas raporteve në shtypin në gjuhën hebraike “Shpejtësia e zjarrit … ishte e jashtëzakonshme në fillim, dhe vetëm në një moment të caktuar pilotët filluan të ngadalësojnë sulmet dhe të zgjidhnin me kujdes objektivat.”

Sidoqoftë, në një moment, “pilotët e Apache-ve [vendosën] të kalonin të gjitha kufizimet. Ishte vetëm rreth orës 9:00 të mëngjesit që disa prej tyre filluan të spërkasin terroristët me topa vetë, pa autorizim nga eprorët.”

Sionist prapa masakrës

Ka imazhe të kufomave të djegura dhe gjithashtu pamje të shumë makinave të djegura dhe të shkatërruara në vend, si dhe pamje të prodhuara nga forcat pushtuese pasi mblodhën të gjitha automjetet në një vend.

Shumica (ndoshta të gjitha ose pothuajse të gjitha?) ndodhën si rezultat i veprimeve të forcave pushtuese. Nuk dihet nëse kjo përbën disa, shumicën ose pothuajse të gjitha nga 260 viktimat civile të raportuara nga festivali.

E dyta ishte rrëfimi i Yasmin Porat, i cili kishte marrë pjesë në festivalin e muzikës, por iku në Kibbutz Be’eri. Ajo deklaroi në një intervistë në radion izraelite se ushtria izraelite nuk kishte bërë dallimin mes të burgosurve dhe luftëtarëve të rezistencës.

“Ata eliminuan të gjithë, përfshirë pengjet,” tha ajo. Kjo duket se përfshin vdekjen e të paktën 12 robërve, duke përfshirë partnerin e saj, me sa duket me armë zjarri.

Akoma më i frikshëm ishte raportimi i një koloni që ishte larg nga Kibbutz Be’eri gjatë ngjarjeve.

Dëshmitari tha se izraelitët gjuajtën me predha tankesh në shtëpitë me të gjithë banorët e tyre:

“Zëri i dridhet kur i vjen ndërmend partnerja, e cila në atë kohë ishte e rrethuar në strehën e shtëpisë së saj. Sipas tij, vetëm të hënën mbrëma dhe vetëm pasi komandantët në terren morën vendime të vështira – duke përfshirë bombardimin e shtëpive me të gjithë banorët e tyre brenda për të eliminuar terroristët së bashku me pengjet – IDF (ushtarët izraelitë) përfundoi marrjen e kibucit.”, tha ai.

“Çmimi ishte i tmerrshëm: të paktën 112 njerëz Be’eri u vranë. Të tjerët u rrëmbyen. Dje, 11 ditë pas masakrës, në një nga shtëpitë e shkatërruara u zbuluan trupat e një nëne dhe djalit të saj. Besohet se më shumë trupa janë ende të shtrirë në rrënoja.”

***

Rrënojat e ndërtesave dhe fotografitë

Duke pasur parasysh faktin se luftëtarët e rezistencës ishin të armatosur lehtë, dëshmitë e ndërtesave të kthyera në rrënoja dhe kufomat dhe shtëpitë e djegura duket se sugjerojnë se forcat sioniste ishin drejtpërdrejt përgjegjëse për të.

E njëjta gjë është e rëndësishme me tre fotografi, dy që pretendojnë të tregojnë kufomën e djegur të një foshnje dhe një tjetër një foshnjë të vdekur të gjakosur, por të padjegur, dhe me pretendimin e Hamasit duke “pjekur” një foshnjë në furrë.

Në rastin e parë, ne tashmë jemi të vetëdijshëm se një foshnjë (jo tre) figuronte në mesin e të vdekurve. Fotografitë u shpërndanë në të gjithë mediat sociale duke përfshirë llogarinë @IsraeliPM X (ish Twitter) (e cila mblodhi më shumë se 6 milionë shikime) dhe një prej tyre nga ekstremisti pro-izraelit Ben Shapiro.

Ky imazh i fundit supozohet se doli të ishte një imazh i krijuar nga inteligjenca artificiale duke përdorur një imazh burimor të një qeni të vogël, megjithëse kjo më vonë u kundërshtua.

Rasti i fundit – i foshnjës në furrë – gjithashtu duket se i mungonte konfirmimi.

Megjithatë, nëse njëra do të ishte e vërtetë, shpjegimi më i qartë për të gjitha rrëfimet e foshnjave të djegura është se foshnjat u vranë nga djegia pas goditjeve të forcave pushtuese në shtëpitë ku jetonin.

Direktiva Hannibal

Vrasja e robërve duket se është në përputhje me doktrinën ushtarake pak të njohur sioniste të njohur si Direktiva Hannibal. Ndonëse diskutohet nga disa, duket e besueshme se doktrina u emërua sipas gjeneralit kartagjenas, i cili zgjodhi të helmohej në vend që të binte rob i romakëve.

I krijuar në vitin 1986, dhe fillimisht i quajtur Protokolli i Haniblit, ai parashtron si një objektiv kryesor nevojën për të shmangur kapjen e forcave sioniste, nëse është e nevojshme, në kurriz të eliminimit të forcave të tyre. Mbeti sekret ushtarak deri në vitin 2003.

Gjatë sulmit tokësor të Izraelit në Gaza, në vitin 2011, një komandant Golani u kap në kasetë duke i thënë njësisë së tij: “Asnjë ushtar në Batalionin e 51-të nuk do të rrëmbehet, me asnjë çmim apo në asnjë kusht. … Edhe nëse kjo do të thotë se njësia e tij tani do të duhet të qëllojë në makinën e largimit.”

Më vonë, shefi i shtabit të forcave pushtuese, Benny Gantz, modifikoi direktivën. Prezantimi i asaj që përshkruhet si një parim “etik” i njohur si “doktrina me efekt të dyfishtë”.

Ai thotë se një rezultat i keq (vrasja e një ushtari të robëruar) është moralisht i lejueshëm vetëm si një efekt anësor i promovimit të një veprimi të mirë (ndalimi i robëruesve të tij).

Kjo ka një ngjashmëri të habitshme me atë që ndodhi më 7 tetor [2023]. Gënjeshtrat sioniste po na shemben para syve.

(*) David Miller është producent dhe bashkë-prezantues i emisionit të përjavshëm të Palestinës së Deklasifikuar të Press TV. Ai u shkarkua nga Universiteti i Bristol në tetor 2021 për shkak të avokimit të tij për Palestinën.

Burimi: Hannibal Directive: Evidence Mounting Where Zionists Killed their Own

November 25, 2023 Geopolitics101

***

Video dëshmi:

Israeli teen ”burned completely” by Israeli tank fire at kibbutz (Adoleshenti izraelit “u dogj plotësisht” nga zjarri i tankeve izraelite në kibuc)

***

DIREKTIVA HANNIBAL: ÇFARË NDODHË VËRTETË MË 7 TETOR 2023 NË FESTIVALIN MUZIKOR NOVA 

Më 28 Tetor 2023, Gjeopolitika 101 

Na thanë që Hamasi vrau 1400 izraelitë më 7 tetor, se ata kryen përdhunime dhe tortura të civilëve në masë dhe, natyrisht, se u prenë kokat foshnjave.

Këto pretendime po përdoren për të justifikuar bombardimin e Gazës nga Izraeli – burgu më i madh në botë në ajër të hapur. Bombardimi i Izraelit në brezin, ku mbi 50% e popullsisë janë fëmijë, ka kushtuar jetën e më shumë se 5,000 njerëzve dhe ka lënë më shumë se një milion të pastrehë.

Ngjarjet e fundit rreth konfliktit të Gazës kanë shkaktuar pyetje në lidhje me saktësinë e veprimeve të raportuara që i atribuohen përgjigjes ushtarake të Hamasit dhe Izraelit. Një shqyrtim më i afërt zbulon një rrëfim kompleks dhe, nganjëherë, konfliktual.

Më 7 tetor, raportet fillestare sugjeruan se Hamasi kishte vrarë 1,400 izraelitë, kishte kryer përdhunime dhe tortura masive, madje kishte prerë kokën foshnjave. Këto pretendime u cituan si justifikim për bombardimin vdekjeprurës të Gazës nga Izraeli.

Megjithatë, skepticizmi është shfaqur në lidhje me saktësinë e këtyre pretendimeve, pasi detajet mbeten të paqarta. Mediat kryesore të korporatave kanë përvetësuar kryesisht narrativën e qeverisë izraelite, duke ia vënë fajin drejtpërdrejt Hamasit. Megjithatë, provat e shfaqura nga ushtria dhe media izraelite e kanë sfiduar atë narrativë.

Një pikë kritike e mosmarrëveshjes është lista zyrtare e viktimave izraelite. Izraeli publikoi një listë të të vdekurve të tij më 23 tetor, duke zbuluar se mbi 48% e të listuarve ishin ushtarë ose policë të armatosur në detyrë aktive, jo civilë. Për më tepër, është bërë e qartë se në mesin e viktimave ishin edhe anëtarë të milicive të armatosur të kolonëve.

Dëshmitë e të mbijetuarve, si ajo e Yasmin Porat, sugjerojnë se Hamasi kapi civilë si pazare për t’i dhënë fund rrethimit të paligjshëm të Gazës dhe për të siguruar lirimin e disa prej 5300 të burgosurve palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite, shumë prej të cilëve janë gra dhe fëmijë. Porat vuri në dukje se Hamasi e trajtoi atë dhe të tjerët në mënyrë njerëzore, me një qëllim të shprehur për t’i transportuar ata në Gaza.

“Ata ishin shumë njerëzorë ndaj nesh,” tha ajo në një intervistë në radion shtetërore izraelite. Ajo gjithashtu shtoi se një luftëtar i Hamasit i tha asaj: “Nuk do të të vrasim. Ne duam t’ju çojmë në Gaza.’ Pasi u lirua, Porat pohoi gjithashtu se qeveria izraelite i dha asaj një skenar specifik të pikave të bisedës që ajo refuzoi t’i shoqëronte.

Situata u përshkallëzua kur policia dhe ushtria izraelite mbërritën dhe filluan të shtëna të forta, madje edhe sulme me predha tankesh. Disa dëshmi izraelite tani pohojnë se ata u qëlluan nga ushtria dhe policia izraelite dhe jo nga Hamasi.

Kjo qasje duket në përputhje me “Direktivën Hannibal”, një politikë ushtarake izraelite që daton që nga viti 1986 që i jep përparësi parandalimit të kapjes së izraelitëve nga forcat armike, madje edhe me koston e jetës së tyre. Kjo direktivë nënkupton që izraelitët mund të vriten në vend që të lejohen të bien në duart e Hamasit.

Direktiva Hannibal sigurisht që u përdor më 7 tetor, kur Hamasi pushtoi një bazë ushtarake izraelite në kryqëzimin Erez. Gjenerali i brigadës Avi Rosenfeld, komandanti i bazës, thirri në një sulm ajror në pozicionin e tij, edhe pse ai dhe shumë të tjerë ishin vendosur atje dhe ende luftonin Hamasin. Kjo u raportua nga Amos Harel në gazetën izraelite Ha’aretz.

Gjatë ngjarjeve të 7 tetorit, luftëtarët e Hamasit arritën të ikin nga burgu i tyre në Gaza duke përdorur paragliderë për të arritur në bazat ushtarake izraelite. Ata vranë dhe morën robër izraelitët. Megjithatë, pyetjet vazhdojnë ndërsa pamjet video zbulojnë policinë izraelite që qëndron pranë një kamioni dhe qëllon në drejtim të luftëtarëve palestinezë që po afroheshin, duke ngritur dyshime rreth supozimit fillestar se Hamasi po sulmonte civilët në një festival.

Pretendimet për “foshnja të prera koka” u bënë tituj në media të ndryshme, përfshirë CNN. Burimi i këtij pretendimi ishte kanali izraelit i24 News, por më vonë doli se burimi ishte David Ben Zion, një kolonë ekstremist i njohur për nxitjen e trazirave racore kundër palestinezëve. Një hetim i Haaretz më parë zbuloi se i24 News funksionon si përfaqësues i familjes Netanyahu, me direktiva që vijnë direkt nga zyra e kryeministrit izraelit herë pas here.

E gjithë e vërteta: Direktiva e Hanibalit të Izraelit në veprim… #Gaza_Genocide #HannibalDirective #ApartheidIsrael #UNRWA pic.twitter.com/aJyu4fn0VB

– Përforcuesi autoimun SWEEPR™ (@SWEEPRx) 29 tetor 2023

Më pas, ushtria izraelite u distancua nga këto pretendime, CNN tërhoqi historinë dhe Shtëpia e Bardhë pranoi mungesën e provave. Në mënyrë të ngjashme, rasti i Shani Louk, një artiste izraelite tatuazhesh që fillimisht u raportua nga qeveria izraelite se ishte përdhunuar dhe vrarë, mori një rrjedhë tjetër kur nëna e saj konfirmoi se ajo ishte e sigurt në Gaza dhe po trajtohej në një spital për një dëmtim në kokë.

Narrativa komplekse dhe në zhvillim që rrethon ngjarjet e 7 tetorit ka ngritur dyshime rreth justifikimeve për përgjigjen brutale ushtarake të Izraelit në Gaza. Ndërsa situata vazhdon të shpaloset, bëhet gjithnjë e më e dukshme se historia e vërtetë e asaj dite mund të mos jetë aq e drejtpërdrejtë sa u portretizua fillimisht.

______

(*) Mnar Adley është një gazetare dhe redaktore e vlerësuar me çmime dhe është themeluese dhe drejtore e MintPress News. Ajo është gjithashtu presidente dhe drejtore e organizatës jofitimprurëse mediatike Behind the Headlines. Adley gjithashtu bashkë-prezanton podcast-in MintCast dhe është producent dhe pritës i serisë video Behind The Headlines. 

Burimi: THE HANNIBAL DIRECTIVE: WHAT REALLY HAPPENED ON OCT 7

OCTOBER 28, 2023 GEOPOLITICS 101

_____________

SHTOJCË 

Dëshmitarët okularë tregojnë se më 7 tetor:

FËMIJA IZRAELIT “U DOGJ PLOTËSISHT” NGA ZJARRI I TANKEVE IZRAELITE NË KIBUC [JO NGA HAMASI] (VIDEO)

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10223473856450977&id=1125324528

___________

VIDEO – DËSHMI

1. Izraeli pranon se vrau të vetët në festivalin muzikor Nova më 7 tetor

Israel admits it killed its own at Nova music festival on October 7

Më 20.11.2023 #israelhamaswar #gaza #palestine

Një hetim policor, sipas një raporti në Haaretz pohon se ndërsa angazhohej me terroristët e Hamasit në Re’im, vendndodhja e festivalit muzikor Nova mbushur me të rinj. Helikopterët ushtarakë izraelitë përfunduan gjithashtu duke qëlluar disa pjesëmarrës të festivalit muzikor. Historia u raportua për herë të parë nga gazeta izraelite Haaretz dhe më vonë u citua nga shumë media të tjera.

Video-dëshmi: Israel admits it killed its own at Nova music festival on October 7

***

2. Hamasi “nuk planifikoi” të bastisë festivalin muzikor më 7 tetor, thotë raporti i hetimit, “IDF qëlloi civilët”

Më 09.11.2023 #GetCloserToTheNews #israelhamas #worldnews

Luftëtarët e Hamasit që sulmuan një festival muzikor në Izrael më 7 tetor ka të ngjarë të mos e dinin paraprakisht për ngjarjen, sipas një njoftimi të medias izraelite. Raporti, i cili citoi policinë izraelite dhe burimet e sigurisë, tha se luftëtarët e Hamasit vendosën të synojnë festivalin muzikor në vend. Sipas raportit të marrë nga Channel 12, luftëtarët palestinezë fillimisht kishin synuar të sulmonin kibbutz Re’im aty pranë dhe fshatra të tjerë pranë kufirit me Gazën. Më 18 nëntor, gazeta izraelite Haaretz raportoi se grupi nuk kishte planifikuar të synonte ngjarjen. Shikoni videon për të zbuluar më shumë.

Video-dëshmi: Hamas “Did Not Plan” To Raid Music Festival On Oct 7, Says Probe Report, “IDF Fired At Civilians”

***

3. IDF qëlloi izraelitët në Nova Music Fest? Raporti tronditës hedh kapakun nga pretendimet e Izraelit | Shiko

Më 19.11.2023 #idf #hamasattack #hamasvsisrael

Një raport tronditës i publikuar nga media izraelite Haaretz ka “ekspozuar” IDF-në. Raporti përmend se civilët në Nova Music Fest nuk u vranë vetëm nga militantët e Hamasit më 7 tetor. Raporti pohon se disa pjesëmarrës të festivalit muzikor u qëlluan nga helikopterët izraelitë të sulmit. Raporti i bëri pretendimet, duke përmendur një vlerësim të sulmit të Hamasit të 7 tetorit nga institucionet izraelite të sigurisë. Shikoni këtë raport për të mësuar më shumë.

Video-dëshmi: IDF Shot At Israelis At Nova Music Fest? Shocking Report Blows Lid Off Israel’s Claims | Watch

***

4. Helikopteri i IDF-së godet festivalistët izraelitë gjatë sulmit të Hamasit: Raport | Dawn News English

20.11.2023 #dawnnews #idf #israelnews

Një raport i ri ka zbuluar se një helikopter ushtarak izraelit hapi zjarr ndaj luftëtarëve të Hamasit, por plagosi izraelitët që morën pjesë në një festival gjatë sulmit të 7 tetorit në Kibbutz. Sipas një raporti të gazetës izraelite Haaretz, helikopteri ushtarak mbërriti në vendin e festivalit dhe hapi zjarr mbi personat e armatosur, por gjithashtu plagosi disa pjesëmarrës të festivalit.

Historia e plotë: https://www.dawn.com/news/1790675

Video-dëshmi: IDF Helicopter Hits Israeli Festivalgoers During Hamas Attack: Report | Dawn News English

******

ILUSTRIME: FOTODËSHMI

_____________

Dëshmitarët okularë tregojnë se më 7 tetor:

FËMIJA IZRAELIT “U DOGJ PLOTËSISHT” NGA ZJARRI I TANKEVE IZRAELITE NË KIBUC [JO NGA HAMASI] (VIDEO)

Dëshmitarët okularë të bllokimit të pengjeve të 7 tetorit [2023] në Kibbutz Be’eri kanë akuzuar Izraelin për mashtrimin e botës në lidhje me vrasjet e 12-vjeçares Liel Hetzroni, familjes dhe fqinjëve të saj.

Një transkriptim i videos së dëshmisë së Yasmin Porat e përkthyer nga David Sheen për Electronic Intifada tregon se sipas një izraeliti që i mbijetoi dhunës “Vajza izraelite Liel Hatsroni, 12 vjeç [dhe jo vetëm], u vra pasi forcat izraelite përdorën një tank për të bombarduar një shtëpi në Kibbutz Be’eri më 7 tetor [2023].

Në vijim ju ftojë të lexoni shkrimin:

Fëmija izraelit “u dogj plotësisht” nga zjarri i

tankeve izraelite në kibuc, [jo nga Hamasi]

Ali Abunimah dhe David Sheen

Intifada Elektronike, më 25 nëntor 2023

Vajza izraelite Liel Hatsroni, 12 vjeç, u vra pasi forcat izraelite përdorën një tank për të bombarduar një shtëpi në Kibbutz Be’eri më 7 tetor, sipas një izraeliti që i mbijetoi dhunës. (përmes Twitter)

Një fëmijë izraelit i djegur plotësisht në Kibbutz Be’eri u vra nga dy predha tankesh të qëlluara nga forcat izraelite në fund të një beteje disa orëshe me armë, tha një i mbijetuar i të njëjtës masakër për transmetuesin shtetëror izraelit Kan në fillim të këtij muaji.

Yasmin Porat, i zënë rob me të paktën një duzinë civilë të tjerë izraelitë më 7 tetor, i tha radios Kan se një tjetër rob, 12-vjeçari Liel Hatsroni, mbijetoi deri në fund të betejës dhe vdiq vetëm kur forcat izraelite qëlluan dy predha tankesh në shtëpinë ku mbaheshin peng nga luftëtarët e Hamasit.

Zhdukja e Hatsronit nga zjarri i tankeve izraelite u shfaq këtë muaj pasi familja e saj vendosi ta zinte atë me një funeral publik, edhe pse qeveria nuk e kishte shpallur zyrtarisht të vdekur.

Edhe pse gjyshi 69-vjeçar i Hatsroni Aviyah dhe vëllai binjak Yanai u varrosën dy javë pas vdekjes së tyre më 7 tetor, halla dhe kujdestari i saj 73-vjeçar Ayala u varros vetëm më 15 nëntor, një ditë pasi Izraeli e shpalli zyrtarisht të vdekur.

Në atë ditë, familja Hatsroni mbajti gjithashtu rite funerali për Liel, megjithëse shteti ende e listoi atë si të zhdukur sepse “deri më sot nuk kanë gjetur asnjë prej eshtrave të saj”, tha Yasmin Porat për Kan më 15 nëntor.

Ju mund ta dëgjoni Poratin duke folur në atë intervistë në këtë video, me titra në anglisht:

Video dëshmi:

Israeli teen ”burned completely” by Israeli tank fire at kibbutz (Adoleshenti izraelit “u dogj plotësisht” nga zjarri i tankeve izraelite në kibuc)

Tri ditë më vonë, familja Hatsroni u informua se arkeologët që punonin me Autoritetin e Antikiteteve të Izraelit të drejtuar nga Kahanisti kishin identifikuar më në fund mbetjet e Liel në shtëpi, raportoi Ynet, një faqe izraelite e lajmeve.

Edhe pse të paktën 50 njerëz vdiqën në atë gjakderdhje të veçantë – dhe të paktën 10 prej tyre ishin civilë izraelitë – vetë Porat e la betejën të paprekur, kur një komandant i Hamasit, nga një forcë që numëronte rreth 40 luftëtarë, u dorëzua.

Forcat izraelite të thirrura në vendngjarje udhëzuan komandantin e Hamasit të dilte me Poratin, duke e kthyer atë në një mburojë njerëzore.

“Dy bume të mëdha”

Në intervistën e saj të 15 nëntorit në programin Kan’s Kalman Liberman, Porat rrëfen sesi, nga dhjetëra izraelitë me të cilët u mbajt rob më 7 tetor, vetëm një person tjetër – banorja e Be’erit, Hadas Dagan – i mbijetoi sprovës.

Dy predhat e tankeve të qëlluara në shtëpi në fund të betejës vranë të dy partneret e grave, të renë Liel Hatsroni dhe të gjithë të tjerët në shtëpi që mbetën ende gjallë deri atëherë, tha ajo.

Rreth orës 7:30 pasdite, pas rreth katër orë gjuajtjesh të përbëra nga “qindra mijëra plumba”, Porat shikoi nga prapa linjave izraelite dhe vuri re një tank izraelit që gjuajti dy predha në shtëpinë e vogël të kibucit.

“Mendova me vete, pse po qëllojnë me predha tankesh në shtëpi,” i tha Porat Kan. “Dhe pyeta një nga njerëzit që ishte me mua, pse po qëllojnë? Kështu ata më shpjeguan se ishte për të thyer muret, për të ndihmuar në pastrimin e shtëpisë.

Në atë kohë, i burgosuri Hadas Dagan u kap për orë të tëra në një përplasje midis dy palëve, i shtrirë me fytyrë poshtë në lëndinë me bar. Kur predhat e tankeve izraelite goditën, Dagan ndjeu ndikimin e tyre në të gjithë trupin e saj, i tha ajo Poratit pasi më në fund doli nga zona luftarake e copëtuar.

“Yasmin, kur goditën dy bumet e mëdha, u ndjeva sikur fluturova në ajër,” kujton Porat një Dagan të turbulluar duke i thënë disa minuta pas përfundimit të betejës. Dagani ishte ende i mbuluar me gjakun e të shoqit, me flokët e ngritur, plot pluhur dhe stiropor. “Më deshën dy ose tre minuta për të hapur sytë, nuk e ndjeva trupin tim. Isha plotësisht i paralizuar,” i tha Dagan, thotë Porat.

Me të rifituar vetëdijen, Dagan kuptoi se robërit që kishin qenë të shtrirë në të dyja anët e saj – bashkëshorti i saj Adi Dagan dhe partneri i Poratit, Tal Katz – sapo kishin vdekur nga predha e tankut. “Kur hapa sytë, pashë që Adi im po vdiste,” kujton Porat duke thënë Dagan. “Tali juaj gjithashtu ndaloi së lëvizuri në atë pikë.”

Ndonëse as Porat dhe as Dagan nuk ishin dëshmitarë të momentit që shoku i tij peng Liel Hatsroni u dogj nga predha tankesh izraelite, të dy e kuptuan menjëherë se ajo kishte vdekur nga shpërthimet, sepse pasi bërtiste për orë të tëra, që nga fillimi i betejës, ajo papritmas shkoi. i heshtur.

“Më kujtohet, kur isha atje për orën e parë, ajo nuk pushoi së bërtituri,” i tha Porat Kan dhe vuri në dukje se kujtimet e saj për Hatsronin përputheshin me atë që i tha Hadas Dagan.

Vajza [Liel Hatsroni] nuk pushoi së bërtituri gjithë ato orë. Ajo nuk ndaloi së bërtituri,” kujton Porat duke i thënë Dagan. “Yasmin, kur ato dy predha goditën, ajo ndaloi së bërtituri. Atëherë kishte heshtje.”

“Pra, çfarë nxirrni nga kjo? Se pas atij incidenti shumë masiv, të shtënat, që përfunduan me dy predha, pak a shumë vdiqën të gjithë”, tha Porat për Kan.

Gjashtë javë pas sprovës së 7 tetorit, Porat arrin në përfundimin se eshtrat e Liel Hatsronit nuk ishin gjetur ende, sepse granatimet e tankeve izraelite e djegën plotësisht atë dhe pjesën më të madhe të shtëpisë, duke përfunduar shumë luftëtarë të Hamasit dhe çdo robër tjetër të mbijetuar.

“Një pjesë e shtëpisë është djegur. Shtëpia e Hadas dhe Adi [Dagan] nuk ekziston më. Nuk e di se si ndodhi kjo”, tha Porat. “Nëse më pyet mua, vlerësoj, bazuar në atë që ndodhi në shtëpitë e tjera, ajo [Liel Hatsroni] me sa duket u dogj plotësisht. (…)

Video dëshmi 👇👇👇

Hebraisht:

“לא יצאו משם בחיים”: ניצולת הטבח בבארי, שהייתה בקיבוץ עם הילדה ליאל חצרוני בריאיון

Shqip:

“Nuk dolën gjallë që andej”: i mbijetuari i masakrës së Barit, i cili ishte në kibuc me vajzën Lial Hezroni në një intervistë.

________

Burimet:

Israeli child “burned completely” by Israeli tank fire at kibbutz

Ali Abunimah and David Sheen

The Electronic Intifada, 25 November 2023

https://electronicintifada.net/content/israeli-child-burned-completely-israeli-tank-fire-kibbutz/41706

***

Israeli October 7 posterchild was killed by Israeli tank, eyewitnesses reveal

MAX BLUMENTHAL·NOVEMBER 25, 2023

[Përgatiti në shqip: Sheradin Berisha]

SHTOJCË

Sipas burimeve policore – sigurisë izraelite, Hamasi duket që nuk kishte njohuri paraprake për festivalin Nova në Kibutz Re’im!

HAMASI NUK KISHTE PLANIFIKUAR TË SULMONTE FESTIVALIN MUZIKOR NOVA NË KIBBUTZ REIM! VIDEO

___________

Total
0
Shares
18 comments
 1. Its such as you learn my mind! You appear to grasp so much about this, such
  as you wrote the e-book in it or something. I believe that you just can do with a few
  percent to pressure the message home a bit, however instead of that,
  that is excellent blog. An excellent read. I will certainly be back.

 2. I’m not sure exactly why but this web site is loading extremely
  slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 3. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.

  You have some really good posts and I think I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Thanks!

 4. I’m not sure exactly why but this web site is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my
  end? I’ll check back later on and see if
  the problem still exists.

 5. Watch video clips from the guy’s perspective to feel just like you’re right in the center of the action and get a good view! You can get big booties in pretty much any other category it is possible to think about! Whether you’re into curvy teenagers, sexy MILFs, or thick Asians, they all have a spot here. Browse the bouncing, backshots, and amazing action in group intercourse, gangbangs, anal, one-on-one, and many more.

 6. That is really interesting, You’re an overly professional blogger.

  I have joined your rss feed and stay up for looking for more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks

 7. It’s the best time to make a few plans for the long run and it’s
  time to be happy. I have read this put up and if
  I could I desire to counsel you few fascinating things or tips.

  Maybe you could write subsequent articles relating to this article.
  I wish to learn more issues approximately it!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura