OPINIONE
e shtunë, 08 gusht 2020

KUDUSI LAMA: UҪK-ja, RAPORTI I DICK MARTIT DHE GJYKATA SPECIALE (II)

Tiranë, 6 gusht 2020: Kosova ka histori të shenjtëruar, asgjë nuk e zbeh atë Shqiptarët në gjithë jetën e tyre nën pushtimin serb e jugosllav janë ndeshur me pushtuesin pa ndërprerje për ta fituar lirinë. Nuk ishte ...

me shumë

MSc.ALBERT HABAZAJ: MONUMENTI SHKRIMOR PËR SHËN ANGJELINËN GDHENDUR NGA GOLOMARJA E RE, ZENEPE LUKA

Vlorë, 5 gusht 2020: Ndihem fatlum që jam një ligjërues në promovimin e monografisë “Angjelina Arianiti Komneni, shpirti i shenjtë i Arbërisë” të autores Zenepe Çekrezi Luka, gazetare dhe shkrimtare shqiptare. me shumë

GJEKË GJONLEKAJ: DEKLARATA E NIK GJELOSHAJ PËR 13 KORRIKUN E MALIT TË ZI ËSHTË E VËRTETË HISTORIKE

New York, 5 gusht 2020: Axha im Mark Pjetër Luka kishte ndodhur në Podgoricë atë ditë që Rrok Gjoka Gjokaj kishte vrarë shefin (bosin) e tij të ndërmarrjes ku kishte punuar. Nuk e dijmë nëse kishte qënë sërb apo malaze...

me shumë

KUDUSI LAMA: UҪK-ja, RAPORTI I DICK MARTIT DHE GJYKATA SPECIALE (I)

Tiranë, 5 gusht 2020: Bashkëluftëtarët e djeshëm, me politikë kundër veprës së vet

Në çdo rast kur sulmohesh, e drejta e jetesës të kërkon të reagosh dhe të mbrohesh. Njëkohësisht i...

me shumë

PROF.DR.HAKIF BAJRAMI: KOSOVA NUK KA NEVOJË AS PËR MALL E AS PËR POLITIKË TË MINI SHENGENIT

Prishtinë, 5 gusht 2020: Mini Shengeni Ballkanik, është agjenturë e vejtër si ide antishqiptare dhe ka për qëllim ekstrem DEKOMPOZIMIN e Makro-Shëngenit shqiptar. Për herë të parë është inicuar më 1868 prej Princi...

me shumë

DR.ABDULLA MEHMETI: PËR NJË QEVERI NË MAQEDONINË VERIORE ME NDIKIM TË FUQISHËM TË FAKTORIT SHQIPTAR

Tetovë, 4 gusht 2020: Kujt dhe pse mund t'i pengojë forcimi i faktorit shqiptar në Maqedoninë Veriore? Cili do të ishte interesi më madhor politik dhe kombëtar i shqiptarëve në Maqedoninë Veriore, në këtë situatë, se ...

me shumë

PROF.AGIM ZOGAJ: AKADEMIKËT SERBË DHE PËRGATITJA E LUFTËS NË KOSOVË (III)

Prishtinë, 4 gusht 2020: Ushtria dhe Kisha Ortodokse serbe në mbështetje të Millosheviqit Fillimi i vitit 1987 shënon ngritjen euforike dhe të pandalshme të Millosheviqit, i cili, duke ia zënë pozitën e Ivan Stamboliqit, p...

me shumë

ISLAM BALAJ: DIJA DHE INJORANCA

Therandë, 3 gusht 2020: Gjatë gjithë historisë së njerëzimit, ata që ishin të gatshëm të ngriheshin drejt një bote të përsosur (ideale), përbëjnë gjithmonë pakicën, thekson J.G. Fichte. me shumë

KADRUSH RADOGOSHI: VETËDIJA E ROBIT DHE MENDJA E LIRË

Edmonton, Canada, 03. 08. 2020: Rilindasi shqiptar Filip Shiroka në veprën e tij poetike “Zani i zemrës” në mesin e poezive të tij patriotike - nostalgjike e ka edhe epigramin “Te vorri i kajmekamit”, të cilin edhe pas pesëdhjet...

me shumë

PROF.AGIM ZOGAJ: AKADEMIKËT SERBË DHE PËRGATITJA E LUFTËS NË KOSOVË (II)

Prishtinë, 2 gusht 2020: Peticioni kundër Kosovës Dobrica Qosiqi dhe rrethi i bashkëpunëtorëve të tij, në fillim të vitit 1980 dolën me projektin e botimit të revistës, “Javnost”,mirëpo,megjithate, revista ...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks