SHKRIMI
e enjte, 09 korrik 2020

SHERADIN BERISHA: KUSH E RRËZOI ALBIN KURTIN, SHKARKIMI I AGIM VELIUT, TARIFA 100%, RECIPROCITETI APO DIKUSH TJETËR?! ҪFARË SKENARI PO I PËRGATITET KOSOVËS?!

Pashtriku, 5 qershor 2020: Më 22 prill 2020, derisa po zhvillohej beteja e PLAN-it në krye me Hashim Thaçin për formimin e një qeverie të Re, pa VV-në, në faqen time në FB, kam bërë një analizë të thjesht, lidhur me këto zhvillime! Tashmë kemi një qeveri të Re (LDK-AAK-NISMA-SERBSKA-6+) në krye me Abdullah Hotin, e cila me 3 qershor u votua nga 60 deputet, plus Haxhi Shala - Topi, xhokeri Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinajt! Dhe unë këtë qeveri e quaj - Qeveria e Haxhi Topit!

Në vijim ju ftojë të lexoni analizën time, publikuar në FB, më 22 prill 2020:

***

KUSH E RRËZOI ALBIN KURTIN, SHKARKIMI I AGIM VELIUT, TARIFA 100%, RECIPROCITETI APO DIKUSH TJETËR?! ҪFARË SKENARI PO I PËRGATITET KOSOVËS?!

Nga Sheradin Berisha

M
e 20 prill 2020, zyrtari i lartë dhe deputeti i LDK-së, Kujtim Shala (me profesion poet lirik, studiues letrar dhe profesor i letërsisë) ishte i ftuari i radhës në debatet maratonike që po zhvillohen prej kohësh në T7 PRESSING.

Me këtë rast Kujtim Shala flet për zhvillimet e përgjithshme politike dhe institucionale në Kosovë, duke vënë theksin edhe mbi arsyet e vërteta të rrëzimit të Albin Kurtit, me 25 mars 2020 në Kuvend.

Sipas deputetit të LDK-së, Kujtim Shala, LDK-ja paska pyetur në Shtëpi të Bardh, se a është kryeministri Albin Kurti i pranueshëm në Washington për të negociuar dhe për të arritur marrëveshje me Serbinë?

Gjatë debatit me drejtuesit e T7-shit, Berat Buzhala dhe Leonard Kerquki, Kujtim Shala, deklaron:

Lexoni në vijim:

- Kujtim Shala: "Pyetja e drejtpërdrejt (për amerikanët) ka qenë kjo: Nëse hiqen tarifa dhe reciprociteti dhe të gjitha, a do të mund t’i prijë kryeministri i Kosovës delegacionit? Përgjigjja ka qenë jo”!

- Berat Buzhala: "Prej kuj ...?"

- Kujtim Shala: "Nga administrata amerikane. Kjo është situata konkrete!"

- Leonard Kerquki: "Specifikisht për kryeministrin Albin Kurti apo për kryeministrin e Kosovës, kushdo që të jetë kryeministër?"

- Kujtim Shala: "kryeministri i Kosovës z.Albin Kurti"

- Leonard Kerquki: "Në këtë rast është nenkuptuar për të?"

- Kujtim Shala: "Patjetër!"

***

Bazuar në këtë dëshmi të z.Kujtim Shala del qartazi se, nuk paskëshin qenë probleme kryesore:

- shkarkimi i MPB, Agim Veliu,

- as tarifa 100%,

- as reciprociteti, sepse edhe po të hiqeshin "tarifa dhe reciprociteti dhe të gjitha" siç po thotë deputeti Shala, prapë, pa hezitim e me çdo çmim, në Kuvend grupimi politik PLAN + minoritetet (me mocion mosbesimi) do të duhej ta shkarkonin (rrëzonin) kryeministrin Albin Kurti!

***

- Kush e realizoj në Kosovë planin për shkarkimin e qeverisë, në krye me Albin Kurtin?

- Grupimi partiak PLAN: Kadri Veseli (PDK), Isa Mustafa (LDK), Ramush Haradinaj (AAK) dhe Fatmir Limaj (NISMA), në krye me 'presidentin' Hashim Thaçi!

- Pse e rrëzuan Albin Kurtin?

- Sepse na qenkësh pengesë për arritjen marrëveshjes me Serbinë, e cila tashmë dihet se është një marrëveshje e dëmshme për Kosovën!

- Ҫfarë qeverie pretendohet të formohet?

- Duke u bazuar në veprimet e kokës së PLAN'it, Hashim Thaçi (pavarësisht qëndrimit të VV-së), duket se do t'i përdore të gjitha hallkat e sistemit të kapur, për formimin e një qeverie Kukull (pa VV-në), dhe kjo qeveri do të përpiqet të çoj përpara agjendën e negociatave për finalizimin dhe nënshkrimin e marrëveshjes me Serbinë!

- Kush do ta formoj këtë qeveri?

- Padyshim, do ta formoj grupimi PLAN! Në të vërtetë (nëse bazohemi në deklarimet e "ashpra akuzuese" publike të Kadri Veselit kundër LDK-së), PDK edhe mund të mos jetë pjesë e kësaj qeverie, por gjithësesi mbetet pjesë e këtij plani të PLAN-it!

***

Pra, rrjedhimisht nëse nuk do të ketë protesta masovike bllokuese siç di t'i bëjë VV-ja (ndoshta mund të jetë pengesë "pandemia Covid19"), atëhere me ndikimin e Hashimit tek xhokerët e tij "institucional" e partiak, i mbetet LDK-së të formoj qeverinë me: AAK-në, NISMËN, Listën Serbe dhe minoritetet e grupimit 6+…!

Ndoshta e kam gabim, mbetet të shihet si do të zhvillohet ky skenarë i keq për Kosovën!

_______

Ilustrim: Dialogun e sipërcituar, Shala - Buzhala - Kerquki, mund ta shikoni e dëgjoni në minutën: 9:00 - 9:33 të debatit (prej 1:30:19 sek), që u zhvillua në T7 - PRESSING.

T7 - PRESSING: Leonard Kerquki, Kujtim Shala, Rron Gjinovci, Berat Buzhala - 20.04.2020

https://youtu.be/XF_LByLRj7Y============

Lexoni analizën në arkivin e FB, 22 prill 2020:

KUSH E RRËZOI ALBIN KURTIN, SHKARKIMI I AGIM VELIUT, TARIFA 100%, RECIPROCITETI APO DIKUSH TJETËR?! ҪFARË SKENARI PO I PËRGATITET KOSOVËS?!

Nga Sheradin Berisha

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10216508341917467&id=1125324528


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks