SHKRIMI
e shtunë, 16 janar 2021

SHERADIN BERISHA: NEPOTIZMI, KORRUPSIONI DHE KRIMI I ORGANIZUAR ( 2000 - 2020 )

Pashtriku, 30 dhjetor 2020: Në Kosovë për 20 vjet rresht pas luftës, autoriteti suprem i partive politike ishte dhe mbetet Lideri! Janë pikërisht ata 'liderë' të cilët me përfundimin e luftës grabitën qindra milonë marka gjermane, franka zvicerane e dollarë amerikanë nga fondi i 3%'it dhe fondi "Vendlindja Thërret". Janë po të njejtit që për 20 vjet u ricikluan në pushtet me premtime e zotime se do të jenë në shërbim të qytetarëve, por, pushteti i bëri të pasur, hileçarë, gënjeshtarë e lakmitarë!

Honore De Balzaku (1799 - 1850), ka një thënie epokale: "Prapa çdo pasurie të madhe, fshihet një krim i madh"!

GJENEZA E KORRUPSIONIT DHE KRIMIT TË ORGANIZUAR NË KOSOVËN E PASLUFTËS!

Korrupsioni dhe krimi i organizuar përkufizohet si shpërdorim i pushtetit për përfitime personale e grupore, duke filluar:

- nga mitmarrja në administratën e shtetit,

- marrëveshjet e fshehta në prokurimet publike shtetërore të tenderimeve për veprimtari të ndryshme ndërtimi nga kompanitë e politikanëve dhe firmat e klientëve, që i financojnë fushatat zgjedhore të partive politike;

- me përvetësimin dhe abuzimin e fondeve publike në të gjitha nivelet e pushtetit (buxheti i Kosovës dhe ai i komunave), siç është rasti me ndërtimin e rrugëve lokale, rajonale, pastaj të autostradës Morinë - Prishtinë dhe Prishtinë - Shkup…;

- privatizimi dhe shitja e aseteve publike - kombëtare,

- kazinot,

- reketimi,

- kontrabanda me cigare,

- derivate të naftës, etj.etj.

Rrjedhimisht, të gjitha partitë politike që erdhën në pushtet, dhe menaxhuan me këto veprimtari publike dhe jo vetëm, ngritën grupime e struktura në formë marimange, të korrupsionit e krimit të organizuar.

Në një dokumentar të përgatitur në vitin 2012 nga organizata "Ҫohu" dhe Qendra për Gazetari Hulumtuese, me titull: ’KORRUPSIONI DHE KRIMI I ORGANIZUAR NË KOSOVË’, rezulton se, të gjitha qeveritë e pasluftës në Kosovë (2001-2012) që përbëheshin nga: LDK-PDK-AAK, në bashkëveprim me oligarkë të koorporatave të huaja, dhe mentorë të shumtë që vepronin në kuadër të UNMIK-ut, EULEX-it, UNDP'is, Agjensionit për Privatizim etj.etj., ishin dhe janë bartësit e krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në Kosovë!!!

Ky trend i kriminalitetit ka vazhduar edhe në vitet 2012 - 2020, me partitë politike:

1. PDK-AKR..., 2011-2014;

2. PDK-LDK..., 2014 - 2017; dhe

3. PDK-AAK-NISMA... / PAN-i ... 2017-2019.

4. LDK-AAK-NISMA... / LAN-i, 2020

I njejti trend inkriminues ka ndodhur edhe në pushtetet komunale nga të gjitha partitë politike: PDK, LDK, AAK, LVV ... etj.

***

Shikoni me kujdes shtatë pjesët e dikumentarit: KORRUPSIONI DHE KRIMI I ORGNIZUAR NË KOSOVË! (I - VII)

***

Çohu! Dokumentar - Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 1

https://www.youtube.com/watch?v=KlmtXGlA8g0

***

Çohu! Dokumentar - Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 2

https://www.youtube.com/watch?v=rhv8pnJVMKM

***

Çohu! Dokumentar - Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 3

https://www.youtube.com/watch?v=rw6JNsXXBGk

***

Çohu! Dokumentar - Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 4

https://www.youtube.com/watch?v=eXxfDwTGSQw

***

Çohu! Dokumentar - Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 5

https://www.youtube.com/watch?v=J4mWIoxBuE0

***

Çohu! Dokumentar - Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 6

https://www.youtube.com/watch?v=p9zdLdTQ07E

***

Çohu! Dokumentar - Korrupsioni dhe krimi i organizuar në Kosovë pt. 7

https://www.youtube.com/watch?v=1bFAH8QPHPc

----------

Ndërkaq këtu mund ta shikoni dokumentarin në tërësi (1 - 7 pjesë)

Krimi i organizuar dhe korrupsioni në Kosovë: 10 vite bashkëjetesë me politikën!

https://www.youtube.com/watch?v=7o-SLpWkkn0

***

Dera e punësimeve partiake!

http://preportr.cohu.org/sq/hulumtime/Dera-e-punesimeve-228

***

Ambasadori britanik Ruairi O’Connelli ngre alarmin: Punësimet familjare po shkatërrojnë institucionet e Kosovës!

https://youtu.be/emtjc5sKRHE

***

Në vijim shikoni me kujdes edhe dëshmi të tjera: Punësimet partiake nëpër institucione!

https://kallxo.com/.../punesimet-partiake-neper.../

***

Shtabi i milionerëve (pjesa e parë)

https://youtu.be/gDTQrM5H2t4

***

Shtabi i milionerëve (pjesa e dytë)

https://youtu.be/11SOKHNpseU

***

Lidhja e terminaleve (Hashim Thaçi - Isa Mustafa &Co.

https://youtu.be/8SL-wLMpdDwkthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks