SHKRIMI
e shtunë, 16 janar 2021

SHERADIN BERISHA: KUJDES NGA GËNJESHTRA, DËMTON MARRËDHËNIET NJERËZORE!

Pashtriku, 3 janar 2021: Nuk thuhet kot, se gënjeshtra i ka "këmbët e shkurtra" dhe “hundën e gjatë”, dhe si e tillë nuk mbetet pa u zbuluar!

Gënjeshtra është një mashtrim i madh që shkatërron çdo marrëdhënie njerëzore! Prandaj duhet të jemi të kujdesshëm, të mos gënjejmë?!

Çka thonë dijetarët për gënjeshtrën?!

1. "Fjalët e rreme nuk janë thjesht të këqija në vetvete, por ato molepsin edhe shpirtin me të keqen." - filozofi i antikitetit, Sokrati 469 - 399 p.e.s);

2. "Nuk ka mëkat më të turpshëm se të gënjesh ata që besojnë në ty". - shkrimtarja italiane, Melania Gaia Mazzucco 1966...;

3. "Gënjehet vetëm ai që beson". - shkrimtari italian, Giulio Cesare Croce, 1550 1609;

4. "Më mirë një e vërtetë e vogël se një gënjeshtër e madhe", - thotë gjeniu i pikturës, Leonardo Da Vinci, 1452 - 1519;

5. "Në gojën e gënjeshtarit edhe e vërteta bëhet e pabesueshme". - dramaturgu spanjoll, Jacinto Benavente, 1866 - 1954;

6. "Më mirë të humbësh me parime se të fitosh me gënjeshtra". - politikani australian, Arthur Calwell, 1896 - 1973;

8. "Në vendin e gënjeshtrave, e vërteta është një sëmundje". - shkrimtari italian, Gianni Rodari, 1920 - 1980;

9. "Ai që s'di të gënjejë, mendon se të gjithë thonë të vërtetën". - romancieri i shquar, Franz Kafka (ka lindur më 3 korrik, 1883 në Pragë të Austro-Hungarisë, sot Republika Çeke; vdiq më 3 qershor, 1924 në Vjenë të Austrisë).

***

Gënjeshtra të zë rob, e vërteta të çliron! Prandaj ta themi të vërtetën, sepse kur e vërteta nuk është e lirë, atëherë edhe liria nuk është e vërtetë!____________

DITURIA DHE PADITURIA!

Diku e kam lexuar se: "sa më e madhe është padituria, aq më të ngurta janë mendimet".

Nuk duhet të pretendojmë se i dimë të gjitha!

"Ajo që dimë është një pikë ujë, ajo që nuk dimë është një oqean", ka thënë shkenctari i shquar anglez, Isak Njutoni (1643 - 1727).

Në këtë kuadër, thënia e filozofit të antikitetit, Sokratit (469 - 399 p.e.s): "unë e di një gjë, që s'di asgjë", tregon qartë se, njeriu ka dije të kufizuar, ndërsa mosdija është e pakufishme, ashtu sikurse pafundësia e universit me shumë të panjohura!


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks