SHKRIMI
e enjte, 04 mars 2021

SHERADIN BERISHA: DIALOGU AHTISARI PLUS (+)

Pashtriku, 9 shkurt 2021: Kanë mbetur edhe katër ditë deri në përfundim të fushatës ekektorale dhe asnjëri kandidatë për kryeminstër nuk foli, (madje as që e zunë në gojë) dialogun me Serbinë! Pse s'e kanë në fokus? Sepse mendojnë që humbin votus!

Sidoqoftë kryeministrin e ri në tavolinën e punës fillimisht e pret dialogu 'Ahtisari plus (+)' me Serbinë!

Rrjedhimisht e presin negociatat e dhimbshme dhe si të tilla të pakapërdishme!

Të pakapërdishmet në tavolinë do të jenë:

- Asociacioni (Zajednica),

- Minishengeni,

- Shkëmbimi i teritoreve (ndryshimi i kufijve),

- Statusi Special (i veçant) për Mitrovicën dhe 44 kishat dhe manastiret "serbe",

- Dhënia me koncesion (për shumë vjet) të Ujmanit dhe Trepçës...


***Sipas të gjitha parashikimeve zgjedhjet e 14 shkurtit do t'i fitojnë VV - Lista VJOSA. Nëse nuk do të ketë probleme me çertifikimin e rezultateve (për shkak të mospranimit të votave të Albin Kurtit dhe Albulena Haxhiut - për rastin tashmë të njohur) si dhe ndonjë ankese nga partitë politike në Gjykatën Kushtetuese, sërish për Albinin (për shkak të dënimit sikurse u penalizua në listën e votimit), atëhere Albin Kurti do të jetë kryeministër!

Në nëntor 2019 kur Albin Kurti mbronte qëndrimin se, taksa ndaj mallrave të Serbisë duhet të zavendësohet me reciprocitet (përkundër insistimit të ambasadorit amerikan Grenell, që taksa të hiqet pa vënë reciprocitet) në një analizë kam shkruar:

"Albin Kurti përballë sfidave, dhe jetëgjatësia e tij si kryeministër në peshojë!!!

A DO TA PËRBALLOJ ALBIN KURTI PLANIN E 'ELITËS BOTËRORE' E CILA E DËMTON INTERESIN E SHUMICËS NË KOSOVË?!

http://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=9217


Dhe vërtetë jetëgjatësia e tij si kryeministër ishte e shkurtër, pikërisht shkaku i dialogut me Serbinë! Më 25 mars 2020 u rrëzua qeveria në krye me Albin Kurtin!

Edhe kësaj radhe për Albinin dialogu me Serbinë është sfida kryesore, e cila do t'ia përcaktojë jetëgjatësinë në detyrën e kryeministrit!

Lidhur me këtë çështje më 27 janar 2021, kam bërë edhe këtë analizë:

KRYEMINISTRI I DIALOGUT!

http://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=10842


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks