SHKRIMI
e premte, 03 korrik 2020

SHERADIN BERISHA: POLITIKANËT E KËQIJ, MASKARENJTË, TË DOBTIT DHE TURMA PA MEND!

Pashtriku, 14 nëntor 2019:

1. Shkrimtari, poeti dhe dramaturgu i shquar gjerman, Johann Wolfgang Goethe (Johan Volfgang Gëte 1749 - 1832) ka një thënie brilante për shumicën politikëbërëse dhe zvarranikët e kësaj shumice!


Ai thotë: "Në politik asgjë s'është më e pështirë se shumica, meqë ajo përbëhet nga kryetarë të fortë, nga maskarenj që përshtaten, nga të dobët që asimilohen dhe nga turma (pa mend) që ndjek pa ia patur haberin se çfarë do vërtet."


- A ka Kosova maskarenj, të dobët që asimilohen dhe turma pa mend që ndjekin kryetarë milionerë, pa patur haber?! Po ka, sepse të tillët për 20 vjet rresht i kanë ricikluar kryetarët milionerë në pushtet!


2. Ndërsa kineasti dhe regjisori i njohur amerikan, Robert Bernard Altman (1925 - 2006), për politikën thotë: "Mos harroni! Politika s'është si filmat: në politikë, shpeshherë fitojnë të këqijtë."


- Në Kosovë me të këqijtë e kemi provuar! A do te ketë ndryshime me zgjedhjet e 6 tetorit?! Kjo mbetet të shihet!


3. Ndërkaq shkrimtari dhe gazetari amerikan, Ambrose Bierce (1842 - 1914) për politikën ka një thënie të shkurtë e të qartë: "Politikë: shtjellimi i çështjeve publike për interesa personale."!


- Pa koment!
 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks