SHKRIMI
e martë, 04 gusht 2020

SHERADIN BERISHA: FOL, MOS U TUT!

Pashtriku, 13 dhjetor 2019:

1. Ҫka është ligji?! Politikani dhe ekonomisti i shquar francez, Frederic Bastiat (1801 - 1850) thotë se: "ligji është një organizëm kolektiv i të drejtave individuale në mbrojtje ligjore". Duke u bazuar në këtë përkufizim, shtrohet pyetja: kush e përcakton ligjin - këtë "organizëm kolektiv të të drejtave individuale"?


- E përcakton Politika!

Në këtë kuptim rezulton se, ligji është një reflektim i politikës, respektivisht i politikbërësve, të cilët në emër të të drejtave kolektive i kufizojnë dhe cënojnë dukshëm liritë individuale!

2. Dikush mund të thotë: "Kufizimi dhe cenimi janë dy nocione te ndryshme, sepse individit mund t'i kufizohet liria, por nuk mund t'i cenohet ajo"! Ashtu përceptohet, por këto janë dy nocione që e gjymtojnë në esencë lirinë e individit! Për faktin sepse politika me të tilla ligje në emër të kolektives rrjedhimisht i kufizon dhe i cënon liritë e individit, për interesa të tyre!

Prandaj liria e vërtetë nuk matet me ligje!

3. Shpeshherë politikanët thonë :

- "askush s'është mbi ligjin", "sundimi i ligjit vlen për të gjithë" etj.

- Ҫka do të thotë sundim i ligjit?

Filozofi anglez, Thomas Hobbes (1588 - 1679) thotë se: "Sundimi i ligjit, do të thotë sundimi i atyre që e përcaktojnë dhe administrojnë ligjin".

Në këtë kuptim rezulton se, rregullat për drejtësi (si e ligjshme apo e pa ligjshme), i përcakton rrjedhimisht politika, dhe politika është ajo që e përdor ligjin për realizimin e interesave të saj!

Fol, mos u tut!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks