SHKRIMI
e hënë, 30 mars 2020

SHERADIN BERISHA: POLITIKA, BUXHETI DHE PUSHTETI!

Pashtriku, 9 dhjetor 2020:

- Shteti ka buxhetin miliardëshe!

- Kush e synon pushtetin për ta menaxhuar buxhetin?

- Partitë politike me lidershipin e tyre!

- Ҫka janë në të vërtetë partitë politike?

- Janë struktura të organizuara politike që kalkulojnë dhe abuzojnë në forma të ndryshme me paranë publike!

***


Për mendimin tim në Kosovë (Dardani) të gjitha partitë politike dhe liderët e tyre që u ricikluan në pushtet janë të njejtë, përjashto këtu Lëvizjen Vetevendosje, të cilës akoma s'ia kemi provuar pushtetin ekzekutiv në nivel qëndror.

Rrjedhimisht rivalitetin e tyre e ka ndërtuar 'lufta e egër' dhe e pakompromis për pushtet, e jo parimet apo morali i tyre politikë!

Për 20 vjet rresht pas luftës në Kosovë, kemi parë se si lidershipi i partive "rivale" politike, gjatë zhvillimeve të ndryshme, e veçanërisht gjatë fushatave elektorale në debate të shumta televizive, nuk i kursenin fjalët, për të artikuluar sa më shumë premtime të rreme, por edhe akuza dhe kundërakuza ndaj njëri tjetrit, për të joshur e mashtruar sa më shumë elektoratë.

Shikuar nga ky prizëm, këto parti "lufta" për pushtet i bëri të ndryshëm dhe mjaftë 'armiqësor' në sy të opinionit publik, ndërkohë që në jetën e përditshme shefat e tyre bashkëpunonin mirë me kompanitë dhe firmat e shumta, të regjistruar në emër të vëllezërve, fëmijëve të tyre, të afërmve apo të miqve, të cilat përfitojnë tendere shumëmilionëshe (nga paratë e taksapaguesve) për ndërtimin e rrugëve, shkollave, shesheve, qendrave sportive, ndërtesave shumëkatshe etj.

Tashmë është i ditur fakti se, kjo garniturë e politikanëve, para dhe gjatë luftës ka abuzuar e vjedhur qindra milonë marka gjermane, franka zvicerane, dollarë etj., nga fondi i 3%'shit dhe Fondi "Vendlindja Thërret". Ndërkaq pas luftës përveç parasë publike, i 'pushtuan' objektet ekonomike, industriale, pompat e benzinës, menaxhuan kontrabandën me derivate të naftës, me narkotikë, me cigare etj.

Për më tepër strukturat e tyre (edhe parapolitike) i kishin rregulluar mirë raportet për menaxhimin e të gjitha kazinove (bixhozeve), bastoreve etj., të cilat në këtë drejtim bashkëpunin me bosat e politikës dhe grupet të tjera të interesit në rajonë e më gjerë.

Dhe, rrjedhimisht nga të gjitha këto veprimtari të ligjshme e të paligjshme ata kanë krijuar pasuri përrallore.

Kjo oligarki politike, duke e shfrytëzuar fuqinë e pushtetit, në vendet më atraktive të Kosovës dhe jashtë Kosovës, ndërtuan edhe hotele e lokale të natës për punë biznesi, pallate e shtëpi shumëkatshe, villa e supervilla luskoze...

Po t'i vizitojmë lagjet e Prishtinës:

- Veternikun,

- Taslixhen,

- Arbërinë,

- Dardaninë, etj., apo

- Liqenin e Badofcit,

- Grykën e Rugovës,

- Malet e Sharrit,

- Brezovicën,

- Parkun Kombëtar në Prevallë etj, etj., do të shohim, se sa rahatshëm bashkëjetonë kjo elitë e politikanëve, ndërkohë që shumica e popullatës janë të papunë, dhe përballen çdo ditë me tmerrin e skamjes e të varfërisë!

***

Për 20 vjet rresht pas luftës, kur flisnim për fuqinë politike të shefave partiakë (në cilësinë e kryeministrit, të ministrave, të kryetarit të kuvendit apo të presidentit), kam vënë disa herë në pah, se fuqia e tyre nuk buronte tërësisht nga vota e qytetarëve, (e cila vidhet, blihet apo manipulohet në forma të ndryshme), por impulsohet nga qendrat politike, diplomatike e financiare ndërkombëtare, të cilat kishin dhe kanë intersa e agjenda të ndryshme në Kosovë e më gjerë në rajon!


Si mund ta ndryshojmë këtë gjendje?


Për ta ndryshuar këtë gjendje, shumë herë në analizart e mia e kam thënë se, pashmangshëm duhet të ndryshohet mendësia e ushtrimit të pushtetit dhe njëkohësisht e menaxhimit të buxhetit!

Dhe ky ndryshim substancial nuk mund të bëhet mirëfilli, pa u bërë fillimisht një reformë e thellë në ligjin për zgjedhjet, reforma në gjyqësi, prokurori, polici, AKI, dhe në fushat e tjera të sistemit!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks