ETNIKUMI SHQIPTAR
e martë, 25 korrik 2017

SHEMSEDIN IBRAHIMI: ZBULIMI I NEKROPOLIT ILIR NË ISHULLIN KORҪUL TË KROACISË

Pashtriku.org, 24 korrik 2017: Arkeologët kroatë kanë bërë publike zbulimin, që sipas tyre, ndryshon kuptimin e historisë së përgjithshme botërore. Ata, në ishullin Korçul, në lokalitetin Kopil kanë zbuluar një ...

me shumë

TRISHTUESE! USHTARËT ITALIANË NË VITIN 1915 SHKATËRROJNË KALANË E DURRËSIT! (FOTO)

Pashtriku.org, 21 korrik2 017: Dy fotografi të gjetura në arkivin italian shihen një grup i ushtarëve italianë duke shkatërruar kalanë e Durrësit!!! Ngjarja ka ndodhur gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe shkatërrimi i k...

me shumë

PROF.DR.ABDULLA MEHMETI: KALAJA E TETOVËS, MES RËNDËSISË KULTURORE-HISTORIKE DHE KTHETRAVE TË POLITIKËS

Tetovë, 21 korrik 2017: (Një vështrim i shkurtë mbi Kalanë e Tetovës, nga periudha e Pashallëkut të Tetovës deri më sot) - Kalaja e Tetovës gjendet në veriperëndim të qytetit të Tetovës, në një lart...

me shumë

BRAHIM I.AVDYLI: QYTETËRIMI ILIRO-PELLAZG(III)

Bern, 17 korrik 2017: Prej vitit 1600 p.e.s. kur ka filluar nga pak të paraqitej gjuha fenikase e shkruar me alfabetin e Kadmit, të cilën e vë re Luigji Luca Cavalli-Sforca e deri në vititn 1000 të e.s., kur është botuar enciklopedia e fjalori i gj...

me shumë

PROF.DR.ABDULLA MEHMETI: KËSHTJELLA ILIRE E QYTETIT ANTIK OENEUM NË TETOVË

Tetovë, 8 korrik 2017: Kështjella ilire e qytetit antik Oeneum, 2 km në veriperëndim të qytetit të sotëm të Tetovës, e njohur si "Hisar", ose Kalaja e Shipkovicës, sipas hartës botërore të kështjellave antike...

me shumë

BRAHIM I.AVDYLI: QYTETËRIMI ILIRO-PELLAZG(II)

Bern, 8korrik 2017: Për mendimin tim, Kadmi nuk ka qenë i racës evropiane, por i Afrikës, sepse në Egjypt dhe Feniki kanë jetuar racat e përziera, pra nga Evropa, Azia dhe Afrika. Po e përsërisim edhe njëherë thënien e Spiro Kon...

me shumë

PROF.DR.LUFTULLA PEZA: SKANDALE NË INSTITUTIN E GJUHËSISË NË TIRANË (II)

Durrës, 1 korrik 2017: SKANDALI TJETËR : A. Omari dhe disa shokë të saj në gjuhësi pëfolin dhe shpifin për studiuesit e ndryshëm pa lexuar asnjë nga punimet e tyre dhe pa ju bërë asnjë recenzë shkencore. Kjo ësht&...

me shumë

PROF.DR.LUFTULLA PEZA: SKANDALE NË INSTITUTIN E GJUHËSISË NË TIRANË (I)

Durrë, 1 korrik 2017: Instituti i gjuhësisë në Tiranë është ngritur me qëllim të studiojë gjuhën shqipe në të gjitha aspektet, me metodat më moderne bashkohore, krahas të gjitha gjuhëve të tjera IE. Kjo ...

me shumë

BRAHIM I.AVDYLI: QYTETËRIMI ILIRO-PELLAZG(I)

Bern, 29 qershor 2017: Në antikitetin e lashtë nuk është përdorur emërtimi i shtetit „Greqia“ për banuesit e këtij gadishulli dhe sot është mbushur bibliotekaria botërore me këtë emër „nacional“...

me shumë

PROF.DR: LUFTULLA PEZA: MOHUESIT E ORIGJINËS PELLAZGJIKE DHE E VËRTETA PELLAZGJIKE!

Pragë, 19 qershor 2017: Në gazetën Dita, dt. 11 qershor 2017, lexova shkrimin: “E.Çabej, një shkrim i panjohur i tij për origjinën e gjuhës shqipe”, shkruar nga Dr.Moikom Zeqo. Prof. Çabejn dhe Dr. M.Zeqon i njoh dhe nga takime...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks