ETNIKUMI SHQIPTAR
e martë, 07 prill 2020

Dr.QAZIM NAMANI & Mr.sc.AMIN SALLAHU: KOKA E NJERIUT E SKALITUR NË GUR, ZBULIM I RRALLË ORIGJINAL DHE I LASHTË ARKEOLOGJIK

Prishtinë, 6 prill 2020: Paraqitja e kokës së njeriut të skalitur në gur Ky është një gurë në formë dhe madhësi të një veze me madhësi prej 6cm, që në sipërfaqe të tij është paraqitu...

me shumë

DR.QAZIM NIMANI: GJURMËT ARKEOLOGJIKE NË FSHATIN PESHTER DHE BRUS

Prishtinë, 31 Mars 2020: Gjurmët e punimeve minerare në rajonin e Ulpianës Gjurmët e para të veprimtarisë së shfrytëzimit të mineraleve në rajonin e Ulpianës, Prishtinës dhe të Janjevës na ç...

me shumë

SAIMIR LOLJA: PIRI, EPIRI, GJERGJ KASTRIOTI PRIJËSI I ALBANIAS DHE EPIRIT

Kanada, 30 Mars 2020: Piri ishte një qytezë malore që nga lashtësia e tej largët e deri kur hordhitë osmane të Errësirës u derdhën mbi trojet arbërore. Vendndodhja e tij është afër fshatit Zhulat të Gjirokastr&eum...

me shumë

BESNIK Z.IMERI: GJUHA SHQIPE

Vlorë, 25 Mars 2020: Përmbi za q’lshon bylbyli / Gjuha shqype m’shungullon; / Përmi erë që m’nep zymbyli / Pa da zemrën ma ngushllon. At Ndre Mjeda, 1866 - 1937. I leçis këto vargje hyjnore të të ndriturit rilindas, A...

me shumë

MËHILL ELEZI: KALAJA ALBANE E PETRALBES (PETRO ALABAM)

Tiranë, 25 Mars 2020: « Petro Alabam – Petralba, ngrihet rreth 30 mijë hapa larg Petrelës, 25 mijë hapa larg Krujës e Stelushit.… Ky është një vënd në Mat, i ndërtuar në një majë mali, i vogël, ...

me shumë

MËHILL ELEZI: QYTEZA E KALAJA E STELUSHIT

Tiranë, 24 Mars 2020: Stelushi, qyteza – kala e komunitetit albano – iliro – arbëror të Pirustëve, të cilët shtrinin trojet e tyre, nga Qafa e Prushit në Martanesh, nëpërmjet Pellgut të Matit e deri në Dardani. Troj...

me shumë

HOMERI FLISTE SHQIP - 68 FJALËT SHQIPE (PELLAZGE) NË VEPRAT ORIGJINALE 'ILIADA' DHE 'ODISEA' TË HOMERIT

Pashtriku, 18 mars 2020: Gjuha me të cilën janë shkruajtur veprat origjinale 'Iliada' dhe 'Odisea' të Homerit ka qenë pellazgjishtja (Shqipja). Disa të dhëna për këtë janë tek libri me autor Aristidh P. Kola, Arvanitasit dhe prejardh...

me shumë

DR.LUFTULLA & DR.LILJANA PEZA: 'GREQISHTJA - NJË BIJË E SHQIPES' - LIBËR ME VLERË PËR FAMILJEN PELLAZGJIKE TË GJUHËVE

Pragë, 17 mars 2020: Rreth librit “Greqishtja: një bijë e shqipes” e Agron Dalipajt Viti 2019 shënon një rritje të rëndësishme në literaturën mbi Qytetërimin Pellazg të popullit shqiptar. Bibliotekës së st...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA: BETEJA E FUSHË KOSOVËS DHE NGECJET NË HISTORIOGRAFINË TONË

Pragë, 1 mars 2020: Këto ditë pashë një video, ku Marin Mema flet mbi Betejën në Fushë Kosovë, zhvilluar më 15 qershor 1389. Mema bën një punë shumë të mirë për ndriçimin e historisë sonë...

me shumë

GJOKË DABAJ: NJË MASAKËR NDRYSHE E TIVARIT (2)

Durrës, 24 shkurt 2020: Bashkë me entuziazmin, me euforinë dhe me një dozë të nënkuptueshme ligësie, në krejt librin, por sidomos në të 139 toponimet e “shpjeguar” (f.59-85), bie në sy PADITURIA, mosnjohja e asaj pje...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks