ETNIKUMI SHQIPTAR
e mërkurë, 18 tetor 2017

DR.MATHIEU AREF: PELLAZGËT ISHIN PARAARDHËSIT E THRAKO-ILIRËVE QË FLISNIN TË NJEJTËN GJUHË (2)

Paris, 29 korrik 2017: (Ja shkurtimisht të dhënat dhe provat që lidhin Pellazgët më Shqiptarët) - Këtu do të shpjegoj përse Shqiptarët janë pasardhës të drejtpërdrejt të Pellazgëve, përmes Trako-Ilir&eu...

me shumë

DR.MATHIEU AREF: PELLAZGËT ISHIN PARAARDHËSIT E THRAKO-ILIRËVE QË FLISNIN TË NJEJTËN GJUHË (1)

Paris, 29 korrik 2017: Reagim ndaj shkrimit të Luftulla Pezës, botuar më 6 qershor 2017 në gazetën elektronike Pashtriku.org (http://pashtriku.org/?kat=45&shkrimi=6576 Duke u bazuar në fyerjet e z.Peza, bëhet e qartë se ai nuk i ka le...

me shumë

GJURMË SHQIPTARE - KËNGA 900 VJEҪARE E SHQIPTARËVE

Pashtriku.org, 28 korrik 2017: Kultura shpirtërore ka një vend thelbësor në historinë e një populli. Përmes saj trashëgohen vlera të jashtëzakonshme, që sot pak njihen. Në dokumentarin e radhës të ciklit...

me shumë

DR.ABDULLA MEHMETI: DËSHMOHET PRANIA E JETËS DHE AUTOKTONIA E SHQIPTARËVE NË KRAHINËN E POLLOGUT, MBI 8 MIJË VJET E LASHTË

Tetovë, 26 korrik 2017: Përmes gjetjeve arkeologjike në disa lokalitete të rajonit të Pollogut, dëshmohet jeta e banorëve të kësaj ane dhe vazhdimësia e qytetërimit të lashtë pellazgo-ilir, së paku 6000 mijë vjet ...

me shumë

SHEMSEDIN IBRAHIMI: ZBULIMI I NEKROPOLIT ILIR NË ISHULLIN KORҪUL TË KROACISË

Pashtriku.org, 24 korrik 2017: Arkeologët kroatë kanë bërë publike zbulimin, që sipas tyre, ndryshon kuptimin e historisë së përgjithshme botërore. Ata, në ishullin Korçul, në lokalitetin Kopil kanë zbuluar një ...

me shumë

TRISHTUESE! USHTARËT ITALIANË NË VITIN 1915 SHKATËRROJNË KALANË E DURRËSIT! (FOTO)

Pashtriku.org, 21 korrik2 017: Dy fotografi të gjetura në arkivin italian shihen një grup i ushtarëve italianë duke shkatërruar kalanë e Durrësit!!! Ngjarja ka ndodhur gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe shkatërrimi i k...

me shumë

PROF.DR.ABDULLA MEHMETI: KALAJA E TETOVËS, MES RËNDËSISË KULTURORE-HISTORIKE DHE KTHETRAVE TË POLITIKËS

Tetovë, 21 korrik 2017: (Një vështrim i shkurtë mbi Kalanë e Tetovës, nga periudha e Pashallëkut të Tetovës deri më sot) - Kalaja e Tetovës gjendet në veriperëndim të qytetit të Tetovës, në një lart...

me shumë

BRAHIM I.AVDYLI: QYTETËRIMI ILIRO-PELLAZG(III)

Bern, 17 korrik 2017: Prej vitit 1600 p.e.s. kur ka filluar nga pak të paraqitej gjuha fenikase e shkruar me alfabetin e Kadmit, të cilën e vë re Luigji Luca Cavalli-Sforca e deri në vititn 1000 të e.s., kur është botuar enciklopedia e fjalori i gj...

me shumë

PROF.DR.ABDULLA MEHMETI: KËSHTJELLA ILIRE E QYTETIT ANTIK OENEUM NË TETOVË

Tetovë, 8 korrik 2017: Kështjella ilire e qytetit antik Oeneum, 2 km në veriperëndim të qytetit të sotëm të Tetovës, e njohur si "Hisar", ose Kalaja e Shipkovicës, sipas hartës botërore të kështjellave antike...

me shumë

BRAHIM I.AVDYLI: QYTETËRIMI ILIRO-PELLAZG(II)

Bern, 8korrik 2017: Për mendimin tim, Kadmi nuk ka qenë i racës evropiane, por i Afrikës, sepse në Egjypt dhe Feniki kanë jetuar racat e përziera, pra nga Evropa, Azia dhe Afrika. Po e përsërisim edhe njëherë thënien e Spiro Kon...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks