ETNIKUMI SHQIPTAR
e diel, 29 mars 2020

DR.MATHIEU AREF - AREF MATI: MONADA ETRUSKE

Pashtriku, 19 nëntor 2019: Përshëndetje mik im - Sheradin, Monadat ishin nimfa të fushave/fshatrave të ritit dioniziak. Ata merrshin pjesë në festat romake të Bakuzit. Këto dy figurina janë tipike «etruske». Statujet e vogla ...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA & DR.LILJANA PEZA: HISTORIA E SHQIPTARËVE ËSHTË FALSIFIKUAR, AJO DUHET RISHKRUAR!

Golem - Durrës, 18 nëntor 2019: Shtytjen me shkrue këtë artikull e morëm nga shkrimi i prof. Neritan Cekës, “A duhet rishkruar historia?” botuar në gazetën 'Panorama' ditët e fundit, me të cilin në mjaft çësh...

me shumë

DR.NERITAN CEKA: A DUHET RISHKRUART HISTORIA?

Tiranë, 18 nëntor 2019: Në një mënyrë të përgjithshme, unë do të përgjigjesha jo! Së pari, sepse pyetja për një histori alternative, që duhet shkruar nga e para, është retorike, ngaqë shkrimi i hist...

me shumë

MATHIEO AREF (ARIF MATI): HISTORIA E GREQISË PARAHELENE ËSHTË SAJUAR! SHQIPTARËT JANË MË TË LASHTË SE GREKËT NË BALLKAN!

Pashtriku, 18 nëntor 2019: Mathieu Aref, studiuesi i njohur francez, rrëfehet për “Shqip” pas botimit të librit të tij, “Shqipëria, odiseja e pabesueshme e një populli para-helen”, (“para-helen” = shpjegim: Që li...

me shumë

SHQIPËRIA KA 5.250.000 SHTETAS DHE 1.350.000 EMIGRANTË!

Pashtriku, 18 nëntor 2019: Shqipëria ka aktualisht rreth 1.350.000 emigrantë. Nga këta janë 630.000 në Itali, 470.000 në Greqi, 130.000 në SHBA dhe 120.000 në vendet e tjera të BE, Kanada dhe Australi. Në këto shifra përfsh...

me shumë

ISMAIL ARSLLANI: PËRVETËSIMI I 'VALLTARES ILIRE' NGA TETOVA!

Tetovë, 16 nëntor 2019: NË TETOVË, MË 1932, ËSHTË ZBULUAR NJË FIGURË ILIRE NGA BRONZI, QË KA VJETËRSI PREJ 2500 VJETËSH, POR PUSHTETARËT E PËRVETËSUAN DHE E QUAJTËN "MENADA TETOVARE". ...

me shumë

SHQIPËRIA KA 3.900.000 BANORË DHE JO 2.870.000 BANORË SI DEKLARON INSTAT'i

Pashtriku, 13 nëntor 2019: Shqipëria ka sot afërsisht 3.900.000 banorë dhe jo afërsisht 2.870.000 banorë si deklaron Instati. Arsyeja për deklaratat e gabuara të Instatit për numrin e popullsisë së Shqipërisë është...

me shumë

DR.LUFTULLA PEZA & DR.LILJANA PEZA: FALSIFIKIMET E AUTORËVE ANTIKË E DËMTOJNË HISTORINË E LASHTË PELLAZGE

Golem, Durrës - 12 nëntor 2019: Shoqëria njeh mjaft dijetarë, që punojnë me mish e shpirt, që të prodhojnë dije me të vërtetat historike, gjuhësore, arkeologjike, shkrimore etj., dhe ti verë ato në shërbim të...

me shumë

FATBRADHA DEMI: SHËNJTORI ARBËR QË U «KRYQËZUA» PËR TË VËRTETËN (Pjesa III)

Tiranë, 24 shtator 2019: «Për ta shkatëruar gënjeshtrën po sakrifikohem, me zjarrin e zhelozisë për të vërtetën po digjem.» Mihal Trivoli (1475 - 1556) Në vitin 1525 u fol shumë në oborrin mosko...

me shumë

FATBRADHA DEMI: SHËNJTORI ARBËR QË U «KRYQËZUA» PËR TË VËRTETËN (Pjesa II)

Tiranë, 20 shtator 2019: «Pasuria e vetme e vërtetë është pasuria shpirtërore» Mihal Trivoli (1475 - 1556) Veprimtaria e Mihal Trivolit në Rusi s´dotë njihej në shumëllojshmërinë dhe rëndësinë ...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks