DëSHMORëT
e diel, 16 dhjetor 2018

MEHMET HAJRIZI: LUFTĂ‹TARI NĂ‹ KĂ‹MBĂ‹ IMER KRASNIQI

Prishtinë, 17 qershor 2018: (Fjalë e mbajtur në Akademinë Përkujtimore për dëshmorët Imer dhe Labinot Krasniqi, Prishtinë, 16 qershor 2018) - Në vitin 1957 Ramë Krasniqit nga Carralluka e Malishevës, i lindi një djalë...

me shumë

SHEMSI ILAZI: UDHĂ‹TIMI PĂ‹R LUFTĂ‹ ME DĂ‹SHMORIN E KOMBIT, ZEJNULLAH ZEJNA

Bielelfeld, 8 qershor 2018: Më 3 qershor 2018, në qytetin Bielelfeld të Gjermanisë u mbajt një tubim përkujtimor për dëshmorin e Kombit, Zejnullah Zejna nga fshati Sojevë i Ferizajit. Zejnullah Zejna ka rënë dëshmor më 3 qe...

me shumë

RRAHIM BEKTESHI: NĂ‹ 19 VJETORIN E RĂ‹NIES SĂ‹ DĂ‹SHMORIT TĂ‹ KOMBIT, LULZIM LLUGIQI

Pashtriku.org, 6 qershor 2018: Luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e nderoi edhe pushka e lirisë së dëshmorit LULZIM (HASHIM) LLUGIQI. Dëshmori Lulzim Llugiqi, biografinë e vet e shkroi me heroizmin e treguar në luft&...

me shumë

SHERADIN BERISHA: BAFTI N.HAXHIU, HEROI I PARĂ‹ I PASHTRIKUT!

Pashtriku.org, 31 maj 2018: Bafti Nexhip Haxhiu ka lindur më 11 qershor 1955 në fshatin Skifteraj (ish Gjylekar) të Vitisë. Ka punuar në Zvicër dhe në pranverën e vitit 1999 iu bashkua radhëve të UŇŞK-së. Përgatitjet psiko -fiz...

me shumë

DRITON SMAKAJ: DASHURIA E NJĂ‹ USHTARI PĂ‹R MĂ‹MĂ‹DHENĂ‹! (KUSHTUAR DĂ‹SHMORIT ASTRIT SULI)

Pashtriku.org, 29 maj 2018: Kujtime personale të një dite lufte. 27 Maj 1999 Ishim në thellësi të malit Pashtrik. Kishim një qëllim: thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar. Një kufi që ndante padrejtësisht vëllezërit e nj&eum...

me shumë

HOMAZHE NĂ‹ 19 VJETORIN E RĂ‹NIES SĂ‹ TETĂ‹ DĂ‹SHMORĂ‹VE TĂ‹ KOMBIT NĂ‹ FUSHĂ‹BETEJAT E GOROZHUPIT (DT3 / TF2) GJATĂ‹ OPERACIONIT 'SHIGJETA' - NĂ‹ PASHTRIK, 26 MAJ - 10 QERSHOR 1999

Pashtriku.org, 22 maj 2018: Të nderuara familje të dëshmorëve të nderuar bashkluftëtarë të TF2'shit, 19 vjet më parë në DT3 / TF2 (me komandant Fazli Berisha) në zonën e Gorozhupit u zhvilluan betejat më të lav...

me shumë

BASHKIM KAJDOMҪAJ: 19 VJET NGA RËNIA E HYSNI TEMAJT, DËSHMORIT ME TRADITË PATRIOTIKE

Prizren, 20 prill 2018: Me rastin e përvjetorit të 19-të të rënies së dëshmorit të kombit, Hysni Sylë Temaj, u bënë vizita tek varri i tij në Landovicë dhe në familjen e tij në Kushnin të Hasit. Kohë m&e...

me shumë

AZEM RAMADANI: ISMAJL I.KRYEZIU, NJË JETË NË SHËRBIM TË ATDHEUT

Prizren, 19 prill 2018: Me 18.04.2018 u mbushën plotë 19 vite që kur ra në pritën e armikut dhe u zu rob i gjallë nga forcat serbe dëshmori i lirisë Ismajl I. Kryeziu. Ismajli u shqua qysh herët në vitet e 80-ta të sh...

me shumë

BASHKIM KAJDOMҪAJ: VEPRIMTARIA E ISMAJL KRYEZIUT NË KMDLNJ

Prizren, 18 prill 2018: Më 18. 04. 2018 u shënua 19 vjetori i rënies së dëshmorit të kombit, Ismajl Kryeziu. Homazhe u bënë në varrezat e dëshmorëve në Landovicë pranë varrit të tij si dhe para Shtatores së t...

me shumë

IBRAHIM SHALA: SI E NJOHA AGIM RAMADANIN (FOTO + VIDEO)

Prishtinë, 13 prill 2018: (Në 19 vjetorin e rënies) - Sa herë afrohet 9 prilli, dita e mësymjes së kufirit Shqipëri - Kosovë dhe rënja e Agim Ramadanit, ndjeja një inspirim (ndoshta obligim) për të shkruar për Agim Ramadani...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Selver Mackaj 2

Selver Mackaj 1

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks