DëSHMORëT
e mërkurë, 29 mars 2017

FATMIR BRAJSHORI: AFRIM ZHITIA DHE FAHRI FAZLIU NË RRUGËN E LIRISË! (II)

Cyrih, 2. 11. 2016: RRUGA E LIRISË - RRËFIMI I PESTË - POPULL SHQIPTARË, - Në tetor të këtij viti, zhvilloi me sukses punimet Mbledhja e Dytë e Përgjithshme e LPRK-ës për Republikën e Kosovës. Ajo analizoi gjendjen e rë...

me shumë

FATMIR BRAJSHORI: AFRIM ZHITIA DHE FAHRI FAZLIU NË RRUGËN E LIRISË! (I)

Cyrih, 2. 11. 2016: RRUGA E LIRISË - KOMUNIKATË/ Në muajin tetor 1989, u mbajt me sukses Mbledhja e Dytë e Përgjithshme e Lëvizjes Popullore për Republikën e Kosovës. Mbledhja e dytë e Përgjithshme e Lëvizjes Po...

me shumë

SHVL UҪK, TIRANË: GËZUAR DITËLINDJEN SKERDILAJD!

Tiranë, 02. 11. 2016: (Kushtuar 47 vjetorit të lindjes të heroit të tri luftrave, dëshmor i kombit Shqiptar - SKERDILAJD BARDHYL LLAGAMI) - Në 31 Tetor 2016 Skerdilajd Llagami, heroi i tre luftrave dhe dëshmor i kombit Shqiptar, kremtoi përvjetorin...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NA MBULOFT TURPI, NA MBULOFT! PATRIOTËVE QË BËN SHQIPËRINË, NUK U DHAMË AS NJË VARR KU MUND TË PREHEN TË QETË

Pashtriku.org, 08. 10. 2016: Ata, që i dhanë identitet shqiptarëve dhe ishin pjesa më sublime e historisë sonë 100 vjeçare, padyshim janë patriotët tanë, të cilët me sakrificën dhe gjakun e tyre, e bënë historin...

me shumë

DR.SABRI KIҪMARI: NË SHENJË PËRKUJTIMI TË HERONJËVE FEHMI E XHEVË LLADROVCI

Pashtriku.org, 22. 09. 2016: (Fjala ime në Tubimin Përkujtimor, mbajtur në Mynih në tetor të vitit 1998, pak kohë pas rënies së tyre) Te dashur vellezer dhe motra, Bashkatdhetare te nderuar, Para disa javësh në përle...

me shumë

SHERADIN BERISHA: MISTERI I VRASJES SË ILIR KONUSHEVCIT - MËRGIMIT

Pashtriku.org, 8. 6. 2016: "Ilir Halit Konushevci (20 qershor 1969 - 9 maj 1998) i njohur me pseudonimi "Mërgimi" ishte furnizuesi kryesor i njësiteve ushtarake të UҪK në Kosovë. Konushevci ishte lidhja më e fortë e Haklajve pë...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: VISARI, HILMIU DHE LABINOTI ISHIN PJESË E ORTEKUT TE UÇK'ës

 Prishtinë, 7. 6. 2016: (Fjalë në Akademinë përkujtimore për dëshmorët Visar e Labinot Krasniqi dhe Hilmi Hoti - Prishtinë, më 6 qershor 2016) Të nderuara familje të dëshmorëve Të nderuar vete...

me shumë

PROF.DR. KUDUSI LAMA: JETA E HEROIT ËSHTË NJË HISTORI, LUFTA E TIJ ËSHTË NJË EPOPE!

Pashtriku.org, 31. 05. 2016 - Më 27 maj 2013, Shoqata e të Burgosurve Politikë e Kosovës, (në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare në Prishtinë), dhe më 28 maj, Organizata e Veteranëve të Luftës së UҪK-së ...

me shumë

SHABAN ÇUPI: GAFURR LUMA - BILBILI I KËNGËVE TË LIRISË

Kaçanik, 21. 05. 2016: Në agun e 12 prillit të vitit 1961, derisa bora e Sharrit ende dyluftonte me lulevjollcat që mbinin fushave e maleve të Qafës së Shqipes, nënë Zylfija lindi më të bukurin djalë Avdylgafurr Lumën, t...

me shumë

VAXHID SEJDIU: KOMANDANT KUSHTRIMIT

Zvicër, 12. 05. 2016: ... vargje që përkujtojnë dëshmorët e kombit: Harun Aliun - Komandant Kushtrimin, Shaban Zenunin, Xhafer Shalën dhe Qemal Fejzullahun... “Në...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks