DëSHMORëT
e martë, 17 shtator 2019

PROF.DR.NUSRET PLLANA: TRIMAT E POLLATËS JANË PJESË E LIRISË SONË KOMBËTARE

Prishtinë, 16 shtator 2018: (Në përvjetorin e rënies së Dëshmorëve të Kombit, Skender Munolli dhe Besim Latifi) Përkufizimi Historia e të gjithë popujve të botës, andaj edhe historia e popullit shqiptar, ndërtohet mb...

me shumë

NË 20 VJETORIN E RËNIES, XHEVAT BERISHA - MËSUESI HERO!

Prizren, 2 shtator 2018: Më 1 shtator 1998 mësuesi Xhevat Berisha nuk filloi mësimin me nxënësit e tij për t’u dhënë dituri. Ai këtë ditë për lirinë e nxënësve të tij dhe të gjithë Kosovë...

me shumë

RUZHDI SARAMATI VAZHDON TA SHQETËSOJ FAMILJEN E DËSHMORIT TË KOMBIT, FLORIM RUSHITI!

Pashtriku.org, 20 korrik 2018: Më 19 korrik 2018, Lulzim Rushiti, vëllai i dëshmorit Florim Rushiti - Kingji, përmes një reagimi të publikuar në facebook drejtuar, bashkëlufëtarëve të Operacionit 'Shigjeta', kryetarit të Shoqa...

me shumë

20 VITE NGA RËNIA HEROIKE E DËSHMORIT TË KOMBIT VISAR THAÇI

Besianë, 18 korrik 2018: Kalojnë vite, kalojnë dhe dekada, ndërsa kujtimi për dëshmorët mbetet i freskët në mendjet tona, në historinë e kombit tonë. Dëshmorët janë nderi dhe krenaria e çdo populli. Vet&eum...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: LUFTËTARI NË KËMBË IMER KRASNIQI

Prishtinë, 17 qershor 2018: (Fjalë e mbajtur në Akademinë Përkujtimore për dëshmorët Imer dhe Labinot Krasniqi, Prishtinë, 16 qershor 2018) - Në vitin 1957 Ramë Krasniqit nga Carralluka e Malishevës, i lindi një djalë...

me shumë

SHEMSI ILAZI: UDHËTIMI PËR LUFTË ME DËSHMORIN E KOMBIT, ZEJNULLAH ZEJNA

Bielelfeld, 8 qershor 2018: Më 3 qershor 2018, në qytetin Bielelfeld të Gjermanisë u mbajt një tubim përkujtimor për dëshmorin e Kombit, Zejnullah Zejna nga fshati Sojevë i Ferizajit. Zejnullah Zejna ka rënë dëshmor më 3 qe...

me shumë

RRAHIM BEKTESHI: NË 19 VJETORIN E RËNIES SË DËSHMORIT TË KOMBIT, LULZIM LLUGIQI

Pashtriku.org, 6 qershor 2018: Luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e nderoi edhe pushka e lirisë së dëshmorit LULZIM (HASHIM) LLUGIQI. Dëshmori Lulzim Llugiqi, biografinë e vet e shkroi me heroizmin e treguar në luft&...

me shumë

SHERADIN BERISHA: BAFTI N.HAXHIU, HEROI I PARË I PASHTRIKUT!

Pashtriku.org, 31 maj 2018: Bafti Nexhip Haxhiu ka lindur më 11 qershor 1955 në fshatin Skifteraj (ish Gjylekar) të Vitisë. Ka punuar në Zvicër dhe në pranverën e vitit 1999 iu bashkua radhëve të UҪK-së. Përgatitjet psiko -fiz...

me shumë

DRITON SMAKAJ: DASHURIA E NJË USHTARI PËR MËMËDHENË! (KUSHTUAR DËSHMORIT ASTRIT SULI)

Pashtriku.org, 29 maj 2018: Kujtime personale të një dite lufte. 27 Maj 1999 Ishim në thellësi të malit Pashtrik. Kishim një qëllim: thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar. Një kufi që ndante padrejtësisht vëllezërit e nj&eum...

me shumë

HOMAZHE NË 19 VJETORIN E RËNIES SË TETË DËSHMORËVE TË KOMBIT NË FUSHËBETEJAT E GOROZHUPIT (DT3 / TF2) GJATË OPERACIONIT 'SHIGJETA' - NË PASHTRIK, 26 MAJ - 10 QERSHOR 1999

Pashtriku.org, 22 maj 2018: Të nderuara familje të dëshmorëve të nderuar bashkluftëtarë të TF2'shit, 19 vjet më parë në DT3 / TF2 (me komandant Fazli Berisha) në zonën e Gorozhupit u zhvilluan betejat më të lav...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks