SHKRIMI
e enjte, 04 mars 2021

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARINË E AFRIM ZHITISË

Pashtriku, 16 janar 2020:

7.8 Afrim Zhitia

U lind më 14 shkurt të vitit 1965 në fshatin Llugë të Besianës.

P
ushtuesit serbë i kishin pushkatuar gjyshin e tij nga nëna Hakif Rimanishtën dhe gjyshin tjetër, nga babai, Sylë Çelë Dyrmishin, komandant batalioni në Ushtrinë Nacionalçlirimtare Shqiptare. Derisa punonte gjatë Luftës në burgun e Tiranës, Syla kishte organizuar arratisjen e 15 të burgosurve politikë.

Afrim Zhitia, në radhët e Lëvizjes organizohet qysh si nxënës, nëpërmjet profesorit të tij, Nezir Myrtaj, kurse më 14 shkurt të vitit 1984 arrestohet dhe mbanë katër vjet burg. Djaloshi 19 vjeçar, Afrim Zhitia, para gjyqit thoshte: “Nuk mund të mbani një popull të tërë në robëri". Me Nezirin u takuan sërish në burg ku vazhduan veprimtarinë e organizuar.AFRIM ZHITIA (1965 - 1989)


Pas lirimit nga burgu, ishte njëri nga udhëheqësit e LPRK, në radhët e së cilës veproi si organizator i fuqishëm bashkë me Fahri Fazliun, veprimtar i shquar i Lëvizjes. Ai bashkëpunoi edhe me veprimtarët Ali Ajeti, Hasan Ramadani, Fadil Vata, Ahmet Haxhiu etj., me të cilët kishte ngritur grupet e para luftarake.

Në Lëvizjen e vitit 1989 Afrimi dhe Fahriu organizuan një varg demonstratash popullore. Më 2 nëntor 1989 të dy bashkëveprimtarët dhe drejtuesit e LPRK-së, rrethohen nga forcat serbe në lagjen Bregu i Diellit në Prishtinë dhe pas një rezistence heroike dhjetorëshe bien dëshmorë.

VIJON ...

_________________

MEHMET HAJRIZI: SHËNIME PËR VEPRIMTARËT, BAJRAM BAHTIRI DHE ZIJA SHEMSIU (31)

http://www.pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=9539


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks