KULTURë
e mërkurë, 24 prill 2019

FRROK KRISTAJ: RITET E LINDJES NË ZYM TË HASIT (ETNOGRAFI)

Prishtinë, 15 prill 2019: Lindja - shtimi i familjes, shihet si pasuri e shtëpisë, përkatësisht si vazhdimësi e jetës së familjes. Hedhja mbi koka të krushqve grurë dhe sheqerka simbolizon pjellorinë - azhdimin e jetës. Edhe kul...

me shumë

DR.AVZI MUSTAFA: 110 VJETORI NGA KLUBI DHE ABECEJA SHQYPE E KUMANOVËS

Shkup, 9 prill 2019: Pas viteve 50 të shekullit 19, Bulgaria fillon një aktivit të gjerë të jetës shkollore në trevat Lindore sidomos kur Egzarhia bullgare doli hapëtash në skenë, kundër grekërve dhe serbëve. Meqenëse ...

me shumë

ANGJELINA GEGAJ: MALLI IM DHE PAFAJËSIA

Shkodër, 6 prill 2019:           MALLI IM DHE PAFAJËSIA   Jam udhëtar i pavdekshëm, në këtë rrugë të lagjes, mashmë i pandreqshem, me zhurmat e shapkes.   Jam udhëtar i pavdekshëm, po ec me ...
me shumë

BESIM R.CENGU: NJË MONOGRAFI ME VLERA E YMER M. DOMIT

Tiranë, 3 prill 2019: "Imishtasit në trojet shqiptare" i Ymer M. Domit, është prej librave të karakterit kërkimor që i ka marrë bukur do kohë për t’i dalë në krye. Realisht, autori me librin e tij ka çel&e...

me shumë

DR.ROVENA VATA: JAM PËRPJEKUR TË SHPËRFAQ BAZAMENTIN E VLERAVE IDENTIFIKUESE KULTURORE - SHPIRTËRORE

Tiranë, 2 prill 2019: "Identiteti është pasaporta jote e prezantimit të vlerave, për të treguar se nga e cili komb je apo vjen. Identitet do të thotë bukë, ujë, nëna, babë, motër, vëlla, fëmijë, familje,...

me shumë

NUE OROSHI: TU E KUJTUE AT GJERGJ FISHTËN

Kiel (Gjermani), 30 mars 2019: Jam thellu në mendime duke e kujtue heshtjen e shtojzovalleve, pranë mrizitë të zanave, ku e shkruante Lahutën e Malsisë ,At Gjergj Fishta me i madhi shkrimtar i kulturës shqiptare i cili sot e asaj ditë ësht&e...

me shumë

GJEKË GJONAJ: TEATRI I KUKULLAVE NGA TIRANA NË ULQIN - NJË EKSPERIENCË E RE DHE MJAFT EMOCIONUESE

Ulqin, 21 mars 2019: Fëmijët e vegjël të qytetit të Ulqinit shumë kohë do ta mbajnë mend mbrëmjen e 11 marsit të këtij viti. Pikërisht atë mbrëmje të bukur salla e Qendrës Kulturore të Ulqinit u mbush ...

me shumë

PROF.DR. AGIM ZOGAJ: LIRIA I KA RRËNJËT NË GJAK! NË NDERIM TË HISTORISË SË UÇK-së

Prishtinë, 19 mars 2019: (Dr. Jakup Krasniqi, Guxo ta duash Lirinë, “ Buzuku”, Prishtinë, 2011.) Në nderim të historisë së UÇK-së Opusi i botimeve në shqip, me literaturë nga fusha e publicistikës politike nga...

me shumë

AGUSH BUJA: NË ZVICËR - NJË JAVË E NGJESHUR ME PROMOVIMIN E DY LIBRAVE MONOGRAFIK

St.Gallen, 18 mars 2019: Nga data 8 deri më 14 mars 2019, inicuar dhe organizuar nga SHKSH "MËMËDHEU" DHE SHOQËRIA "LËVIZJA", në disa qytete të Zvicrës, duke filluar nga Gjeneva, Berna, Cyrihu, St. Galleni dhe Bad Ragazi, u b&eu...

me shumë

PROF.ARGJIRA UKIMERI: HISTORIKU I BIBLIOTEKAVE TË PARA NË BOTË

Prizren, 13 mars 2019: Në një kuptim tradicional, një bibliotekë është një koleksion i madh i librave, dhe mund t'i referohemi si vendi në të cilin bëhet mbledhja e tyre. Ato janë të parapara për zhvillimin mendor, pë...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks