SHKRIMI
e premte, 05 qershor 2020

SHEFQET DIBRANI: SREBRENICA *)

St.Gallen, 8 Korrik 2019:


 


 


 


SHEFQET DIBRANI: SREBRENICA*

Të erdhën serbët dhe t’u hodhën përsipër

siç bie rrufeja mbi çati

bajonetat u vërsulën mbi duar të pambrojtura

tashmë s’kalohej asnjë prag shtëpie

dhe pranvera nuk çelte asnjë derëKishte kohë që në Srebrenicë nga oxhaku tym nuk dilte

ai tym që dikur shkonte thik’ përpjetë

e vetmja thikë që dëshmonte këtu jetënSrebrenicë t’i masakruan pabesisht

burrat burrërorë dhe zonjat e zonja, njerëzit e tu

tmerrësisht fëmijët në gji të qumështit t’i ngulfatënSrebrenicë mbi ty ra ploja e krimit modern

përpara marshit të OKB-së

mbi ty qytet ra mallkimi siç bien mortët nga qielli

në zymtësinë e një nate plot ankthSrebrenicë në ty dita shënjoi kumtin e zi

e nesërmja gdhiu e qetë, s’kishte më kush të bënte of e uf

të nesërmen askush nuk doli në derë

as dhembje s’kishte më

ishte mesjeta e errët apo fundi i turpshëm

i Shekullit Modern

kjo gjë nuk thuhet në kronikat që dimë

as nuk shkruhet mbi letrat e ngrëna nga dhëmbët e territ


Srebrenicë të ranë në pikë të diellit

para syrit optik të kamerave

kurse OKB-ja bënte sehir kasaphanën

e cila turpëroi vetë Evropën dhe njerëzimin

gjithë Shekullin që i mbylli sytë e në ëndërr

pa MakbethinMbi ty Srebrenicë qëlloi jo vetëm serbi

po tërë 100 vjeçari modern dhe vjetran

tash ti je një qytet i pushkatuar

dhe me statujat e vrara, me ujin e vrarë, zogjtë

ajrin dhe lulet, edhe ndërgjegjen e vrarë

Srebrenicë ti je qyteti i varreve dhe i tragjedisë

së filmuar në celuloid nga syri optik, shih si krenoheshin

ushtarë në anën tjetër për krimin bizar

tetëmijë njerëz të vrarë

tetë mijë njerëz në të njëjtin varr


Ky është bilanci i turpit ballkanik e më përtej

prandaj dhe kortezhi mortar zgjatet në pakufi

si në romanin e mikut tim Visar Zhitit me të vetmin faj

që serbin e patën fqinjëNë fund të fundit në Srebrenicë ra kambana që theu

bronzin e heshtjes dhe njerëzit dolën nga varret e tyre.

_____________________

*) Srebrenica gjendet në Lindje të Bosnjës. Në korrik të vitit 1995 rreth 8 000 burra, gra, djem dhe fëmijë myslimanë u zhdukën, pasi forcat serbe pushtuan Srebrenicën, një zonë që Kombet e Bashkuara e kishin deklaruar ”vend të sigurt”.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks