SHKRIMI
e shtunë, 08 gusht 2020

DR.ERMIRA YMERAJ: EKSPOLRIMI I QENIES NË 'VETMINË' E FREDERIK RESHPJES

Shkodër, 3 tetor 2019:


 


 


 


 
Konferenca e Tiranës

Frederik Rreshpja

2018

Dr. Ermira Ymeraj

ymeraje@hotmail.com

Tema: Eksplorimi i qenies në Vetminë e Reshpjes.

Argument: Në vëllimin poetik “Vetmia”, subjektet tematike të shfaqura te objektet (Vizatime), ngjarjet (Peisazh), une (Lojra) dhe gjendjet (Muzg), krijojnë një shtresë dialogu me lexuesin në vlerat e kundërvënieve interesante të ideve dhe koncepteve si njësi kuptimore, po ashtu dhe nga shkëlqimi pothuajse vizual i skenave të prezantuara në kompleksitetin e qenies dhe fabulën e ndërlikuar.A është tema, mënyra e duhur për të na ndihmuar të krijojmë idetë tona mbi tipologjinë e qenies në vetminë e Rreshpjes?

Në mikrobotën e tij, tema e vetmisë endet në kompleksitetin e qenies, në dualitetin tragjik të unit, dhe krijon një dialog të heshtur me subjektivitetin njerëzor, si domethënie, ajo spikat në eksplorimin artistik të qenies dhe fatit të vetmitarit. Në këto katër ndalesa, sinqeriteti, spontaneiteti, intensiteti i ndjenjës vjen në forma të reja të shprehjes duke krijuar një subjekt poetik përmes metaforës dhe simbolit.1 Ai shprehet: “Në fakt kam bërë shkapërcime, kam ikur nga poezia nevrike dhe, a u zbuta pak a u plaka, nuk e di, por u bëra më lirik2.

Katër pamjet tipologjike, na shërbejnë si udhërëfyes për vendosjen e dialogut, ku do të mbështesim analizën dhe interpretimin tonë të brendshëm shtresor. Analiza është realizuar sipas këtij grupimi: a. grupi i parë, poezitë e pamjes Vizatime, b. grupimi tjetër është mbi poezitë e pamjes së dytë Peisazh; c. cikli i poezive Lojra, d. cikli i poezive të Muzgut. Të katër pamjet dallohen për veçanësitë e analogjitë, kodet e titujve bëhen shenja përfaqësuese të poetikës, duke prodhuar një rrjet kodesh te lexuesi, një fushë imagjinare të qenies vetmitare me shenja autentike.

_____________

Referencat:

1 Ibrahim Rugova: Strategjia e kuptimit, Prishtinë, 2005, f. 197; Rugova citon: “tipin e vështrojmë dhe e konsiderojmë si fushë semantike, çfarë na jep mundësi që ta vërejmë e nxjerrim kuptimin poetik.”

2 Intervistë me Frederik Rreshpjen: Shiu që unë prita; Gazeta, “55,” 23 nëntor 1997, f. 6.


_________________________


DR.ERMIRA YMERAJ: FJALA DHE FALJA NË KANUN

http://www.pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=9095


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks