SHKRIMI
e diel, 23 shkurt 2020

STEPHEN LENDMAN: 'SULMET E 11 SHTATORIT 2001 ISHIN AKTE TERRORIZMI TË SPONSORIZUAR NGA SHBA'!

Pashtriku.org, 06. 10. 2016: Sulmet e 11 shtatorit 2001, ishin një seri goditjesh në SHBA që vranë rreth 3.000 njerëz dhe shkaktuan një dëm të pronës dhe infrastrukturës me vlerë rreth 10 miliardë dollarë. Zyrtarët amerikanë pohojnë se sulmet janë kryer nga terroristët e al-Kaedës, por shumë ekspertë kanë ngritur pyetje në lidhje me llogarinë zyrtare. Ata besojnë se elementë mashtrues brenda qeverisë amerikane kanë orkestruar sulmet e 9/11 në mënyrë për të përshpejtuar makinën e luftës amerikane në lindjen e Mesme.

Stephen Lendman, një shkrimtar amerikan, gazetar dhe analist politik në nëj intervistë për 'Press TV' ka thënë: "Sulmet e 11 shtatorit 2001 në Nju Jork ishin një akt terrorizmi i sponsorizuar nga SHBA, i kryer në bashkëpunim me Izraelin" dhe "Dyshimi im është që përgjegjës ishin CIA dhe Mossad’.

"Sauditët kanë kryer shumë, shumë krime në të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme, ndoshta dhe më gjerë, por ata nuk kanë të bëjnë aspak - e përsëris, aspak - me 11 shtatorin" - ka thënë z.Lendman

"I gjithë skenari i prezantuar në mediat amerikane, dhe qëndrimi zyrtar për 9/11, është në kundërshtim me ligjet e natyrës, në lidhje me mënyrën se si ranë ndërtesat. E vetmja mënyrë që ndërtesat të mund të rrëzoheshin poshtë nuk ishte me aeroplan, apo dy aeroplanë, apo ndoshta me një flotë avionësh. E vetmja mënyrë që do mund t’i rrëzonte ndërtesat poshtë do të ishte në qoftë se do ishin manipuluar me eksploziv, atëherë ato do të rrëzoheshin me rënie të lirë" - deklaroi ai.

‘Benzina e avionëve, pa marrë parasysh sa nxehtësi merr, nuk mund të shkrijë ndërtesa çeliku,’ - ‘Oh, kjo ndodhi për herë të parë në 11 shtator 2001.’ - nënvizon Stephen Lendman.

_____________

Referencat (burimet):

9/11 was US state-sponsored terrorism: American writer

http://www.presstv.com/Detail/2016/10/01/487239/911-US-statesponsored-terrorism

***9/11 was US state-sponsored terrorism: American writer


 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks