HISTORI
e mërkurë, 01 prill 2020

L鈥橢CHO DE PARIS (1913) / INTERVISTA EKSKLUZIVE ME ISA BOLETININ N脣 LOND脣R, P脣RFAQESUESIN E KOSOV脣S DHE DELEGATIN E QEVERIS脣 S脣 VLOR脣S

Francë, 28 Mars 2020: “L’Echo de Paris” ka botuar, të hënën e 5 majit 1913, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me intervistën ekskluzive të Isa Boletinit, të zhvilluar asokohe në Londër, ku si përkthye...

me shumë

SALIH KRASNIQI: KONTRIBUTI I MJEK脣VE, GJAT脣 OPERACIONIT T脣 U要K-s毛 'SHIGJETA' N脣 PASHTRIK, PRILL - QERSHOR 1999

Pashtriku, 25 Mars 1999: Humaniteti i Dr.Hatim Baxhakut në luftë dhe në paqe. Rrëfimet e fushëveprimatarisë së Doktorit gjatë luftës. 1. Dr.Hatim Baxhaku u lind më 1955 në fshatin Bellobrad, komuna e Dragashit. Shkollën fill...

me shumë

PROF. DR. AGIM ZOGAJ: KURTHET E SERBIS脣 P脣R DALJEN N脣 DETIN SHQIPTAR

Prishtinë, 21 mars 2020: Nikolla Pashiçi ( 1912 ): “Serbia, i kërkon portet e Lezhës, Shëngjinit dhe të Durrësit” Dalja në Detin Adriatik, në radhë të parë në detin shqiptar, ishte dhe vazhdon të jet&eum...

me shumë

PROF.DR.SABILE KE要MEZI-BASHA: DEKLARATA E RREZAK SHAL脣S /23.09.1966/ (20)

Prishtinë, 18 mars 2020: Deklarata e Rrezak Shalës (23.09.1966) Para komisionit të Komitetit Krahinor, me ftesën e tyre, edhe Rrezak Shala kishte deklarua me shkrim për jetën dhe veprimtarin e vet në organet e Shërbimit të Sigurimit Shtet&e...

me shumë

KUR SHKRIMTARJA ZVICERANE NO脣LLE ROGER (H脡L脠NE DUFOUR), E SAPO KTHYER NGA DURR脣SI, D脣SHMONTE P脣R KRIMET SERBE N脣 SHQIP脣RI (1921)

Francë, 18 mars 2020: “La Jeune République” ka botuar, të dielën e 25 shtatorit 1921, në faqen n°3, rrëfimin e shkrimtares zvicerane mbi krimet serbe ndaj shqiptarëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars...

me shumë

DR.PERLAT 脟AUSHI: VITI 1981 - SHQIP脣RIA DHE REVOLTAT N脣 KOSOV脣

Pashtriku, 17 mars 2020: Siç dihet, në pranverën e vitit 1981 plasën revoltat në Kosovë. Nuk kam ndërmend që ta trajtoj këtë ngjarje në tërë gjerësinë e saj. Po ndalem vetëm në disa momente. <...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: KRYENGRITJA E KTHES脣S HISTORIKE E VITIT 1981 N脣 KOSOV脣

Prishtinë, 15 mars 2020: Fjalë në Tryezën për Pranverën Shqiptare ‘81, më 11 mars 2020

1. Kryengritja Si sot 39 vjet më parë, në Universitetin e Prishtinës studentët shqiptarë ndezën shkëndij...

me shumë

PROF.DR.SABILE KE要MEZI-BASHA: PROCESVERBAL NGA BISEDA ME AN脣TAR脣T E KOMISIONIT T脣 SKK T脣 LKS-s毛 P脣R KM, ME SHOKUN RAJKO VIDAQIQIN (20 SHTATOR 1966) (19)

Prishtinë, 15 mars 2020: Kujt iu desh dhe i shërbeu Aksioni i mbledhjes së armëve Rajko Vidaqiqi, Kjo qëndron. Por nuk duhet që të gjithë njerëzit të vihen në një thes. Ai që është fajtor le të përgj...

me shumë

PROF.DR.SABILE KE要MEZI-BASHA: PROCESVERBAL NGA BISEDA ME AN脣TAR脣T E KOMISIONIT T脣 SKK T脣 LKS-s毛 P脣R KM, ME SHOKUN RAJKO VIDAQIQIN (20 SHTATOR 1966) (18)

Prishtinë, 13 mars 2020: Procesverbal nga biseda me anëtarët e komisionit të Sekretariatit të Komitetit Krahinor të LKS-së për KM, me shokun Rajko Vidaqiqin të mbajtur me 20 shtator 1966. Pas analizës dhe shqyrtimit të deklarat&eu...

me shumë

DR.JAKUP KRASNIQI: IDEN脣 E BASHKIMIT KOMB脣TAR NUK MUND TA DEKONSTRUKTOJ ASKUSH

Prishtinë, 12 mars 2020: Idenë e bashkimit të shqiptarëve, janë përpjekur ta dekonstruktojnë që nga vitet e tridhjeta të shekullit XIX e deri më sot. Ka pasur, e si po duket ka edhe sot përpjekje për të mohuar jetën e ...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks