HISTORI
e premte, 20 korrik 2018

BESIM CENGU: GËSHTENJAT E GJ(J)ETËS NË KRAJË E SHESTAN! NË KRAJË DHE SHESTAN GJITHÇKA FLET SHQIP (FOTO+VIDEO)

Tiranë, 15 korrik 2018: NË KRAJË DHE SHESTAN GJITHÇKA FLET SHQIP Kraja dhe Shestani janë në pjesën jugperëndimore të Liqenit të Shkodrës, poshtë shpateve të Malit të Rumisë (1595 m). Fillon në lindje me f...

me shumë

DERVISH HIMA, DREJTORIT TĂ‹ LE FIGARO's (1912): 'SHQIPĂ‹RIA Ă‹SHTĂ‹ MOTRA E VOGĂ‹L E FRANCĂ‹S. NA NDIHMONI ME PENDĂ‹N TUAJ!'

Francë, 14 Korrik 2018: Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 2 dhjetorit 1912, në faqen n°2, letrën e atdhetarit të palodhur shqiptar, Dervish Himës, dërguar drejtorit të po kësaj gazete. Cila ...

me shumë

BESIM CENGU: NË KRAJË E SHESTAN - TE MAJA E BATILES NË DEÇIÇ (Aty ku u ngrit Flamuri më 6 prill 1911)

Tiranë, 14 korrik 2018:     *** “Pashë, o Pashë, t’rrnoft bajraku, Ndigjo Deden ç’asht kah flet: Për pa rrjedh der n’sylah gjaku, Knjazi vendin tem s’e shklet!

Ah! Qe prep don t&rsqu...

me shumë

SALI KABASHI: ORGANIZIMI DHE VRASJA E VOJVODĂ‹S SĂ‹ ISTOGUT, MILIŇŞ KĂ‹RRSTA NGA SELMAN KADRIA!

Istog (Burim), 14 korrik 2018: Për Selman Kadrinë dhe për aktin e tij heroik (vrasjen e Miliç Kërrstes), ka disa lloje të tregimeve, mirëpo unë do të mundohem të sjelli një version të pastër nga pleqtë e rrethinë...

me shumë

PROF.DR.ABDULLA MEHMETI: BOTA KA NEVOJĂ‹ TĂ‹ PĂ‹RFUNDOJĂ‹ BETEJA MES CIVILIZIMIT DHE BARBARISĂ‹ NĂ‹ GADISHULLIN ILIRIK

Tetovë, 10 korrik 2018: Kjo betejë ka filluar dhe zhvillohet pa ndërprerë, sidomos nga periudha e Mesjetës dhe gjatë shekujve të fundit, në Gadishullin Ilirik, që vërehet hapur dhe në vija të trasha përmes përvetë...

me shumë

TĂ‹ PATHĂ‹NAT E VRASJES SĂ‹ ESAT PASHĂ‹ TOPTANIT (QERSHOR 1920)

Pashtriku.org, 7 korrik 2018: I implikuar direkt në 10 vrasje. I akuzuar për 20 vjedhje, grabitje prone e abuzime të këtij lloji. Në tri raste kishte tradhtuar hapur Shqipërinë, duke dhuruar territore në këmbim të parave. Ishte vën&...

me shumë

ARBEN HOXHA: SKĂ‹NDERBEU I KONTESTUAR DHE SKĂ‹NDERBEU KONTESTUES

Prishtinë, 3 korrik 2018: Hyrje Titulli i punimit tonë përmban dy pozicione reflektimi mendor për Skënderbeun, si simbol, të cilat ontologjikisht janë në raporte përjashtimi njëra me tjetrën. Dallimet midis dy reflektimeve të...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NDERIM DĂ‹SHMORĂ‹VE TĂ‹ KOMBIT TĂ‹ RĂ‹NĂ‹ NĂ‹ "DT'2" - GJATĂ‹ OPERACIONIT 'SHIGJETA' NĂ‹ PASHTRIK (MAJ-QERSHOR 1999)

Pashtriku.org, 2 korrik 2018: Dromca historie, në 19 vjetorin e Operacionit "Shigjeta" në Pashtrik (maj qershor 1999). Pashtrik (Livadhi i Dëshmorëve), 15 qershor 1999: Ceremonia e varrimit të dëshmorëve të rënë n...

me shumë

DR.JAKUP KRASNIQI: SKĂ‹NDERBEU PĂ‹R NJĂ‹ COPĂ‹ ARBĂ‹RI (SHQIPĂ‹RI) I LUFTOI TĂ‹ GJITHĂ‹!

Prishtinë, 30 qershor 2018: Jo vetëm njohuritë që vijnë nga hapësira kohore e 500-vjetorit deri te 550-vjetori i Gjergj Kastriotit - Skënderbeut (vitet 1968-2018), për elitën intelektuale, por edhe për njeriun mesatar të kombit ton&e...

me shumë

PARIS-SOIR (1939): 'PRINCESHA ADILE ME DY VAJZAT E SAJ, NĂ‹NĂ‹N DHE VĂ‹LLAIN E MBRETĂ‹RESHĂ‹S GERALDINĂ‹ KANĂ‹ MBĂ‹RRITUR NĂ‹ KĂ‹SHTJELLĂ‹N E LA MAYE, NĂ‹ VERSAJĂ‹.'

Francë, 28 Qershor 2018: “Paris-soir” ka botuar, të enjten e 6 korrikut 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me mbërritjen e Princeshës Adile, motrës së Mbretit Zog, në kështjellën e La Maye, në Versaj&eu...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks