FILOZOFI
e martë, 25 prill 2017

ERICH FROMM: MËRZIA ËSHTË NJË NGA TORTURAT MË TË RËNDA TË NJERIUT MODERN

Pashtriku.org, 20. 11. 2016: Njerëzit nuk e kuptojnë aq sa duhet ose, thënë ndryshe, nuk janë të vetëdijshëm në masën e duhur që mërzia është vuajtje. Ai që gjëndet i mbyllur në një qeli izolimi, os...

me shumë

SHERADIN BERISHA: IMPERIUMI I KULTURSHTREMBËRUESVE

Pashtriku.org, 31. 07. 2015 - Në vitin 2010, Shtëpia Botuese "HELGA's SECRETS" në Tiranë, ka botuar librin e autorit amerikan: Ulick Varange (Francis Parker Yockey) "IMPERIUM - (FILOZOFI E HISTORISË DHE E POLITIKËS - 1948) (Titulli në ori...

me shumë

SHB - "HELGA's SECRETS" BOTON LIBRIN "KAFKË DHE KOCKA, URDHRI OKULT QË KONTROLLON BOTËN"

Pashtriku.org, 29. 07.2 015 - Në vitin 2013, Shtëpia Botuese "Helga's Secrets" në Tiranë, ka botuar librin e autorit britanik, Antony C. Sutton "Kafkë dhe kocka, urdhri okult që kontrollon botën" (titulli në origjinal "Skul...

me shumë

FRANCIS PARKER YOCKEY (ULICK VARANGE): DEMOKRACIA

Pashtriku.org, 25. 07-. 2015 - Një nënprodukt tjetër i rëndësishëm i racionalizmit, është Demokracia. Kjo fjalë ka shumë kuptime. Në Luftën e Parë Botërore, kaloi në pronësi të forcave ekstraevropiane dh...

me shumë

FRANCIS PARKER YOCKEY (ULICK VARANGE): KOMUNIZMI

Pashtriku.org, 25. 07. 2015 - Kalimi gradual i Frymës së shekullit të 18-të në atë të shekullit të 19-të, u manifestua nga natyra gjithnjë e më radikale e konfliktit midis Traditës dhe Demokracisë. Racionalizmi u bë gj...

me shumë

FRANCIS PARKER YOCKEY (ULICK VARANGE): LIBERALIZMI

Pashtriku.org, 23. 07. 2015 - Liberalizmi është nënprodukti më i rëndësishëm i Racionalizmit, ndaj origjina dhe ideologjia e tij duhen treguar në mënyrë të qartë. Periudha e "iluminizmit" në historinë Per&eum...

me shumë

SHERADIN BERISHA: UKSHIN HOTI, EMBLEMË E FILOZOFISË POLITIKE SHQIPTARE(III)

Pashtriku.org, 16. 05. 2014 - (Një apel për Ukshin Hotin) - Në qershor të vitit 1999 intelektuali dhe studiuesi i shquar Moikom Zeqo, nëpërmjet një Apeli drejtuar opinionit tonë publik dhe atij ndërkombëtar, pra “për kancelarit...

me shumë

SHERADIN BERISHA: UKSHIN HOTI, EMBLEMË E FILOZOFISË POLITIKE SHQIPTARE(II)

Pashtriku.org, 16. 05. 2014 - (Homazhe për martirët dhe burgosja e dytë e Ukshin Hotit) - Dihet mirëfilli se Ukshin Hoti ishte banorë i një treve, e cila në fillim të vitit 1990 u bë vatër rrezatimi për gjithë Kosovën, seps...

me shumë

SHERADIN BERISHA: UKSHIN HOTI, EMBLEMË E FILOZOFISË POLITIKE SHQIPTARE(I)

 Pashtriku.org, 16. 05. 2014 - Ukshin Hoti u lind më 17. 06. 1943 në Krushë të Madhe. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa atë të mesmen në Prizren dhe në Prishtinë. Fakultetin e Shkencave Politike e mbaroi në...

me shumë

UKSHIN HOTI: FILOZOFIA POLITIKE E ÇËSHTJES SHQIPTARE (XI)

Pashtriku.or, 14. 05. 2013 - Revolucioni autentik - Në pjesën e dytë të artikullit "Viti 81 dhe proceset e demokracisë" të botuar në "DeA"-2/91 autori i këtyre rreshtave kishte qenë i mendimit se në Kosovë nuk mun...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks