SHKRIMI
e shtunë, 08 gusht 2020

SHTETI HOLANDEZ PËRGJEGJËS PËR 300 VDEKJE TË SREBRENICËS

Pashtriku.org, 20. 07. 2014 - Një gjykatë në Holandë ka vendosur se shteti holandez është përgjegjës për vdekjen e mbi 300 njerëzve në masakrën e Srebrenicës. Gjyqtarja kryesuese, Larissa Elwin, në gjykatën civile ka shqiptuar vendimin të mërkurën në qytetin holandez, në Hagë. Larissa Elwin tha se, Holanda është përgjegjëse për vdekjen e njerëzve të vrarë në korrik të vitit 1995, pasi u larguan nga një kompleks i OKB-së, e cila ishte një "zonë e sigurtë" e përcaktuar dhe e mbrojtur nga trupat paqeruajtëse holandeze. Gjyqtari vazhdoi duke thënë se paqeruajtësit holandezë të OKB-së duhet të kenë patur njohur se njerëzit e deportuar do të vriteshin pasi kishte prova se serbët kanë bërë krime gjatë luftës.

Ishin 300 burra në mesin e më shumë se 8.000 burrave dhe djemve, të cilët ishin vrarë nga trupat serbe të Bosnjës, të udhëhequra nga Ratko Mlladiç, pasi që forcat e tij ishin më shumë në numër se forcat e paqeruajtësve holandezë, të cilët u dorëzuan nën presion dhe i detyruan mijëra familje myslimane të largohen nga kompleksi holandez i OKB.Rasti ligjor kundër qeverisë Holandeze ishte paraqitur nga nënat e Srebrenicës, të cilat përfaqësojnë rreth 6.000 gra të veja dhe të afërmit e viktimave.

Të afërmit e mirëpritën vendimin për gjetjen kufizuar të përgjegjësisë; megjithatë, ata e kritikuan se aty, sipas vendimit, nuk janë përfshirë të gjitha viktimat.

"Është e qartë se gjykata nuk e ka ndjenjën e drejtësisë," tha Munira Subashiç, kryetarja e grupit, duke shtuar: "Si është e mundur të ndahen viktimat dhe të thotë një nënë që shteti holandez është përgjegjës për vdekjen e djalit të saj në njërën anë dhe jo në anën tjetër telave në kamp?”

Gjenocidi i Srebrenicës ishte kulmi i një politike të spastrimit etnik nga ana e forcave serbe të Mlladiçit për të krijuar një shtet të pastër serb në Bosnje. Gjatë luftës së viteve 1992-95 në Bosnje, rreth 100. 000 vetë u vranë nga trupat serbe.


Përktheu nga anglishtja: Mexhid Yvejsi, Gjakovë.


.............................................

SHERADIN BERISHA: MASAKRA E SREBRENICËS NJË 'ENIGMË' MAKABRE! (FOTO+VIDEO)

HAPE: http://www.pashtriku.org/?kat=63&shkrimi=2992


............................................
kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks