SHKRIMI
e shtunë, 08 gusht 2020

SHERADIN BERISHA: REAGIM - LISTA E KRIMINELËVE SERBË E PUBLIKUAR NË VITIN 2007 NGA PASHTRIKU.ORG - SOT PUBLIKOHET SI "EKSKLUZIVE" NGA SHUMË PORTALE E GAZETAONLINE - PA CITUAR BURIMET!!!

Pashtriku.org, 03. 07. 2015 - Dje dhe sot gjatë ditës shumë portale dhe gazeta ditore (online) kanë publikuar një shkrim pa autor me emra të kriminelëve serbë që kryen krime gjatë luftës (1998 - 1999) në Kosovë. Pasi e lexova me kujdes këtë shkrim (me disa shkurtime) kam kuptuar se shkrimi është i imi, të cilin e kisha botuar në vitin 2007, në portalin pashtriku.org - me titull: "Barbarët e fundshekullit XX! Pse qeveria nuk ngre padi kundër Serbisë për gjenocidin e kryer në Kosovë?!", duke e ilustruar me fotografi të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës si dhe me disa tema të njejta që kisha shkruar gjatë vitit 2007!

- Këtë shkrim të plotë mund ta lexoni këtu:  http://pashtriku.beepworld.de/barbaret.htm***

Për këtë shkrim kam shfrytëzuar disa burime:

1. librin "Masakra e Reçakut - krim kundër njerëzimit", Shtime 2004;

2. dy numrat e revistës "Ekskluzive", nr.1, janar 2000, dhe Ekskluzive nr.4, prill 2000;

3. Aktivitetet publike të lëvizjes Vetëvendosje;

4. Aktivitetet e organizatave "Thirrjet e Nënave" nga Gjakova dhe "26 marsi 1999" nga Krusha e Vogël;

5. si dhe shumë dëshmi tjera që i kisha mbledhur në teren.

***

Ndërkohë, enciklopedia e lirë "wikipedia" duke u bazuar në versionin e botuar në portalin pashtriku.org (2007), i ka publikuar të gjitha listat e emrave të kriminelëve serbë, por jo edhe:

- listat e emrave të shqiptarëve të vrarë;

- rrethanat e vrasjes mizore të prof. Ruzhdi Berishës nga fshati Buqe (Sharr);

- historinë e djeg'jes dhe shkatërrimit të 'Kompleksit Memorial të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit' në fundmars 1999, si dhe

- dëshmitë për "qendrën e torturimit", të zbuluar në Prishtinë nga njësitë britanike të KFOR'it.

***

Dhe pikërisht këtë material të "Wikipedia's" me titull: "Lista e kriminelëve të luftës në Kosovë 1999", që është publikur para tetë vitesh, sot vazhdojnë ta publikojnë si temë ekskluzive shumë portale e gazeta online, pa e cituar burimin (wikipedia'n e cila i referohet portalit pashtriku.org), gjë që me këtë veprim kanë shkelur çdo normë mbi të drejtën e autorit dhe të botimit!

Në vazhdim lexoni materialin e edituar nga enciklopedia e lirë - wikipedia: "Lista e kriminelëve të luftës në Kosovë 1999":

https://sq.wikipedia.org/wiki/Lista_e_kriminel%C3%ABve_t%C3%AB_luft%C3%ABs_n%C3%AB_Kosov%C3%AB_1999#endnote_

***


Ndërkaq më poshtë këtë material mund ta lexoni edhe në: www.gazetanewborn/net; www.gazetaexpress/com; www.zeri/info; www.telegrafi/com; www.voal/ch; orainfo/com; gazetablic/com; botasot/info; www.arkivalajmeve/com; lajmiexpress/net; gazetafjala/com; ina-online.net; portalionline.com; kosovaplus/com; www.gjuhashqipe/com; shenja/mk; shqiperiaebashkuar/info

========================

Ja lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës

Jul 1, 2015

http://www.gazetanewborn.net/ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serb-te-luftes-se-kosoves/

***

Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës [DOKUMENT]

E enjte, 02 Korrik 2015 09:53

http://www.gazetaexpress.com/lajme/kjo-eshte-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-dokument-112599/

***

Publikohet lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës (Dokument)

02 Korrik 2015 • 08:54

http://www.zeri.info/aktuale/40022/publikohet-lista-e-emrave-te-krimineleve-serb-te-luftes-se-kosoves-dokument/

***

Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës

Publikuar: 10:18 / 2.07.2015

http://www.telegrafi.com/lajme/ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-2-66276.html

***

Dokument - Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës

By voal.ch | July 2, 2015

http://www.voal.ch/dokument-ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves/

***

Ja lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës

10:35 02 Korrik

http://orainfo.com/?FaqeID=2&LajmID=82988

***

EKSKLUZIVE: Lista e kriminelëve serb që kryen krime në Kosovë (Dokument)

Jul 02, 2015

http://gazetablic.com/ekskluzive-lista-e-krimineleve-serb-qe-kryen-krime-ne-kosove/

***

Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës (Dokument)

Bota Sot | 02.07.2015 10:08

http://botasot.info/lajme/423431/kjo-eshte-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-dokument/

***

Ja lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës (Dokument)

http://www.arkivalajmeve.com/Ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serb-te-luftes-se-Kosoves-Dokument.1047778763/

***

Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës [DOKUMENT]

02 July 2015

http://lajmiexpress.net/index.php/world/28-lajme/5817-kjo-eshte-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-dokument

***

Lista e emrave serb që terrorizuan Kosovën

2 Korrik 2015

http://gazetafjala.com/lista-e-emrave-serb-qe-terrorizuan-kosoven/

***

Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës [DOKUMENT]

02/07/2015 13:09:00

http://ina-online.net/kosova/57461.html

***

Ja lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës

http://www.portalionline.com/ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serb-te-luftes-se-kosoves.html

***

Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës

July 02, 2015

http://kosovaplus.com/?p=11178

***

Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës

02. 07. 2015 I 10:24

http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetari2.aspx?id=105257

***

Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës

Publikuar para - 4 oresh 47 minuta

http://shenja.mk/http://shenja.mk/index.php/lajme/kosova/25731-ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves.html

***

Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës [DOKUMENT]

JUL 2, 2015

http://shqiperiaebashkuar.info/2015/07/kjo-eshte-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-dokument/


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks