SHKRIMI
e hënë, 10 gusht 2020

SHERADIN BERISHA: SHKODRA E RRËNUAR DHE SHKODRANËT E URITUR PAS PUSHTIMIT NGA USHTRIA MALAZEZE NË PRILL 1913 (VIDEO)

Pashtriku.org, 25. 09. 2015: Në tetor 1912 kur forcat ushtarake të shteteve të "aleancës ballkanike" (Serbisë, Malit të Zi, Bullgarisë dhe Greqisë) ndërmorën operacione pushtuese në tokat shqiptare, Shkodra u sulmua nga trupat ushtarake malazeze. Në këtë situatë për mbrojtjen e Shkodrës, Hasan Riza Pasha (një ndër ushtarakët më të përgatitur të ushtrisë turke, i lindur në vitin 1871 në Bagdad) ishte Komandant i të gjitha trupave të Korpusit të Shkodrës, ndërsa Esat Pashë Toptani (duke qenë në krye të rezervistëve shqiptarë) u caktua zëvendëskomandant i këtij korpusi.

Në pasditen e 30 janarit 1913, Hasan Rizai u vra pabesisht, derisa po dilte nga shtëpia e Esat Pashë Toptanit, ndërsa ai (Esat pasha) u vu në krye të ushtrisë për mbrojtjen e Shkodrës. Mirëpo çka ndodhi?! Esat pashë Toptani në vend se të mbronte Shkodrën, me 22 prill 1913 ia dorëzoi qytetin komandës ushtarake malazeze!



Për shkak të rrethimit prej gjashtë muajve,shkodranët përjetuan ditë të rënda urie. Hortense von Zambaur, gruaja e konsullit austro-hungarez në Shkodër, në ditarin e saj ka shkruar: "Gjithë Shkodra po vdes nga uria. Popullsia është në kufirin e fundit të fuqive të saj... Ata luten me të madhe që të vriten... të vdesin sa më parë... kjo është klithma e përgjithshme... ne s’mund të shohim më si spektatorë këto gjyle të tmerrshme se si godasin mbi shtëpitë tona, pabesisht, në mënyrë të poshtër".

(…)


Në vazhdim shikoni videoincizimet ekskluzive nga Shkodra e vitit 1913:

PAMJE TË RRALLA! Rrethimi i Shkodrës nga Serbo-Malazezët në vitet 1912-1913




Pamje tmerri nga Shkodra, nga rrethimi serbo-malazez 1912/13.


=================================


SHERADIN BERISHA: VEPRIMTARIA ANTIKOMBËTARE E ESAT PASHË TOPTANIT 1912 - 1920

http://pashtriku.beepworld.de/files/Histori/Toptani/sheradin_berisha_studim_per_esat_pashe_toptanin_10.9.08.htm


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks