HISTORI
e diel, 13 qershor 2021

GENC KASTRATI: THEMELIMI I ISLAMIZMIT

Pashtriku, 18 prill 2021: 2. Islamizmi ishte sintezë e religjioneve ekzistuese në Arabi, si judaizmi, krishterimi dhe paganizmi arab. Gjendja e përgjithshme në shekullin VI Që nga kohërat prehistorike arabët jetonin në gadishullin Arabik, që...

me shumë

FAHRI DAHRI: TË VËRTETAT E PA THËNA NGA ELEFTHERIA MANDA NË "ÇAMËT MYSLIMANË TË EPIRIT" (1923-2000) (I)

Tiranë, 15 prill 2021: Trajtimi historik për banorët e Thesproti-Çamërisë, është sa i vështirë aq edhe i lehtë. Nisur nga ky cilësim, studiuesit e ç'fardo gjinije letrare, sidomos të historisë si një shke...

me shumë

MSc. ALBERT HABAZAJ: VLORA NË STUDIMET E KATËR AUTORËVE TË HUAJ: NJË VËSHTRIM I SHKURTËR

Vlorë, 14 prill 2021: Shkurtore. Natyra ia ka falur me bujari Vlorën Shqipërisë, në pjesën JP të vendit, si një kartolinë Mesdheu, një perlë mesdhetare, sikur ta kishte qëndisur vetë Zoti me dorë të artë! V&e...

me shumë

VASO PAPAJ: KAPITËT E DURRËSIT, UÇK-ja DHE LIRIA E KOSOVËS

Durrës, 7 prill 2021: Shkrim me rastin e pervjetorit të mobilizimit të Përgjithshëm për përballimin e ofensives serbe për Çlirimin e Kosovës sipas Urdhërit nr. 151 dt. 31 03 1999 të Shtabit të Përgjithshëm t&eum...

me shumë

Prof. asoc.dr. Sabit Syla: Reagimet e SHBA-së dhe të disa vendeve perëndimore ndaj ngjarjeve të marsit - prillit 1981 në Kosovë

Prishtinë, 7 prill 2021: Demonstratat e vitit 1981, që tronditën pushtetin jugosllav nuk i lanë indiferente as shtetet e Evropës Perëndimore, Lindore, shtetet skandinave, aziatike, afrikane, e SHBA-të. Ndikimi, roli dhe përmasat e pranverës s&...

me shumë

SHERADIN BERISHA: „KOSOVA REPUBLIKË“ NUK ËSHTË KËRKESË E LËVIZJES NACINALÇLIRIMTARE TË KOSOVËS!

Pashtriku, 6 prill 2021: „Kërkesa për t’iu njohur Kosovës statusi i republikës së federuar jugosllave nuk është kërkesë e LNÇK. Organizata jonë lufton për çlirimin e tokave shqiptare të pushtuara nga Ju...

me shumë

MEHMET HAJRIZI: MARSI DHE PRILLI I VITIT 1981 PËRBËNIN RUBIKONIN E KOSOVËS DHE PRELUDIN E LËVIZJES SË RE KOMBËTARE, DERI NË EPOKËN E LAVDISHME TË UÇK-së

Pashtriku, 2 prill 2021: Në mbarim të çerekut të tretë të shekullit të kaluar, në Kosovë po ngjizej një opinion publik iluzor i dyfishtë për statusin e ardhshëm të saj. Një palë e iluzionistëve, duke f...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NË RRUGË DREJT LIRISË (DOKUMENT ARKIVOR) Pjesa e dytë

Pashtriku, 2 prill 2021: (Vijon) Degjenerimi shpirtëror i njerëzve, dhe në radhë të parë i rinisë është synim me qëllime të caktuara nga revizionistët. Politika reaksionare antipopullore, shtypëse e shfrytëzuese që...

me shumë

OSMAN OSMANI: KRIJIMI I LËVIZJES PËR REPUBLIKËN E KOSOVËS (PKMLSHJ-LRSSHJ, 1975 - 1982) Pjesa e dytë

Pashtriku, 2 prill 2021: 27 MARS 1981, FERIZAJ Në mbledhjen e zhvilluar në Ferizaj me drejtuesit dhe aktivistët e atjeshëm, pjesa e PKMLSHJ për Ferizaj vendosi që të dielën e datës 29 mars 1981, dita e paraparë për parakalimin e s...

me shumë

SHERADIN BERISHA: NË RRUGË DREJT LIRISË (DOKUMENT ARKIVOR) Pjesa e parë

Pashtriku, 1 prill 2021: Në librin “Histori e një organizate politike dhe demonstratat e vitit 1981” (Botim Toena, Tiranë, 2008), autori i librit Mehmet Hajrizi duke trajtuar çështje programore të Grupit Revolucionar, të quajtur më vo...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks