AUREL DASARETI: NJË SHPIRT, NJË ZEMËR, NJË SHQIPËRI!

SHBA, 25 korrik 2018: E drejta e parë e njeriut është e drejta për jetë. Nëse nuk keni siguri fizike për jetën tuaj, nuk keni të drejta të tjera. Dhe qeveria e një vendi para së gjithash duhet të mbrojë të drejtën e qytetarëve për jetën. Vetë-ruajtja dhe kujdesi për mbijetesën e pasardhësve, është obligimi i çdo shqiptari.
***
Globalizimi është një ide radikale. Emigracioni i huaj ka qenë një fatkeqësi për Evropën. Ka të bëjë me shkatërrimin e saj. Evropa humbën kulturën e saj, traditat e saj. Stabilitetin. Varfërohet. Tjetërsohet. Ndryshon demografinë.
Shpërthimi i popullsisë në Afrikë dhe Azi (numri i të cilëve brenda 20-30 viteve do të katërfishohet – në disa miliardë njerëz) dhe dyndjet e tyre masive të pafundme në Evropën e vogël, të lodhur dhe të mplakur, do të ketë pasoja fatale për kontinentin e vjetër, përfshirë trojet shqiptare.
Evropa do të shkojë në ferr nëse nuk bëhet ndonjë gjë drastike për ta ndaluar këtë politikë të çmendur emigracioni! Arsyeja për kolapsin total janë politikë-bërësit (kryesor) injorantë të Brukselit (BE-së), të cilët nuk duhet të kishin qenë fare në pozitë të pushtetit!
E tani, që ta shpëtojnë prapanicën e vet dhe vendeve të tyre, sërish synojnë sakrifikimin e atdheut tonë. Ta shpërbëjnë edhe këtë Shqipëri londineze që ka mbetur nga “Konferenca e Ambasadorëve” (1913), duke e shndërruar në një “Qendër masive ku do të mblidhen dhe qëndrojnë të gjithë refugjatët e Afrikës dhe Azisë”, numri i të cilëve vetëm brenda disa muajsh do të arrinte në dhjetëra milionë.

***
Kur jeni krejtësisht të padobishëm në jetë, atëherë për fat të mirë ju mund të hyni në politikën shqiptare. Dhe atje rregullat e lojës janë kështu: Sa më budalla, më i pakarakter dhe më i pistë që të jesh, aq më lartë ngjitesh në hierarkinë. Dhe, nëse je tërësisht analfabet, idiot dhe dylber i përsosur, atëherë do të arrish deri në krye, bëhesh kryeministër i Shqipërisë apo i Kosovës.
Si “intelektual” dhe “politikë-bërës”, mitomani i tollovitur Edi Rama (dhe jo vetëm ai) është nën nivelin e prapanicës së një bretkoce. Një milet i tillë joserioz që edhe në Konferencat Ndërkombëtare të Kryeministrave të Botës shkon me atlete të bardha, pas një muaji heshtjeje sërish llomotitën para qeverive dhe shtypit të huaj, me ofertat joshëse për ta mbushur, rrënuar dhe shkatërruar Shqipërinë me emigrantë: “Jemi një vend që ofrojmë strehim. Jemi të gatshëm të bëjmë pjesën tonë dhe asgjë më pak”!
Nëse Shqipëria ka ndonjë polici patriotike, duhet menjëherë ta marrë në “pyetje informative” këtë “burrë shteti” të papërgjegjshëm.
Llomotitja e pandalshme e kësaj krijese të pabesë kundërmon në Tradhti ndaj Vendit. Duhet të shporet menjëherë e përgjithmonë prej politikës shqiptare. Ky nuk e respekton faktin se Shqipëria është një shtet kombëtar – evropian, dhe jo një han, një vend jo i pastër me rrëmujë të madhe, ku hyn e nga ku del kush të dojë e kur të dojë.
Vetë shtetet arabe, por edhe ato të BE-së siç janë Polonia, Çekia, Sllovakia, Hungaria, Austria dhe Italia, e kundërshtojnë “nënën” e emigrantëve, duke vendosur të mos marrin asnjë. Zero emigrant.
(Zero emigrant. Zero vrasje dhe terror islamik. Zero ndryshim demografie. Zero importim problemesh, ngatërresash dhe luftërave klanore/fisnore secili kundër secilit. Zero gjakderdhjeve ndër-fetare. Zero parazitë të huaj që vetëm vjelin përfitime sociale pa punuar aspak. Zero ngacmime e përdhunime seksuale të vajzave-grave evropiane nga “refugjatët” hallexhi).
Ndërkaq, kryeministri i vendit më të diskriminuar nga BE-dhe që nuk është aspak anëtare e saj, paraqitet vullnetarisht (siç thotë ai) t`i ndihmoj Evropës, për të strehuar gjithë “refugjatët” e rrejshëm të botës – në Shqipërinë tonë.
Rama për refugjatët: Nuk i shmangemi përgjegjësisë

Shpresoj se atdhedashësit shqiptarë nuk do të lejojnë kurrë realizimin e planit djallëzor që të bëhen refugjatë në vendin e vetë. Shqiptari nuk duhet të lejoje që shtëpia e tij të bëhet territori i huaj.
***
I gjithë sistemi shqiptar është padyshim i përshkuar nga paaftësia, servilizmi, psikopatia, budallallëku, hipokrizia, indiferenca, idiotësia, hajnia, tradhtia.
Qeveria e Shqipërisë (dhe Kosovës) ka shtypur dhe vazhdon të shtyp me dashje të drejtat elementare njerëzore të popullit të vet, dinjitetin dhe liritë themelore. Shumica e popullatës ndjejnë se nuk jetojnë, vetëm ekzistojnë. Të rinjtë e braktisin atdheun. Vendi boshatiset.
Në trojet shqiptare duhet të gjenden vrasësit e vrasësve.
Populli krenar shqiptar nuk do të qëndroj më në heshtje. Shpresoj se planifikon si t`i tërheqin zvarrë nga zyrat dhe t`i heqin qafësh kriminelët që e kanë kapur peng shtetin. Nuk i duron dot më puthadorët e të huajve, të cilët kanë grumbulluar shuma të mëdha pasurie nga hajnia dhe tradhtia, duke lejuar që njerëzit e tyre të vuajnë.
***
Njeriu pa emocione, nuk mund të luftojë për asnjë ide; për të luftuar është e domosdoshme të duam atë për të cilën luftojmë, dhe të urrejmë atë kundër së cilës luftojmë.
Ne do ta duam gjithmonë dhe ndihmojmë vendin tonë në rrugën e ngritjes, por më shumë se kurrë është e nevojshme që bashkarish, me ngritjen materiale të marrim me vete edhe identitetin tonë kombëtar, dhe ta përforcojmë. Respekti, toleranca, barazia, uniteti dhe solidariteti vëllazëror duhet të jenë vlera të rëndësishme në shoqërinë shqiptare.
***
Shkrimet e mia i qëndis duke u bazuar së pari dhe më kryesorja – në profesionin tim.
Teoria ushtarake: Një fushë e gjerë e ekspertizës (studimi) që përfshin analizën e luftës, qenien e luftës, ushtrinë dhe shoqërinë, organizimin, vendosjen, mbështetjen dhe udhëheqjen e forcave të armatosura, strategjinë ushtarake, operacionet dhe taktikat. Teoria ushtarake fiton njohuri dhe mbivendosje të lëndëve të tilla si historia, shkenca politike, psikologjia e sjelljes, sociologjia dhe ekonomia.
Psikologji e sjelljes: Sjellja e plotë njerëzore ose grupore e njeriut dhe shprehja që karakterizohet nga modeli mbizotërues kulturor në një kohë dhe vend të caktuar.
Sjellja e një individi është rezultat i zhvillimit të tij personal, dhe sjellja e një grupi përcaktohet nga traditat, zakonet dhe normat e zakonshme.
Të afërmit më të afërt të kafshës në mbretërinë e kafshëve janë qeniet njerëzore. Nga sjellja e tyre mund të mësohet shumë për sjelljen e njerëzve. Edhe pse qeniet njerëzore i kanë kaluar shumë kafshët në zhvillimin mendor, rregullat për sjelljen shoqërore të kafshëve mund të aplikohen shpesh tek qeniet njerëzore në një formë apo në një tjetër.
Rregullatori më i rëndësishëm i sjelljes njerëzore dhe kafshëve është vetë-ruajtja dhe kujdesi për mbijetesën e pasardhësve.
***
Padroni mbikëqyr, sundon, shfrytëzon, keqtrajton dhe shet e blenë skllavin, në kuptimin që teknikat ndëshkuese dhe shfrytëzuese të përdorura nga padroni, janë zgjedhur në varësi të sjelljes së skllavit që i nënshtrohet atij.
Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ([email protected]

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura