CATERINA RANDAZZO: PIKTORI GAZMEND FREITAG ËSHTË NJË ARTIST QË NJEH SEKRETET E FIGURAVE…

Pashtriku.org, 11. 11. 2014 – Gazmend Freitag është një artist që njeh sekretet e figurave dhe i përdor për të prodhuar vepra të fakturave të larta. Në pikturë, në veçanti me portrete arrinë të përcjellë emocione tërhequr nga vëzhgimi nga ajo që e rrethon, duke hapur dimensione të reja stilistike. Figuracioni i piktorit Gazmend Freitag është i kuptueshëm si një shfryrje e talentit të tij dhe krijimtarisë së tij. Në fakt artisti paraqet mbi pikturë ripunimet e tija nga realja, duke vënë në dukje me theks të veçantë në fytyrat e portretëve. Sintaza e tij kompozicionale ndjek diktatet e mësimit të mënyrës dhe plotësohet me konsiderata të përshtatshme të cilat theksojnë romantikën. (Caterina Randazzo)

(Nga italishtja në shqip e përktheu: Leonora Buçinca) 

Caterina Randazzo
Gazmend Freitag est un artiste qui connaît les secrets de la figuration et les utilise pour produire des œuvres bien exécutés. Sur la toile, en particulier avec des portraits, il parvient à transmettre les émotions tirées de l’observation de son environnement, en ouvrant de nouvelles dimensions de style. La figuration du peintre Gazmend Freitag doit être comprise comme l’expression de son talent et sa créativité. En fait, l’artiste présente sa recomposition sur toile de la réalité, soulignant de façon pénétrante les particularités visages dont il fait le portrait. Sa syntaxe de composition suit les préceptes de l’art et la manière et est complétée par des considérations qui mettent l’accent sur le romantique.

BARESHA nga Gazmend Freitag

=======================================

– JEHONA MUJA SUKAJ –

GAZMEND FREITAG, MJESHTËR I PIKTURËS NË AUSTRI

Vjenë, 11. 05. 2014 – Piktori Gazmend Freitag tashmë është emër i njohur për diasporën shqiptare në Austri dhe më gjerë në shtetet perëndimore…

 HAPE: https://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=2750

——————————-

GAZMEND FREITAG – 1st BIENNALE of CREATIVITY, VERONA 2014

………………………………………………

GAZMEND FREITAG – DRAWINGS, 2013
http://www.kizoa.de/Video-Maker/d5956530k9351530o1/copy-of-gazmend-freitag—drawings-2013

“””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

(Ilustrimet i përzgjodhi editori i pashtriku.org, Sh.Berisha)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura