ÇKA THOTË PRESIDENTI AMERIKANË, THOMAS JEFFERSON PËR BANKAT PRIVATE?!

Pashtriku, 27 Mars 2020: Thomas Jefferson (2 prill 1743 – 4 korrik 1826) ishte njëri nga etërit – themelues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, autori kryesor i Deklaratës së Pavarësisë dhe njëri nga teoricienët më me ndikim të shtetit amerikan. Nga viti 1797 – 1801 ai ishte zëvendëspresidenti i dytë amerikan, ndërsa në vitet 1801 – 1809 ishte Presidenti i tretë i SHBA-ve.
Òªka thotë Thomas Jefferson për institucionet private bankare?
“Unë besoj se institucionet bankare janë më të rrezikshme për lirinë tonë se sa ushtritë.
Nëse populli amerikan lejon ndonjëherë që bankat private të kontrollojnë paranë e tyre, … Bankat … do t’i privojnë njerëzit nga të gjitha pronat e tyre, derisa fëmijtë e tyre do të zgjohen të pastrehë, në kontinentin që prindërit e tyre e kanë pushtuar.
Fuqia e lëshuar (e parasë) duhet të mirret nga bankat dhe të rikthehet tek njerëzit, të cilëve ju takon ajo saktësisht.”
***
Paralajmërimi i Jeffersonit tashmë është prezent!
Mbi 40 milon amerikanë jetojnë në tezga ushqimore! Miliona më shumë tani janë të pastrehë, duke jetuar në tenda. Të gjitha këto për shkak të një institucioni… atë të BANKAVE PRIVATE!!!
***
Dhe sot janë bankat private ato që e kontrollojnë dhe e menaxhojnë jo vetëm pasurinë e amerikanëve por, edhe pasurinë e gjithë popujve të botës! / ©Pashtriku.org, Sh.Berisha
_____________
Burimi:
Private Banks: Thomas Jefferson – Encyclopedia
https://www.monticello.org/site/jefferson/private-banks-spurious-quotation


 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura