DETYRIMI PËR MBAJTJEN E MASKËS ËSHTË KRIM, PA DYSHIM! T’I THEMI NDALË KRIMIT!

Nga arkivi, më 7 Prill 2021

Një vit më parë kam shkruar….

DETYRIMI PËR MBAJTJEN E MASKËS ËSHTË KRIM, PA DYSHIM! T’I THEMI NDALË KRIMIT!

Nga Sheradin Berisha

“Unë nuk mbaj maskë, më duhet që truri im të mendoj.” Dr.Margarite Griesz – Brisson.

***

Në Shqipëri dhe në Kosovë mbajtja e maskës është e detyrueshme, jo vetëm në ambiente të mbyllura dhe në natyrë, por, edhe në makinë!

Kush kapet në makinë pa maskë denohet, dhe rrallë kush për këtë masë absurde publikisht  indinjohet!

Indiferentët janë njerëzit më të rrezikshëm të shoqërisë!

A jemi të vetëdijshëm se, me maskë në hundë e gojë, rimerret ajri i shfryrë dhe në këtë mënyrë në organizëm krijojmë mungesë oksigjeni – O2 dhe një përmbytje të dioksidit të karbonit – CO2.

Rrjedhimisht, për shkak të maskës për pasojë kemi zvoglimin e O2-shit, dhe rritjen e nivelit të CO2-shit në gjak!

Pra, maska nuk të mbron! CO2’shin ta shton, O2’shin ta ndalon, në këtë mënyrë të demoralizon dhe sëmundjen ta shton!

Stop krimit me maskë!

Kush dëmtohet më shumë nga mungesa e O2?

“Truri i njeriut është i ndjeshëm ndaj mungesës së oksigjenit. Ka qeliza nervore, për shembull, në hipokampus, të cilat nuk mund të mbijetojnë  më shumë se 3 minuta pa oksigjen” – thotë neurologjia gjermane, Margarite Griesz – Brisson.

Pra, mungesa e O2’shit pengon zhvillimin e trurit dhe dëmtimi që shkaktohet nuk mund të shërohet!

“Unë nuk mbaj maskë, më duhet që truri im të mendoj. Unë dua të kem një kokë të qartë kur kam të bëj me pacientët e mi dhe të mos jem nën anestezi të shkaktuar nga dioksidi i karbonit.” – deklaron dr.Brisson.

Prandaj edhe unë nuk mbaj maskë, sepse më duhet truri im të mendoj!

***

Neurologia Margarete Griesz Brisson: Mungesa e oksigjenit shkakton rrezik për shëndetin- (Neurologin Margarete Griesz Brisson – Herbeigeführter Sauerstoffmangel ist gesundheitsgefährdend)

Kliko këtu: 👇👇👇

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura