DR.JAHJA DRANҪOLLI: MITROPOLIA E DURRËST, QENDËR E VENDOSJES NË VITET E NDARJES SË KISHAVE (1054)

Pashtriku.org, 23. 09. 2016: Vula e Laurentit, argjipeshkëv i Durrësit. Në avers paraqitet Shën Isauri, veçanërisht i nderuar nga durrësakët, ndërsa në revers emri Laurentio/us, (“Λα[υ]ρεντίο μ(ιτ)ροπολίτι Δοράχις”), i cili njihet si mitropolit i Durrësit në vitet (1032-1054). Laurenti nga selia mitropilitane e Durrësit kishte nënshkruar akte për Sinodin Patriarkal (1032-1039), si dhe Dekretin Papal, sipas të cilit shkishërohet (dëbohet) legati i Kostandinopojës, Patriarku Mihal Cerularius (1054)! 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura