DR.LUFTULLA PEZA&DR.LILJANA PEZA: NË GURIN ROSETA (ROSETA STONE) ËSHTË SHKRUAR GJUHA E LASHTË MAQEDONE/SHQIPE

Golem – Pragë, 13 Qershor 2019: Pllaka “Guri i Rosetës” (i njohur në botë si Roseta Stone) është një pllakë shkëmbi i llojit granodiorit ngjyrë të zezë, shkëmb vullkanik intruziv, i afërt me granitin. Pllaka Roseta është e njohur për mbishkrimin e famshëm, që përmban. Pikërisht për të parë nga afër Gurin e Rosetës gjatë janarit 2019, vizituam bashkë me fëmijët tanë Evën dhe Sindin Muzeun Britanik në Londër.
Përmasat e pllakës janë 112x75x28 cm. dhe shkrimi mendohet se është gërvishur mbi pllakë në vitin 196 p.e.s. Guri i Rozetës është gjetur në vitin 1799, nga një ushtar francez, gjatë ekspeditës së Napoleon Bonapartit në Egjipt. Sipas një marëveshje, që kishte midis forcave franceze dhe angleze, që ishin në atë kohë në Egjipt, Guri i Rosetës u muarr nga anglezët dhe sot ndodhet në Muzeumin Britanik në Londër, që nga viti 1802. Në këtë muze Guri i Rosetës përbën një nga objektet më të kërkuara të vizitorëve. Qeveria Egjiptiane vazhdon ta quaj të vjedhur Gurin e Rozetës dhe vazhdon të kërkojë kthimin e tij në vendin e origjinës, në Egjipt.
(…)
Më gjerësisht lexoni në formatin PDF:
https://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/luftulla%20liljana%20peza%20guri%20roseta.pdf


 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura