EDHE NË VJENË DHE LINZ TË AUSTRISË U PROMOVUAN VEPRAT E GJENOCIDIT SERB MBI SHQIPTARËT

25 Nëntor 2022

AUSTRI – VIENË

Me rastin e Festave të Nëntorit të Madh, në lokalet e Xhamisë shqiptare në Vienë, u promovuan veprat e gjenocidit serb mbi shqiptarët: “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844 – 1999”, të autorit N.Pllana, “Vergiss Niemals – Mos harro kurrë”, të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj dhe filmat dokumentarë: “Kush i vret fëmijët?!” dhe “Gjenocidi serb mbi shqiptarët 1844 – 1999”, të autorëve: Nusret Pllana e Esat Shala.

Me këtë aktivitet kulturor e shkencor, festuam Ditën e Flamurit dhe të Pavarësisë së Shqipërisë, daljen publike të UÇK-së dhe ditëlindjen e Komandantit legjendar Adem JASHARI!

Organizator: ALKIG – BASHKIMI, në krye me z. Vahidin Beluli – Kryetar, Usam Alili -Imam i xhamisë shqiptare në Vienë dhe z. Sadik Sadiku, Mërgim Ibrahimi e Prof.dr. Besim Abdullai anëtarë të Kryesisë, të cilët i falënderojmë nga zemra për mikpritjen vëllazërore dhe organizimin e mrekullueshëm.

Shkruan: N.Pllana

___________________________  

26 Nëntor 2022

Austri – Linz

Me rastin e Festave të Nëntorit të Madh, në një atmosferë madhështore, në Amfiteatrin e bukur të Linzit të Austrisë, u promovuan veprat e gjenocidit serb mbi shqiptarët: “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844 – 1999”, të autorit N.Pllana, “Vergiss Niemals – Mos harro kurrë”, të autorëve: Nusret Pllana e Agim Aliçkaj dhe filmat dokumentarë: “Kush i vret fëmijët?!” dhe “Gjenocidi serb mbi shqiptarët 1844 – 1999”, të autorëve: Nusret Pllana e Esat Shala.

Organizator: ALKIG – BASHKIMI, me z. Vahidin Behluli – Kryetar, z. Menderez Alili – Imam dhe z. Adnan Abdullai – zyrtar i lartë i Komunës së Linzit për Migrim dhe Integrim, të cilëve u jemi shumë mirënjohës dhe pafundësisht falënderues, për organizimin tejet të suksesshëm të këtij manifestimi me karakter edukativ, kulturor e kombëtar!

Shkruan: N.Pllana

_______________________

EDHE NË LANDAU DHE SHTUTGART TË GJERMANISË U PROMOVUAN VEPRAT E GJENOCIDIT SERB MBI SHQIPTARËT DHE JO VETËM…

Total
0
Shares
1 comments
 1. HEU, MOS HARRO KURRË GJENOCIDN DY SHEKULLORË TË RUSO SERBISË FASHISTE, DRAZHISTE,
  KANIBALE, KATAROFALE; QË KURRË HË BURRË A GRUA, NGA KJO GURRË A KRUA, KJO BISHË M’E
  TËRBUAR, NGA RUSO KARPATET, TË PUSO TRAKTATET, NUK DINË TË NGOPEN AS TË KOPEN AUH,
  ME GJAK O, PRAG TË VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHNDRITKA VERRISË ËH, PELLAZGO ILRO MBARË
  SHQIPTARISË! OH, KUSH I VRETË FËMIJËT E POSA LINDUR A BEBA ENDE PA LINDURA AUH, DUKE
  KASPARUAR EDHE BARKUN E NËNËS DHE NXJERRUR BEBËN ENDË TË PA LINDUR DHE O DUKE E
  NGULUR NË HELLI AH, DUKE E PJEKUR DHE DUKE NGRENË MISHIN OU TRISHIN, DUKE PIRË GJAK
  TË POSA LINURVE DHE TË LINDURVE ËH, DUKE DJEGUR OR, PJEKUR , SHKRUMBUAR ,TRUMBUAR,
  VETËM KËSO MORE PËSO BISHA TË TËRBUARA KANIBALE, TRISHA, ISHA, KISHA T’VERBUARA MË
  KATAROFALE, QË SI DHËMPIRA, PARAHISOTIKE BAJLOZA, PËRBINDËSHA, GERRDITËSHA QË OUH,
  KËRKOJNË, TENTOJNË, TA ELEMINOJNË, SHKATRROJNË, SHPARTALLOJNË T’GJITHA KOMBET E
  GLOBIT DHE GJITHA KOMBET E TOKËS, DHE TË SHFARROSEN, ZHVARROSEN DHE VARROSEN OR
  NË VARR OR ZJARR, TERË KATKLIZMËN, BATAKKRIZMËN, MBARË TERË KOMBËTARE HEJ ORE, TË
  MBARË NDËRKOMBËTARE; TË KOMBIT MORE TERË GLOBIT, MË TË PARË TË MABRË, LEGJENDARË
  KRYELEGJENDARË; SI BABË DHE NENË, SI SHKABË DHE GJENË, MË E SHËNJTA, M’E SHTRENJTA:
  VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHNDRITKA VËRRIA HEEEJ, PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARIA OUH,
  E MBARË SHQIPTARIA!! REFUGJATË LUFTË TERORIZUAR TËRBIM, MËRGIM, PAKTHIM N’AMSHIM!.
  MANI USA NEW JERSEY

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura