ELIFE LUZHA: KTHEHU NË ITAKËN TËNDE

Prishtinë, 21. 02. 2016:

 

 

 

 

Shtigjeve të mërgimit udhënise, vëlla
Me plagën atdhe përvëlitur ndër deje
Ëndrrat si copëza mermeri tinëzisht t’i thyen
E fati t’u rrokullis si gur sizifi drejt teje.

 

Pirgje brengash kanë brejtur vitet e tua
Dhembja ethshëm të prushon në ballë
Maje qepalle pikëllimi të bulëzon i idhët
Kosova plagë në trup e gjallë….

 

Fushave djerrinë gjarprinjtë zgavrojnë
Me kukamë qyqesh vajtohet rënia e yjeve
Mbrapshtitë si furtuna uragani përmbytës
Në agshole dite jetën pamundësojnë, eh!

 

Në harkun e kohës dramë pa epilog
Kosova, e mira, a thua mbet?
Kthehu vëlla kthehu se ajo të pret
Si Itaka Odiseun e vet.

▼▼▼▼▼▼▼▼▼
Autore: Elife Luzha
Prishtinë, 20. 02. 2016

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura