ELIFE LUZHA: KTHIMI DHE TINGËLLIMË VETMIE

Pashtriku.org, 22. 03. 2016

 

 

 

 

KTHIMI
Me rreze të këputura yjesh rimova këngën e kthimit
Viteve të zehërta në mërgim ku degdisur isha
Thellësinë e rrënimit deri në rrënjë shpirti ndjerë e kam
Rrathëve danteskë ngulfatur me ajrin e durimit

Dhe ja tek jam tani përballë teje malli im fushon
Guri i sertë i pritjes hesht para kumtit tim
Peshë e halleve tua shpresën e vagët ma gurëzon
Djallëzitë kthinave judeske gjarpërojnë

Ti balldiell shndrit në rrugëtim me parzmë mprehur
Mijëra vjet logjeve dardane lumit gjakut jemi rritur
Heu Kosovë këngë e paepur përjetësie ta puthi ballin
Je bardhësi e agut ajër që frymon shqim dejve të mi

***
TINGËLLIMË VETMIE

E vetme jam
Në mesin e mizërisë njerëzore
Shëmti e shpërfilljes më trishton
Skutave të mendimit strukem
Me riga loti e vras pikëllimin
Duke i jetuar jetës
Ndër rreze ylberësh të përgjakur
Sall Hyu im më jep një të shtyrë
Nga ishulli i largët i shpirtit
Gjithandej kërshërira përcëlluese
E mbrapshti të servirura kulmojnë
Vetëm një dorë e zgjatur miqësore
Që të fal pak ngrohtësi njerëzore
Mungon

▼▼▼▼▼▼▼▼▼
Autore: Elife Luzha
Prishtinë – 21. 03. 2016

_________________
ELIFE LUZHA: KTHEHU NË ITAKËN TËNDE (Poezi)
https://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=5018

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura