ELIFE LUZHA: KUMBIM (Poezi)

Prishtinë, 3. 11. 2016:

 

 


KUMBIM
Nën petkun e pushtetit ndjehesh madhështor
Matanë vetes asgjë nuk shikon
Të verboi lakmia ndaj përlyen çdo vlerë
Ke harruar madje edhe Zotin

Po pse aq athët më vështron
E vrajave ma shkundullon dhembjen e vjetër
Ah mos qofsh vëlla Kain
Unë e harruar le të mbetem
Sall të rritet pemë e lumtur nga humusi i eshtrave të mi

Ani se ti pafytyrësisht
Don të ma përvetësosh emrin dhe mundin

_____________________
ELIFE LUZHA: KËRKOJ SYTË E TU
https://pashtriku.org/index.php?kat=43&shkrimi=5640
***
ELIFE LUZHA: KTHEHU NË ITAKËN TËNDE
https://pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=5018
***
ELIFE LUZHA: BUZËKUQI I DEPUTETES
https://pashtriku.org/index.php?kat=47&shkrimi=5505
***
MUZA POETIKE E ELIFE LUZHËS (VIDEO)
https://pashtriku.org/index.php?kat=47&shkrimi=5703

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura