FADIL MALOKU: (VETË)VRASJA E FRIKËS!

Prishtinë, 1 shkurt 2018:
1. Ngritja e adrenalinës qytetare (nëse, vërtetë kemi të bëjmë me fisnikëri, e jo manipulim ditor!), do ishte treguesi më i mirë, se; frika, për të denoncuar publikisht të keqën…në horizont, pra, krimin dhe korrupsionin, po ikën nga jeta e tyre sociale dhe ajo publike.
2. Gjeneratat e pasluftës, përmes denoncimit publik të paknaqësisë dhe mospajtimit me kompetencat e lidershipit, po dëshmojnë se si shoqëri po hyjmë në një periudhë të rrezikshmërisë… tjetërfare, për të gjitha vendimet dhe veprimet publike.
3. Thënë më ndryshe, ky ndrrim i “kursit”, do të duhej adresuar më tepër si shenjë emancipimi dhe vetëdijësimi te qytetarët e rëndomët. Emancipim, që shoqëritë e konsoliduara demokratike, e kanë “pronësuar” me dekada të tëra.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura