HEROIT KOMBËTAR SALIH SHABANI

HEROIT KOMBËTAR SALIH SHABANI

Nga Ma.Sc.Argjira Ukimeri, Prizren 7 qershor 2023

Heej Kabash fortesë Dardane

Nëpër shekuj me stuhi

Gjithmonë në ballë krenar qëndrove

Për ta mbrojtur Nënën Shqipëri

*

Qifteli një dru prej mali

Dridhi telat si kurrë më parë

T’i këndojmë Salih Shabanit

Trim i madh e atdhetar

*

Thonë me këmishë e lindi nëna

Këtë vigan të Dardanisë

Në Baqevc rrëzë maleve të Sharrit

Dridhi carët e Rusisë

*

Në fushë të thatë afër një shkëmbi

Shkrepi armën e trimërisë

E qëlloi në lule të ballit

Spirrë çetnikun e Shumadisë

*

Mori hakun e vendasve

Që u vranë nga një barbarë

Busti i tij me shtat kolosi

Përshëndetë çdo kalimtar.

____________________

MASAKRA E KORISHËS, MË 13 MAJ 1999 (VIDEODËSHMI)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura