JAHIR BEJTA: KUVENDI I PARADOKSEVE!

Prishtinë, 29 maj 2019: Shteti yne, me sakt lideshipi yne, per 20 vite nuk u mor me gjenocidin serb te luftes se fundit ne Kosove, 1998-99. Per 11 vite, Kuvendi yne nuk e ndihmoi ne asnje variant shtrirjen e shoqates „Ngritja e Zerit“, shoqate e cila merret me demet e luftes se fundit ne Kosove. Madje per kaq vite ky Kuvend ka penguar edhe shtrirjen e shoqates neper komuna. Akoma me keq, ky Kuvend, me vite interferoj tek gjyqesori vendor qe te refuzohen te gjitha padite per kompensim demi. Ne kete menyre, gjyqsori vendor duke filluar nga gjykatat themlore,Gjykata e Apelit, Gjykata Supreme, madje madje edhe Gjykata Kushtetuese e Kosoves, nuk beri vetem shkelje te te drejtave njerezore duke refuzuar padite nga pala shqiptare, por i mundesoi shtetit Serb qe mos te bankrotoi financiarisht.

Ky Kuvend, qe 4 vite u imponoi deputeteve votimin e ligjit ogurzi per clirimtaret, Ligjit per Dhomat e Specializuara si ligj: nje etnik, diskriminues, racist kunderkushtetues dhe kunder Konventes. Ky vendim interferoi ne censurimin e shoqates sone, qe u vu re nga llogo e Peticionit per ndryshimin e ligjit diskriminues, duke larguar 800 flete peticione te dala nga “Ngrita e Zerit”, edhe pse Ngritja ishte njera nga inicueset kryesore te peticionit. Kjo solli edhe ndryshimin e tekstit te peticionit dhe plotesimin e Ligjit per Gjykaten Speciale ne shfuqizim te Ligjit. Ky ndryshim ndikoj qe te mos kalon peticioni ne Kuvend, pasi kemi te bejme me marredhenie kontraktuale me faktorin ndekombetar.
I njejti lidership, duke pare gabimet e pafalshme qe ka bere lidhur me votimin e Gjykates Speciale, ka inicuar formimin e nje Tribunali Nderkombetar për Krimet e Serbisë në Kosovë, iniciative kjo qe veshtire se do te kaloj ne rezoluten e KS te OKB-se me ane te 5 votave te anëtareve te perhershem, ku bejene pjese Rusia dhe Kina.
Te nderuar miq, me poshte keni VIDEO nga Kryesia e Shoqatave te dala nga lufta, perfshirë edhe „Ngritjen e Zerit“. Ne kete video gjeni prononcimin e kryetarit te shoqates, z.Jahir Bejta, i cili ne prag te votimit te Gjykates Speciale, ju propozon clirimtarve qe ta prolongojne pergjigjen Prokurorit te Specializuar ne Holande perkohesisht, derisa te amandamantohet ligji diskriminues, presion ky qe do ta detyronte faktorin nderkombtar ta jep pelqimin per amandamentimin e Ligjit.

_______________
Jahir Bejta Drejtor i Shoqates “Ngritja e Zerit”
Sekuenc e shkeputur nga debati i OVL-së së UÇK-së 2019
https://www.youtube.com/watch?v=aD1K5moqzy0

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura