JETËN PAGZOVA ME TY DASHNI

JETËN PAGZOVA ME TY DASHNI

Autore:  Asja Mulgeci – Tiranë, 28 shtator 2022

VEND MA I BUKURI TROPOJA JEME

Vend ma i bukuri, njaj vendi jem

rrethuem bjeshkësh, bash si n’prralla

Si vel t’bardh borën mbi kry

M’fekton shpirtit si hyjni

*

Mallesh n’trok sa herë turrem

M‘pret gazmendun me dashuni

Ngado shkoj e ngado vij, saher kthehem

si zogjt n’shtegtim

Prehnit m’kndon ninulla t’ambla

M ‘mbështjell lulash se m’ka bijë

*

Kurrë prej zemres nuk t’kam hjek

N’shpirt për ty m’rrin malli i ndezun

Rrugve t’jetës pehamash t’forta,

M’ngjit krahë qiejsh, si shiponja

*

Vend ma i bukuri Tropoja jeme

Aq krenare rrëzë njatij shpati

Ku shtrin dorën tan madhështi,

Heroi ynë bacë Bajrami

*

Trimëni dhe bujari, brezash t‘tanë trashëguam

Besa e dhanë peshon sa toka

T’falem n’gjunj vendlindja jeme

M’rrin n’drit synit, n‘çdo rrahje zemre!

***

NJATY KU HUMB VETDIJEN EDHE DASHNIA

Tek era m’tallazit flokt si gojfil 

e ftyren shplon n’befasi

Paturpshëm futë gishtat, si dashnor i mbrapsht, krelave t’mij

*

Sa due n’krah t’saj t’ngjitem, si kmishë

 trupit t’veshem

Si gjeth i artë vjeshte t’bie supit tand 

Në t’mjalten botë t’jeremisem

*

Andrrës t’kacavirrem, si lule sabahi

T’çel njaty kur aroms tonë, dehet dhe pija

Njaty ku shpirtnash t’dashuruem

 humb vetdijen edhe dashnia!

***

DASHNI…

Je Zot, që vetë Zotin

lartson qiejsh

saherë zemrash mbinë

si farë e jetës

Je shpirt, shpirtin jetëson

 e ndrinë si perëndi

Ngjyrash tua, ylberon botën

si magji

Rrezeartë gurgullon

damarve t’jetës

E n’padukshmërin tande

lulon zemrës hirshëm 

si nuret e femrës…

Oh, t’falem përulshëm ati ynë

për kyt mrekulli

Si bekim, derdhë njomësht

mbi ne

si shiun tokës, në t’gushtit

 zagushi

Veç për hatër t’krijesmires tande…

***

Ç’NDJENJË KRYENEÇE

E pashë ftyrs tande, si u tremb dashnia

e mori arratinê

Amanetin e mshefun n’gji tande

i shplove çatinë

*

Ç’u tkurren muskujt e zemrës 

ftohen, mbërdhinë

Rreth vedit thirra yjet 

Mbi krye m’rrini rojë

Tek hana shtronte velin e saj

 Lkurs verdhonte si lulemaji

*

Shtratit, shtriq shpirtin vetmitarë

Ftohtë, si në t’dimnit acarë

Varun krahsh t’dashnisë qëndrova

Stuhitë çartun mbrenda vedit

Me afsh trupit i ngroha, mbshjtellun saj lumnova…

*

Ksaj hyjnie s’i ka hije t’kjaj

S ‘mujta rrahjet me i ndal, n’tynen simfoni

 As gjakun damarsh me ç’ngjyrue

 Prej kohësh kish zan rranj

e çelun lultë n’mue

*

E hyjnishmja, dhuratë prej Zotit

Krahëngjejsh, flatron kryenaltë

 Ç’ndjenj kryeneçe, asht e lumja

Sundimtare e bots

Mbi tokë, ma jetëgjatë!

***

NJATIJ LOTI SHPIRTIN NJOMA

Tek ndiqje fërkemat n’kthim

Trupin tërhiqje zvarrë

Fryms tëme, mos me ikë

Avullit mbetun xhamash

ngjyre zemre pashë lotin

 t’rridhte, pikë-pikë

*

Njatij loti, shpirtin njoma

 e zemrës i dhashë zemër

 Kyt nektar shpirtit me rue

Nji dashni, si kjo e jona

i ndrron ftyren botës

Andaj, jeten me kyt emen

kam pagzue

*

Oh e lumja, dehun kso arome

Ujnash t’ambel, tue notue

Dashuruem kjesh si e marrë

E tash edhe vedin, ma shumë e due!

ASJA MULGECI

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura