“KLUBI I ROMËS” I DR. JOHN COLEMAN

“KLUBI I ROMËS” I DR. JOHN COLEMAN

Nga Sheradin Berisha, Facebook 19 Mars 2022

Libri “Dr. John Coleman – Klubi i Romës: Instituti më i madh i mendimit të Rendit të Ri Botëror (Dr.John Coleman: Der “Club Of Rome” Die größte Denkfabrik der Neuen Weltordnung) botuar nga “JK.Fischer”

Një përmbledhje e shkurtër për librin “Klubi i Romës…”

Klubi i Romës (COR) është “think tank” më i madh i Rendit të Ri Botëror. Ky Klub ishte krejtësisht i panjohur në Amerikë, derisa Dr. John Coleman e zbuloi për herë të parë ekzistencën e tij në vitin 1969 dhe botoi librin e bujshëm me të njëjtin titull në vitin 1970.

“Klubi i Romës” u themelua me udhëzimet e Komitetit të 300. Ekzistenca e këtij klubi elitar u mohua deri në 25 vjetorin e themelimit të tij që u mbajt në Romë.

Klubi i Romës luan një rol jetik në të gjithë planifikimin e jashtëm dhe të brendshëm të qeverisë amerikane.  Klubi i Romës nuk ka të bëjë fare me Romën, Italinë apo Kishën Katolike Romake.

***

Klubi u themelua në vitin 1968. Ideja erdhi nga industrialisti italian Aurelio Peccei, atëherë anëtar i bordeve ekzekutive të Fiat dhe Olivetti dhe president i konsulencës së menaxhimit Italconsult, dhe skocezi Alexander King, drejtor i shkencës, teknologjisë dhe arsimit në Organizatën e Parisit për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). Ata arritën të organizojnë një konferencë për të ardhmen e njerëzimit në “Accademia dei Lincei” në Romë, por kjo nuk çoi në suksesin e dëshiruar.

Pas përfundimit të konferencës u takuan gjashtë nga pjesëmarrësit:

1. Aurelio Peccei,

2. Alexander King,

3. Hugo Thiemann,

4. Max Kohnstamm,

5. Jean-Philippe Saint-Geours dhe

6. Erich Jantsch.

Grupi vendosi të ndiqte më tej idetë e tyre dhe mori emrin “Klubi i Romës”.

“Kufijtë e rritjes” (Limits to Growth) raport i Klubit të Romës

“Kufijtë e rritjes” është një raport – projekt i porositur nga Klubi i Romës mbi gjendjen e vështirë të njerëzimit. Është një studim i vitit 1972 për të ardhmen e ekonomisë botërore. Ai u krijua në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets dhe u financua nga Fondacioni Volkswagen me një milion DM. Raporti u diskutua në dy konferenca ndërkombëtare në fillim të vitit 1972 (Institucioni Smithsonian, Uashington, 2 mars 1972; Simpoziumi St. Gallen, Diskutimi i tretë Ndërkombëtar i Menaxhimit dhe pastaj u botua në formë libri. Deri më sot, janë shitur mbi 30 milionë kopje në 30 gjuhë të botës.

Në vitin 1973 Klubi të Romës në Frankfurt am Main iu dha “Çmimi i Paqes i Tregtisë Gjermane” për këtë libër në vend se t’i jepet një  individi.

***

Origjina e raportit “Kufijtë e rritjes”

***

“Klubi i Romës – Instituti më i madh i mendimit të Rendit të Ri Botëror” (Der “Club Of Rome” Die größte Denkfabrik der Neuen Weltordnung John Coleman) është Vëllimi i tretë i Dr. Coleman:

– Vëllimi I: “Hierarkia e Konspiratorëve – Komiteti i 300”,  Vëllimi II: “Instituti Tavistock – Misioni: Manipulimi”)

Dr. Coleman në libër bënë një rivlerësim më të thellë të aktiviteteve të Klubit të Romës, të cilat ishin shkatërruese për botën perëndimore. (Burimi: https://www.thalia.de/shop/home/artikeldetails/A1014702785 )

***

Club of Roma

———–

Ilustrimi:

– Kopertina e librit: Dr.John Coleman “Der Club Of Rome – Die größte Denkfabrik der Neuen Weltordnung”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura