KRYEMINISTRI I DIALOGUT DHE I NEGOCIATAVE ME SERBINË!

Një analizë për reflektim

Kush nuk pranon agjendën e Brukselit… rrëzohet!

KRYEMINISTRI I DIALOGUT DHE I NEGOCIATAVE ME SERBINË!

Nga Sheradin Berisha

Albin Kurti gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet e 14 shkurtit 2021, por edhe pas fitores në këto zgjedhje, kishte deklaruar se dialogu me Serbinë do të jetë prioritet i shtatë (7), por tani e shohim se si dialogu me Serbinë është bërë prioriteti i parë i tij! Pse? Sepse agjendën e dialogut me Serbinë e përcaktojnë Brukseli dhe jo vetëm, e jo Albin Kurti!

Më 27 janar 2021, 18 ditë para mbajtjes së zgjedhjeve të 14 shkurtit, duke u bazuar në rrjedhën e zhvillimeve rreth dialogut me Serbinë dhe ndikimin e shteteve të QUINT-it në këtë proces, kam bërë një analizë me titull: “KRYEMINISTRI I DIALOGUT!”

***

Në vijim ju ftojë të lexoni këtë analizë:

Nga arkivi i FB, 27 janar 2021

KRYEMINISTRI I DIALOGUT!

Nga Sheradin Berisha

Deri më sot asnjë kandidatë për kryeministër, që garojnë në zgjedhjet e 14 shkurtit 2021, nuk kanë treguar se në ç’mënyrë do t’i çasen procesit të negociatave me Serbinë, si njëra nga sfidat më të rënda për qeverinë e re!

Më 10 janar 2020 kam shkruar: “Më duket që agjenda e negociatave me Serbinë do përcaktoj qeverinë dhe të ardhmen e saj! Në politik për çështje të mëdha vendosin regjisorët, jo aktorët!”

***

Tani të kujtojmë rrjedhën e formimit të qeverisë Kurti (pas zgjedhjeve të 6 tetorit 2019) sfidat, rrëzimin e kësaj qeverie, mënyrën se si erdhi qeveria Hoti, kush ishin aktorët e kush regjisorët (?) dhe cili ishte qëllimi i kësaj maskarade?!?

– Qëllimi kryesor doli se ishte pranimi pa kushtëzime i negociatave dhe marrëveshjeve me Serbinë!

Kështu do të jetë edhe me zgjedhjet e 14 shkurtit 2021! Pse? Sepse kemi një republikë të shpallur (më 17 shkurt 2008) nga pakoja e Ahtisarit, e cila dervion nga shumë marrëveshje ndërkombëtare, dhe si e tillë kjo ‘pako’ ka lënë të hapur derën e dialogut me Serbinë!

Për regjisorët (ndërkombëtarët) pas 14 shkurtit do të jetë i pranueshëm një qeveri vetëm me një kryeministër (aktor) që pranon pa kushtëzime dialogun me kompromiset e dhimbshme, të cilat dizajnojnë një marrëveshje finale me Serbinë!

Kush s’e pranon këtë agjendë rrëzohet!

Rrjedhimisht në planë të parë do të kemi një kryeministër të dialogut me Serbisë, i cili pas përfundimit të këtij procesi mund të merret mirëfilli me çështjet problemore të brendshme, siç janë:

– reformat në sistemin zgjedhor,

– në drejtësi,

– në prokurori,

– në polici,

– në AKI,

– në arsim,

– në shëndetsi, pastaj në luftimin e nepotizmit, korrupsionit, krimit të organizuar etj.

______________

POLITIKA E PARTIVE NË REPUBLIKËN E AHTISARIT!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura