KUJTIM MORINA: MAJËMAL (Pashtrikut)

Tiranë, 10 maj 2019:


 

 

MAJËMAL
(Pashtrikut)

Në majë të malit buron një curril i hollë uji
Sa gishti i vogël i njeriut
I ftohtë, akull i ftohtë
I kaltër, si një lot i kaltër

Kaq shumë reshje këtu
E vetëm një curril i hollë uji
Rrjedh mu prej shkëmbit
Edhe udhëtari më i zhuritur nga etja
Këtu mund të pijë vetëm disa hulme

Uji rrjedh e rrjedh
S’mbahet mend të ketë pushuar ndonjëherë
As rritur, as vogëluar në breza
Duke i joshur njerëzit të krijojnë legjenda

Një curril i hollë uji del mu prej shkëmbit
I kaltër, si një lot i kaltër
I ftohtë, krejt akull i ftohtë

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura