KURORA E DINJITETIT   

KURORA E DINJITETIT   

 – për 8 Marsin –

Nga Prof. dr. Albert HABAZAJ

Vajza, gra, nëna e gjyshe,

Jeni Shqiponja Tërbaçi,

S’ka se si të jeni ndryshe

Jeni mëllë nga kulaçi.

*

Kulaç malli, dashurie

Për shtëpi e për Atdhe,

Mbushur me mjaltë mirësie

Shenjtore me frymë për ne.

*

Gremisni paragjykime

Luftoni për botë të re,

Ju s’njihni ditë për pushime

Amazona si rrufe.

*

Sot ne u themi gëzuar,

Pse mos t’u themi përditë?!

Ju mbani botën në duar,

Ju botës i jepni dritë.

*

Ju jeni urata vetë,

Luftëtare shumë trime,

Pastroni qiellin nga retë

Shqiponja në fluturime.

*

Kolona virtyti dhe nderi

Kurora të dinjitetit,

Pasqyra, ku thyhet terri,

Sheh veten sinqeriteti.

*

Bija, motra, nuse, dada

Nga ju ka frikë ligësia,

Se ju çani barrikada

A u faltë Perëndia!

Vlorë, e premte, 08.03.2024

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura
Read More

ASAJ

ASAJ Ti që troket në mendjen time Ma mbushë shpirtin plotë gëzi Je freskim i zemrës sime Jetës…