MANIPULIMI I FAKTEVE PËR OPERACIONIN “SHIGJETA” NË PASHTRIK – NGA “GJENERALI I BRIGADËS 128” RUZHDI SARAMATI!

Në 23 vjetorin e Operacionit “Shigjeta” në Pashtrik, maj – qershor 1999

MANIPULIMI I FAKTEVE PËR OPERACIONIN “SHIGJETA” NË PASHTRIK – NGA “GJENERALI I BRIGADËS 128” RUZHDI SARAMATI!

Nga Sheradin Berisha, Facebook 20 Prill 2022

“Brigada 128” nuk ishte bartëse e Operacionit luftarak sulmues “Shigjeta” në Pashtrik! Është një shpikje e “gjeneralit të brigadës” Ruzhdi Saramati! Për më tepër kjo “brigadë me 4 batalione” ku sipas këtij “gjenerali” na i kishte “1500 deri në 2000 ushtarë”, gjatë këtij operacioni (26 maj – 9 qershor 1999) nuk ka ekzistuar! Bazuar në dëshmitë arkivore të Komandës së këtij operacioni luftarak, të gjitha njësitë e UÇK-së në Pashtrik, ishin të strukturuar në Task Force (TF-a), sipas modelit të ushtrisë amerikane.

Lexoni:

OPERACIONI ‘SHIGJETA’ NË PASHTRIK I TEJKALON PËRMASAT E “BRIGADËS 128”! (FOTO)

Nga Sheradin Berisha

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura